16.05.2022, meniny má
6. mája 2021

Mesto Sereď poskytne zadarmo lipu malolistú každému, kto má záujem. Vysadiť si ju môžete u vás doma

Mesto Sereď poskytne zadarmo lipu malolistú každému, kto má záujem. Vysadiť si ju môžete u vás doma
Zdroj: lumigreen.sk/mojerastliny.sk
reklama

Čo je dôležitejšie než stromy? S naším mestom sa spája mnoho názorov na túto problematiku. Jedna časť obyvateľstva je spokojná s tým, ako máme zalesnené mestské časti, druhá však tvrdí, že je tu zelene pomerne málo. Je však skvelé, že sa mesto Sereď pustilo do projektu, kde môže každý, kto má záujem, pomôcť so zeleňou či spríjemniť si kútik vo svojej vlastnej záhrade. Vysadiť si budete môcť doma vlastnú mestskú lipu.

Mladý stromček každému

Mesto Sereď, konkrétne oddelenie životného prostredia, pripravilo na október 2021 projekt „ADOPTUJ SI LIPU“. Cieľom tohto projektu je ponúknuť obyvateľom mesta Sereď možnosť vysadiť si vo svojej záhrade mestský strom. Konkrétne ide o lipu malolistú Rancho (Tilia cordata). Stromy budú všetkým, ktorí majú záujem spríjemniť si záhradku, dodané s kompletným koreňovým balom. Stromčeky budú mať zapestovanú korunu a obvod kmeňa približne 12 – 14 cm.

Lipa malolistá Rancho

Táto varieta lipy sa vyznačuje stredným rastom, nepravidelnou ale mohutnou ihlanovitou korunou a je vhodná aj do chudobnejších pôd. Je to nenáročná medonosná drevina, ktorá netrpí chorobami stromov. Lístie sa na jeseň vyfarbuje na žlto a opadáva. V dospelosti dosahuje výšku 6 až 10 m a šírku 4 až 6 m.

Lipa malolistá je dlhoveký listnatý strom. Kôra je hladká a sivastá, keď je strom mladý. U starších stromov je viac hnedosivá s horizontálnymi trhlinami. Koruna býva zaoblená v oválnom až pyramidálnom tvare. Lipa je na Slovensku jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich stromov. Je symbolom slovanskej vzájomnosti.

reklama

O stromy by sme sa mali starať…

Stromy sú jedným z najcennejších prírodných zdrojov na Zemi. Pomáhajú Zemi v boji proti klimatickým zmenám, keďže absorbujú prebytočný a škodlivý oxid uhličitý z atmosféry. Pohlcujú prach a znečisťujúce plyny, zároveň však aj produkujú kyslík. Takisto ochladzujú klímu, a tým zmierňujú negatívne dôsledky skleníkového efektu. Sú domovom pre veľa druhov vtákov a iné druhy zvierat a taktiež domovom a útočiskom pre užitočný hmyz.

Nie vždy mesto dokáže v rámci údržby verejnej zelene vysadiť stromy na uličnú zeleň kvôli existujúcim inžinierskym sieťam. Preto ponúka obyvateľom nášho mesta túto možnosť. Čím viac stromov bude v Seredi vysadených, tým viac prispejeme k zlepšeniu klimatických podmienok v meste. Zapojte sa do pripravovaného projektu a vysaďte si do svojej záhrady lipu.

Záujemcovia o strom sa môžu prihlásiť prostredníctvom e-mailu na adrese katarina.navratilova@sered.sk alebo prostredníctvom formulára, ktorý nájdu na webe Seredských noviniek.

zdroj: zalesactvo.sk

Páči sa vám projekt? Podporte o zdieľaním.

Zdroje: mojerastliny.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku