25.04.2024, meniny má
11. januára 2023

VIDEO: Založenie JRD v Seredskom okrese. Medzi rokmi 1952 až 1960 stúpol počet jednotných roľníckych družstiev o takmer 5 000

VIDEO: Založenie JRD v Seredskom okrese. Medzi rokmi 1952 až 1960 stúpol počet jednotných roľníckych družstiev o takmer 5 000
Zdroje: VRABCOVÁ, E. A R. PETROVIČ. Sereď: Dejiny mesta/kinonova.sered.sk - Jozef Kubanyi
reklama

Písal sa rok 1949 a práve vznikla Československá republika. Bolo zriadených šesť krajov, ktoré sa rovnako členili na okresy. V tom období to boli Bratislavský, Nitriansky, Banskobystrický, Žilinský, Košický a Prešovský kraj.

Podľa zákona, ktorý bol schválený na konci januára 1949, bolo následne zriadených až 92 okresov. Tie boli však trochu iné, ako ich poznáme zo súčasnosti. Kto si ešte pamätá, že aj Sereď bola jedným z týchto okresov?

Život nebol jednoduchý

Na základe politických dôvodov bolo na Slovensku od roku 1948 do roku 1954 popravených 45 ľudí a odsúdených až okolo 25-tisíc. „Boli medzi nimi aj tí, čo spochybňovali alebo otvorene kritizovali myšlienku „socializácie dediny“, ktorej nosným plánom bolo združstevňovanie. Pod jej rúškom režim tvrdo presadzoval výchovu v duchu socializmu.

Straníci vedeli, že je to možné najmä cez učiteľov. Prvá veta nového riaditeľa školy v Slovenskej Vsi znela: Táto dedina bude prvou ateistickou obcou! Žiakom dávali písať sloh na tému Prečo môj otec nevstúpil do JRD v čase, keď na roľníkov tlačili, aby podpísali prihlášku,“ priblížil pre médium Pravda František Neupauer, riaditeľ sekcie výskumu Ústavu pamäti národa.

reklama
jrd

Zdroj: kinonova.sered.sk – Jozef Kubanyi

Jednotné roľnícke družstvá (JRD) boli zodpovedné za podstatnú časť poľnohospodárskej výroby na území Československa. Člen družstva musel pri vstupe do družstva odovzdať do vlastníctva a spoločného hospodárenia družstva všetky pozemky, ktoré vlastnil. Výnimkou boli pozemky so stavbami v osobnom vlastníctve, nádvoriami a súvisiacimi záhradami.

Družstvu sa odovzdával aj živý a mŕtvy inventár, osivo, sadivo a krmivo, hospodárske budovy a iné stavby, prípadne remeselnícke potreby. Osivo, sadivo, krmivo, hospodárske budovy a iné stavby boli nenávratným vkladom člena do družstva.

Niekde sa presvedčovanie na vstup do JRD premietalo formou nátlaku cez deti. Tie boli častokrát poslané domov zo škôl či zamestnania, kým rodičia nepodpíšu vstup do jednotného roľníckeho družstva.

Poďte si s nami pri tomto krátkom videu zaspomínať, ako u nás vyzeral život pred viac ako 65 rokmi.

Zdroje: krizom-krazom.online, zurnal.pravda.sk, wikipedia.org
Zdieľať na Facebooku