19.04.2024, meniny má
14. septembra 2022

Opäť máme možnosť skrášliť naše mesto. Trnavský samosprávny kraj spustil štvrtý ročník Participatívneho rozpočtu

Opäť máme možnosť skrášliť naše mesto. Trnavský samosprávny kraj spustil štvrtý ročník Participatívneho rozpočtu
Zdroje: tvorimekraj.sk/Seredsity.sk
reklama

Trnavský samosprávny kraj spustil už štvrtý ročník svojho participatívneho rozpočtu.

Zmyslom tejto iniciatívy je finančne podporiť občianske a komunitné projekty vo všetkých okresoch trnavskej župy.

Čo je participatívny rozpočet?

Participatívny rozpočet je proces, na základe ktorého môžu obyvatelia miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov z mestského či obecného rozpočtu.

Trnavský samosprávny kraj dáva aj v tomto roku ľuďom, občianskym združeniam, nadáciám a neziskovým organizáciám možnosť aktívne rozhodovať o časti verejných financií, čím ich zapája do procesov riadenia VÚC.

reklama

„Úspešne sme zaviedli participatívny rozpočet v trnavskej župe. Jeho predchádzajúce tri ročníky ukázali, že sa v našom kraji nachádza veľa aktívnych jednotlivcov a združení, ktorým záleží na zlepšovaní svojho bezprostredného okolia. O rozdelení štvrť milióna eur medzi kreatívne a verejnoprospešné projekty budú môcť rozhodovať aj obyvatelia kraja. Miernymi zmenami prešli zásady a výzva participatívneho rozpočtu. Pripravili sme ich v spolupráci s aktivistkami z tímu Potvorkyne, ktoré zvíťazili v Kiratone s nápadom na zlepšenie kvality projektov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Zdroj: tvorimekraj.sk

Prihlasovanie je otvorené do konca októbra

Občianske združenia a fyzické osoby môžu svoje nápady prihlásiť do 31. októbra 2022. Výzva je zverejnená na webovej stránke participatívneho rozpočtu. Záujemcovia na nej nájdu potrebné dokumenty na prihlásenie projektov a aktuálne informácie o štvrtom ročníku rozpočtu.

„Všetky prihlásené projekty prejdú administratívnou kontrolou. Následne budú hodnotené v rámci verejných deliberatívnych fór, ktorých váha v rozhodovacom procese je 50 %. Tento rok sme zvýšili zastúpenie občianskej spoločnosti vo fórach o jedného člena.

O druhej polovici podpory nápadov rozhodnú, tak ako každý rok, obyvatelia Trnavského kraja v elektronickom hlasovaní. To prebehne na prelome decembra a januára. Víťazné projekty sa budú realizovať na budúci rok, pričom každý z nich podporíme sumou až do výšky 5-tisíc eur,“ uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu trnavskej župy Jakub Sejna.

Počas septembra a októbra budú prebiehať koordinačné stretnutia so záujemcami o finančný príspevok na realizáciu projektov. Uskutočnia sa v 14 mestách a obciach Trnavského kraja.

Jedno z takýchto stretnutí sa uskutoční 3. oktobra 2022 aj v Seredi na Gymnáziu Vojtecha Mihálika. Všetky informácie budú zverejnené na webovej stránke participatívneho rozpočtu alebo na FB stránke participatívneho rozpočtu.

Zdroj: tvorimekraj.sk

Predchádzajúce ročníky participatívneho rozpočtu

Za predchádzajúce tri ročníky bolo prerozdelených celkovo 750-tisíc eur, vďaka čomu sa zrealizovalo 167 projektov. V hlasovaní verejnosti bolo odovzdaných celkovo 161-tisíc hlasov obyvateľov kraja. V treťom ročníku participatívneho rozpočtu trnavskej župy bolo podporených 54 projektov, ktorých realizácia aktuálne prebieha.

Do participatívneho rozpočtu sa každý rok zapájajú aj pekné a zaujímavé projekty zo Serede a okolia. Finančnú podporu v minulom ročníku získali projekty Čistá príroda – čisté brehy v okolí vôd II., Oddychová zóna nábrežie Garbiarska – zlepšenie dostupnosti lokality a Ovocné zastávky na cyklotrase III. – solárna eko dobíjacia stanica.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnava-vuc.sk, tvorimekraj.sk
Zdieľať na Facebooku