19.05.2024, meniny má
16. septembra 2019

Manipuloval zápasy, no teraz chce pomôcť druhým. Seredčan Ivan Hodúr túži napraviť svoje chyby a očistiť svoje meno

Manipuloval zápasy, no teraz chce pomôcť druhým. Seredčan Ivan Hodúr túži napraviť svoje chyby a očistiť svoje meno
Zdroj: TASR
reklama

Ivan Hodúr je jeden z najväčších futbalových talentov, ktoré vychoval náš domáci klub ŠKF Sereď. Bohatú a úspešnú kariéru mu však zatienila kauza, ktorú sledovala celá športová verejnosť na Slovensku. Išlo o vopred dohodnutú manipuláciu futbalových zápasov. Fanúšikovia futbalu toto meno dobre poznajú, no vám ostatným Ivana v krátkosti predstavíme.

Ešte predtým by sme však chceli upozorniť, že tento článok neslúži ako podnet pre nenávistné a hanlivé komentáre. Všetci sme len ľudia, ktorí majú právo robiť chyby. Vždy bude dôležité to, či sa vinník z danej situácie poučí a rovnakú chybu už nikdy nezopakuje. Preto vás chceme poprosiť, aby ste ešte predtým, ako napíšete takýto komentár, mysleli na to, že mýliť sa je ľudské a každý z nás môže urobiť v živote chybný krok.

Ivan Hodúr – veľký talent seredského futbalu

Narodil sa 7. októbra 1979. Jeho prvé futbalové kroky začínali v seredskom klube ŠKF Sereď, kde si jeho výnimočný talent okamžite všimli lovci talentov z neďalekej Nitry, kde hrával od roku 1997 do roku 2001 a odohral za ňu 56 zápasov.

Asi najkrajšiu a najúspešnejšiu časť kariéry zažil v českom Slovane Liberec. V tomto klube strávil 6 rokov, odohral zaňho 143 zápasov a strelil 17 gólov. S Libercom získal dva majstrovské tituly, dostal sa medzi jedenásť najlepších futbalistov v sezóne a bol vyhodnotený ako druhý najlepší cudzinec v českej lige. S Libercom si zahral proti veľkoklubom ako AC Miláno alebo Spartak Moskva, proti ktorej dokonca strelil gól a len pár minút ich delilo od postupu do skupinovej fázy Ligy majstrov.

reklama

Následne prešiel ešte klubmi, ako FK Mladá Boleslav, MFK Ružomberok, FC Nitra, Zaglebie Lubin, FC Spartak Trnava a DAC Dunajská Streda. V rámci kariéry nastúpil 12-krát aj za futbalovú reprezentáciu Slovenskej republiky.

Ivan Hodúr s číslom 10. Zápas Slovenskej republiky proti Estónsku. Zdroj: TASR

Chyba, ktorá ho stála všetko

Bol 11. september 2013. Približne o 6:00 hod. sa v ranných hodinách spustila niekoľko mesiacov pripravovaná akcia, pri ktorej mali byť zadržané osoby podozrivé z korupčnej a stávkovej činnosti. Medzi týmito osobami bol aj futbalista Ivan Hodúr. Celkovo sa zaistilo 18 osôb. V rámci slovenskej ligy malo byť v rokoch 2011 a 2013 ovplyvnených šesť zápasov. Jednalo sa o 4 zápasy, v ktorých hrala Dunajská Streda. Ďalšie dva zápasy mali byť ovplyvnené za klub FC Nitra.

Organizovanú skupinu viedla osoba z Ázie, ktorá cez sprostredkovateľa zo Slovenska oslovovala hráčov na Slovensku, ale aj Česku. Dohodnuté zápasy sa následne tipovali online v rôznych ázijských stávkových kanceláriách. Za ovplyvnenie zápasu hráči zobrali peniaze vo výške 700 až 2 500 eur za jeden zápas.

Špecializovaný trestný súd odsúdil Ivana Hodúra na tri roky podmienečne a stanovil mu finančný trest vo výške 3 000 eur. Najhorším trestom pre profesionálneho futbalistu zo Serede však bol disciplinárny zákaz činnosti na dlhých 25 rokov, počas ktorých nemohol v žiadnom klube pôsobiť nielen ako hráč, ale ani ako tréner. Rozsiahly rozhovor s Ivanom Hodúrom nájdete v článku pre sport.sk a nájdete ho na tomto odkaze.

Chce pomôcť ďalším futbalistom, aby nedopadli ako on

Ivan Hodúr si je plne vedomý svojej chyby. Tá spôsobila, že prišiel o svoje dlhoročné a milované živobytie, ktoré preňho znamenalo všetko. Svoj prešľap už, bohužiaľ, nevráti späť a s jeho návratom na trávnik to vyzerá zle.

Z chýb, ktoré spravil, sa sám poučil. No nebezpečenstvo podľahnutia tu stále je a preto chce svoje skúsenosti predať ďalším hráčom. Od septembra 2019 začína totiž navštevovať slovenské profesionálne kluby, kde sa chce s hráčmi podeliť o vlastnú skúsenosť a upozorniť ich na to, čoho sa musia vyvarovať, aby nedopadli ako on.

Pozvanie prijal aj do diskusie Denníka N, kde vyrozpráva svoj príbeh a jednotlivé procesy manipulácie zápasov. Spoločne s ním budú diskutovať Peter Dedík, manažér integrity zo Slovenského futbalového zväzu a Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru.

Ak by vás táto diskusia zaujala natoľko, že by ste si ju chceli ísť do Bratislavy vypočuť, lístky môžete zakúpiť na tomto odkaze. Diskusia sa bude konať v pondelok 23. septembra 2019 od 19:00 hod. do 21:00 hod. Ak sa chcete dozvedieť viac o samotnej diskusii, ďalšie informácie nájdete na tomto facebookovom evente. Denník N má pre vás pripravený aj video livestream a diskusiu tak budete môcť sledovať z pohodlia domova.

Zdroj: FB Denník N

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: sport.sk, futbal.pravda.sk, sport.sme.sk
Zdieľať na Facebooku