24.06.2024, meniny má
23. júla 2018

Maliar Richi umenie nikdy neštudoval, no jeho obrazy vás dostanú (Rozhovor)

reklama

Richard alias Richi je Seredčan, ktorý svojimi unikátnymi obrazmi zaujal celé Slovensko. Ako sám hovorí, za umelca sa nepovažuje a robí len to, čo ho baví. Umenie neštudoval a maľuje len pár rokov, no aj napriek tomu tvorí obrazy, ktoré vás okamžite zaujmú. Jeho diela nájdete momentálne nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Nemecku.

Riša môžete sledovať na jeho Facebookovej stránke Fine Art by Richi alebo aj na jeho Instagrame. V rozhovore sa dočítate aj to, odkedy Richard maľuje, kde všade svoje obrazy vystavoval, a ktorý obraz bol vôbec jeho prvý.

Ahoj Rišo, skús sa našim čitateľom v krátkosti predstaviť.

Ahoj, mám 31 rokov, bývam v Seredi a maľujem už niečo vyše troch rokov.

reklama

Ako si sa dostal k výtvarnému umeniu?

K maľovaniu som sa dostal koncom roka 2015, ale túto myšlienku som mal v hlave už oveľa dlhšie, asi som len potreboval dozrieť a byť dostatočne pripravený na tento druh umenia.

Ako vyzeral tvoj prvý obraz?

Môj prvý obraz si presne pamätám. Bol to portér Dona Corleona z filmu Krstný otec, ktorý som videl niekoľko krát, a práve výborný herec Marlon Brando bol mojou inšpiráciou pri tvorbe prvého obrazu.

Aké farby a techniku využívaš pri maľbe?

Obrazy vytváram pomocou akrylových farieb, ktoré nanášam na plátno klasickými štetcami a špachtlami. Sú chvíle, kedy využívam na maľbu aj ruky a samotné prsty, veľmi veľa záleží od pocitov a nálad, ktoré mám priamo pri plátne.

Prečo práve táto technika?

Naučiť sa dokonale maľovať s jednou technikou môže trvať aj celý život, aj toto je dôvod prečo sa nikam neponáhľam a chcem práve maľovanie s akrylovými farbami posunúť na čo najvyššiu úroveň, ktorú dokážem namaľovať. Časom by som ale veľmi rád vyskúšal prácu s olejovými farbami. Uvidíme, čo to povie 🙂

Kto alebo čo je tvoja najväčšia inšpirácia?

Ako som už vyššie spomínal, pri maľbe obrazov je veľmi doležitá moja aktuálna nálada a pocity, s ktorými daný obraz maľujem. Nemám jasne určenú inšpiráciu, respektíve neviem povedať, či zrovna niekto alebo niečo konkrétne je moja inšpirácia. Rád hovorím, že život je plný inšpirácie len sa treba poobezrať okolo seba.

Videli sme, že si už mal aj výstavy. Skús nám povedať, kde to bolo a pre koho.

Prvú výstavu som mal na Art Feste v Českých Budejoviciach, neskôr som vystavoval aj v Nitre v nákupnom centre Mlyny. Minulý rok som mal zopár obrazov aj v galérii vo Florencii a vystavovať tam budem aj tento rok. Na čo sa ale veľmi teším, je prvý ročník VATA Festu, kde taktiež môžete vidieť moje obrazy.

Je niektorý tvoj obraz tvojim obľúbeným?

Nie, taký nemám. Každý jeden obraz vo mne vzbudzuje iné emócie a vznikli vždy pri inej príležitosti. Každý obraz je pre mňa jednoducho jedinečný a nevedel by som sa rozhodnúť, ktorý by som označil ako svoj obľúbený.

Kde vznikajú tvoje obrazy? Máš vlastný ateliér alebo maľuješ napríklad v prírode?

Obrazy vznikajú u mňa doma v ateliéri, ktorý som prednedávnom prerobil, z čoho sa veľmi teším.

Čo máš v pláne na najbližšie obdobie?

Ako som spomenul, môj najbližší plán je vystaviť nadrozmerné obrazy v Seredi na VATA feste. Bude to vôbec prvý krát, čo ich môžete vidieť v našom meste a ja sa na to neskutočne teším.

Máš nejaký cieľ alebo sen v tvojej kariére?

Hm, neviem či sa to dá nazvať práve kariérou. Mojim cieľom je robiť to, čo ma baví a zatiaľ sa mi to darí. Umenie som neštudoval, maľujem na základe pocitov a emócií. Pre mňa je cesta cieľ.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Určite to, že môžem robiť, čo ma baví a napĺňa.

Odkázal by si niečo začínajúcim maliarom, ktorí sú možno aj v našom meste?

Maľujte srdcom a radosťou. Tak to robím ja 🙂

Richardovi ďakujeme za rozhovor a prajeme mu veľa úspechov v jeho tvorbe. Ak sa vám článok páčil, tak ho nezabudnite zdieľať na svojom facebookovom profile alebo nás sledujte na našich FB a IG profiloch.

Zdieľať na Facebooku