25.09.2023, meniny má
15. septembra 2022

Mestské múzeum a OZ Vodný hrad pripravili zaujímavý program v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2022

Mestské múzeum a OZ Vodný hrad pripravili zaujímavý program v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2022
Zdroje: seredsity.sk/FB Ensemble Thesaurus Musicum
reklama

Priestory Bastiónu v Seredskom kaštieli rozozvučí 24. septembra 2022 koncert starej historickej hudby stredoveku a renesancie pod názvom VOX HUMANA. Svoje umenie vám v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2022 predvedie súbor L.A.N. Consort z Maďarska.

Tešiť sa môžete aj na zaujímavú prednášku PhDr. Anny Jónásovej, ktorá vám porozpráva o Literárnych tradíciách Šintavy a Serede. Toto podujatie by si preto nemal nechať ujsť žiaden milovník miestnej bohatej histórie plnej výnimočných príbehov.

Organizátorom podujatia je Dom kultúry – Mestské múzeum v Seredi v spolupráci s občianskym združením Vodný hrad.

Preneste sa do stredoveku a renesancie

Koncert súboru L.A.N. Consort z Maďarska sa začne o 16.00 hod. a zahrnuté v ňom budú skladby francúzskych, španielskych, nemeckých a talianskych hudobných skladateľov neskorého stredoveku a skorej renesancie. Ide najmä o diela komponistov ako Guillaume de Machaut, G. Binchois, Diego Ortiz či Ludwig Senfl.

reklama

Svojím spevom a hrou na harfu vás očarí Nóra Király, ktorá absolvovala turné aj vo Francúzsku. Okrem nej aj Csaba Nagy – hráč na renesančnú lutnu, vihuelu, teorbu a barokovú lutnu. Zakladateľ prvého Maďarského dňa lutny a Festivalu starej hudby vo Veszpréme sa taktiež môže pýšiť ocenením Prima Prize 2016 v hudobnom umení.

Zdroj: FB Nová synagóga Žilina

Súčasťou súboru je aj sólový hráč na violu da gamba Sándor Szászvárosi, ktorý pre vydavateľstvo Hungaroton Records pravidelne účinkuje v Rakúsku, Švajčiarku, Taliansku, Portugalsku, Nemecku a v Českej republike.

Dospelí návštevníci za vstupné zaplatia 4 eurá, deti, dôchodcovia a študenti 1 euro, zatiaľ čo deti v sprievode majú vstup zdarma.

Poznatky z miestnej histórie

Po jedinečnom koncerte bude program pokračovať o 17.00 hod. prednáškou z dejín Serede, v ktorej sa dozviete poznatky z vedeckej práce bibliografky, historičky a spisovateľky PhDr. Anny Jónásovej o kultúrnych literárnych tradíciách Šintavy a Serede od stredoveku.

Na prednáške sa bude zaoberať témami ako Thurzovci a ich bohatá knižnica, prvé počiatky kníhtlače a Peter Bornemisza, Mária Terézia Artner – spisovateľka narodená v roku 1772 v Šintave a rodina Esterházyovcov v Seredi.

Taktiež aj tlačiarenským remeslom, tlačiarňami, kníhkupectvami a osobnosťami v kultúre a vzdelávaní v Šintave a v Seredi. Všetky tieto zaujímavé poznatky si budete môcť prísť vypočuť úplne zdarma.

Zdroj: signis.sk

Témou tohto ročníka je udržateľnosť

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sa konajú v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovensko sa pripojilo k usporiadateľom DEKD v roku 1993.

V tomto roku na Slovensku v rámci DEKD oslávime históriu a vzdelanie pod témou „Udržateľnosť v pamiatkach“. DEKD oslavujú spoločné dedičstvo Európy, ale aj našu rozmanitosť.

Skúmanie bohatej mozaiky kultúr v Európe podporuje dôveru a porozumenie, väčšiu toleranciu a myslenie presahujúce národné hranice. Všetci z toho máme úžitok. Téma vyzýva pamiatky, aby otvorili svoje brány a ukázali svoju úlohu v udržateľnej budúcnosti a svoj vplyv na zachovanie miestnej identity.

Majú šancu ukázať, ako ich možno obnoviť pomocou tradičných techník, zručností a materiálov, ktoré sú súčasťou sociálne a environmentálne udržateľného rozvoja.

K účasti sú vyzvané aj dielne vyrábajúce tradičný tovar, dielne na reštaurovanie nábytku, ale aj farmy využívajúce trvalo udržateľné postupy. Netreba zabudnúť na zvýšenie ocenenia prírodného dedičstva prostredníctvom podujatí vysvetľujúcich ochranu voľne žijúcich živočíchov a biodiverzity.

Zdroj: Mária Diková

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mária Diková
Zdieľať na Facebooku