19.05.2024, meniny má
18. januára 2024

Stal sa jediným Slovákom, ktorý prešiel výcvikom NAVY SEALs. Michal Ščepko absolvoval drsnú skúšku, ktorá preverila jeho fyzické a psychické schopnosti

Stal sa jediným Slovákom, ktorý prešiel výcvikom NAVY SEALs. Michal Ščepko absolvoval drsnú skúšku, ktorá preverila jeho fyzické a psychické schopnosti
Zdroj: IG coach_michal_scepko
reklama

Veľmi radi vám okrem aktualít z diania v našom meste prinášame aj články o zaujímavých osobnostiach zo Serede aj okolia, ktorých máme navôkol seba naozaj neúrekom. Jedným z nich je aj Seredčan Michal Ščepko.

Michal je bývalý profesionálny vojak Ženijného práporu 1. mb 1049 Sereď, ktorý ako jediný Slovák úspešne absolvoval vojenský výcvik amerického námorníctva NAVY SEALs.

Od plaveckého krúžku po tréningy v americkej armáde

Ako Michal o sebe sám napísal, jeho láska k športu odštartovala v roku 1991, keď ho mama prihlásila do plaveckého krúžku Klubu športového potápania. Svoju lásku k vode, disciplínu a súťaživosť sa mu už v mladom veku podarilo pretaviť do úspechov v pretekoch v plutvovom a aj v klasickom plávaní.

Roky plynuli a jeho vášeň k plávaniu a pohybu celkovo neskončila. Práve naopak. V roku 2002 vstúpil do Ozbrojených síl SR a začal sa venovať rôznym kombináciám cvičení, behov, kalisteniky a plávania. Od roku 2007 počas pôsobenia v USA z predchádzajúcich skúseností ťažil a absolvoval rôzne typy tréningov, napr. US Army PT, PT Rangers, pool trainings Para Jumpers a nakoniec US NAVY SEALs.

reklama
ščepko

Zdroj: michalscepko.sk

Michal bol jedným z 27 úspešných uchádzačov

Sedem mesiacov trvajúci výcvik amerických špeciálnych jednotiek NAVY SEALs sa považuje za jeden z najťažších vojenských výcvikov na svete. Náročný výcvik, ktorého sa Michal zúčastnil, začalo 250 uchádzačov no úspešne ho ukončilo iba 27 z nich.

Ako počas svojho rozprávania v jednom z rozhovorov Michal povedal, výcvik pozostával z troch fáz, pričom prvá fáza bola najťažšia tak po fyzickej, ako aj po psychickej stránke, ktorej skúškou bol aj „hell week“ (pekelný týždeň), počas ktorého spali necelých päť hodín. Druhá fáza sa zameriavala na výcvik pod vodou a na vode. V tretej fáze išlo o výcvik na zemi a vo vzduchu z vrtuľníka. Počas všetkých fáz museli uchádzači vykonávať fyzické a vedomostné testy. V prípade, ak sa niekto v testoch nezlepšoval, automaticky bol z výcviku vylúčený.

Zdroj: IG coach_michal_scepko

Aktuálne už Michal nie je súčasťou Ozbrojených síl SR ale venuje trénerstvu a spolupracuje napríklad s MMA zápasníkmi a známym Attilom Véghom. Seredčania môžu poznať aj jeho crossfitový gym Gyria Cross Gym, ktorý sa teší veľkej popularite.

Navštevujú ho nielen pokročilí, ale aj úplní amatéri, ktorí si prejdú základným nováčikovským programom, vďaka ktorému sa naučia všetky základné techniky. Následne si môžu plniť svoje ciele v podobe chudnutia, zvyšovania sily či naberania svalovej hmoty.

Pred niekoľkými dňami uzrel svetlo sveta ďalší diel podcastovej relácie Nerudacast, ktorej hosťom bol aj Michal. Porozprával v ňom nielen o tom, čo zažil počas náročného vojenského výcviku NAVY SEALs ale aj čo mu predchádzalo.

Zdroj: IG coach_michal_scepko

Zdroje: zvjs.sk, michalscepko.sk, instagym.sk
Zdieľať na Facebooku