31.05.2023, meniny má
18. januára 2022

Martin Korčok z Múzea holokaustu v Seredi získal ďalšie ocenenie za prínos k ochrane ľudských práv

Martin Korčok z Múzea holokaustu v Seredi získal ďalšie ocenenie za prínos k ochrane ľudských práv
Zdroj: hlavnespravy.sk/FB Múzeum holokaustu v Seredi
reklama

Medzinárodný deň ľudských práv, ktorý si pravidelne pripomíname 10. decembra, slúži nielen na oslavu, no najmä na poukazovanie prípadov ich porušenia.

Práve v tento deň v roku 2021 bolo vedúcemu Múzea holokaustu v Seredi Martinovi Korčokovi udelené príznačné a výnimočné ocenenie.

Zabezpečuje poučenie z temnej histórie

Ocenenie za prínos v oblasti ochrany základných práv a slobôd mu udelila samotná verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Pre súčasnú situáciu si ho vedúci múzea mohol prebrať až v piatok 14. januára 2021.

„Kvôli pandemickej situácii som si ho prebral až dnes. Predstavuje pre mňa jedno z najväčších ocenení, ktoré som za svoju prácu dostal. Ďakujem,“ doplnil v statuse Korčok.
Patakyová mu vyjadrila vďaku najmä za aktivity v oblasti vzdelávania o holokauste, ako aj za boj proti antisemitizmu a xenofóbii. Ako vedúcemu Múzea holokaustu v Seredi sa mu úspešne darí bojovať proti nenávistným prejavom na Slovensku prístupnou formou vzdelávania a šírenia osvety.

Zdroj: Múzeum holokaustu v Seredi

reklama

„Cením si aj váš odborný prínos do diskusie o skúsenostiach ľudí, ktorí prežili holokaust na Slovensku. Pozitívne vnímam vaše publikácie či prednášky, ktorými prechovávate výpovede perzekvovaných a zabezpečujete tak poučenie pre budúce generácie z tohto temného obdobia našej histórie,“ doplnila Patakyová.

Nie je to tak dávno, čo sa mu taktiež podarilo získať Cenu slobody Antona Srholca osobnostiam verejného života za prínos v boji za slobodu a demokraciu.

Činnosti v mnohých oblastiach

Martin Korčok sa narodil v roku 1979 a vyštudoval etnológiu a mimoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Okrem uplatňovania ľudských práv a témy holokaustu sa taktiež venuje výskumu, písaniu scenárov pre vzdelávacie filmy, prednáškovej činnosti a príprave metodických materiálov pre pedagógov.

Korčok sa ďalej aktívne zapája aj do diskusií o aktuálnych témach verejného diskurzu, ktoré súvisia s prejavmi extrémizmu, xenofóbie a netolerancie. Predchádzanie týmto nenávistným prejavom je podľa neho možné vďaka kvalitnému vzdelaniu, sprístupňovaniu faktov či zvyšovaním informovanosti.

Pánovi Martinovi Korčokovi, ako aj celému Múzeu holokaustu srdečne gratulujeme.

Zdroj: FB URU Art Harbour

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Múzeum holokaustu v Seredi, FB Martin Korčok
Zdieľať na Facebooku