08.12.2023, meniny má
15. októbra 2023

Mestské múzeum v Seredi srdečne pozýva na výstavu Slovenské pečivárne, n. p. 70 rokov od založenia podniku v Seredi

Mestské múzeum v Seredi srdečne pozýva na výstavu Slovenské pečivárne, n. p. 70 rokov od založenia podniku v Seredi
Zdroj: seredsity.sk /Mestské múzeum v Seredi
reklama

Mestské múzeum v Seredi pripravilo po septembrovej výstavke exponátu mesiaca k výročiu založenia Pečivární v Seredi rozšírenú výstavu s touto témou pod názvom Slovenské pečivárne v Seredi, 70 rokov od založenia podniku.

Na výstave sa môžu návštevníci oboznámiť so sortimentom výroby závodu aj v súčasnosti a ochutnať priamo na výstave ich výrobky. Výstava trvá od 3. októbra 2023 do 2. novembra 2023.

Čo všetko nájdete na výstave?

Kultúrnymi partnermi výstavy sú I.D.C. Holding, a.s., Prevádzkareň Pečivárne v Seredi a súkromní zberatelia, prevažne z radov pracovníkov, terajších i bývalých. Na výstave sú tak vystavené exponáty nielen zo zbierky múzea, ale i exponáty, ktoré poskytli z tohto závodu v Seredi a z rodinných zbierok pracovníci.

Zo zbierky Mestského múzea v Seredi, sú to napr. publikácia 30 ROKOV, Tridsať úspešných rokov n. p., Pečivárne v Seredi, ktorú vydalo vedenie podniku v auguste 1983 v Trnave, kronika Pionierskeho domu v Seredi z rokov 1960 – 1961, v ktorej sú zápisy seredských pionierov, okrem iných aj z návštevy pečivárenskej továrne v Seredi spolu s nalepenými fotografiami a ochrannými známkami výrobkov.

reklama

V ďalšej časti výstavy sú prezentované fotografie a dokumenty zo zbierky múzea – Fond Dom kultúry v Seredi, kde sa nachádza súbor fotografií z výrobného podniku a fotografie zamestnancov, ktorí súťažili v seredskom kultúrnom dome v rámci súťaží BSP (Brigáda socialistickej práce).

Spoločnosť I.D.C. Holding, a. s., prevádzkareň Pečivárne Sereď poskytla na výstavu exponáty z archívu, ako napr. album s ochrannými známkami výrobkov, fotografie z výroby a skupín zamestnancov z výrobných liniek, výstrižky z novín a časopisov, tabuľa a brožúry informujúce o sortimente trvanlivého pečiva, kronika Zväzu žien pri n. p. Pečivárne v Seredi, katalógy výrobkov I.D.C. Holding a. s., Pečivární v Seredi a Figara v Trnave.

Zo súkromných zbierok sú vystavené fotografie zo schôdzí, slávností a brigád, odznaky a publikácie, ktoré poskytla Elena Števčíková, reklamné šálky s logami od Petra Kapoša a fotografie poskytla rodina Bilková – Ulehlová. Zo zbierky Milana Zindra je vystavená aj pôvodná tabuľa závodu Slovenské pečivárne z roku 1953.

 

 

Zdroj: Mestské múzeum v Seredi

Zdroje: Mestské múzeum v Seredi
Zdieľať na Facebooku