16.05.2022, meniny má
26. januára 2022

Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo pre návštevníkov voľný vstup pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu

Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo pre návštevníkov voľný vstup pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu
Zdroj: ta3.sk/FB Múzeum holokaustu v Seredi
reklama

Vo štvrtok 27. januára 2022 si ako každý rok pripomenieme Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V tento deň pred 77 rokmi oslobodili spojenci koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

Miesto, kde počas piatich rokov zavraždili nacisti 1,1 milióna ľudí. Celkovo bolo počas druhej svetovej vojny zabitých šesť miliónov Židov.

Voľný vstup v Múzeu holokaustu v Seredi

Múzeum holokaustu v Seredi si pre verejnosť na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripravilo voľný vstup do múzea. Pri tejto príležitosti predĺžilo aj otváracie hodiny. Múzeum tak môžete navštíviť od 8.00 do 16.30 hod. Všetci sú srdečne pozvaní.

zdroj: FB Múzeum holokaustu v Seredi

reklama

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Celý svet si každoročne 27. januára pripomína utrpenie židovskej komunity počas druhej svetovej vojny. Práve v tento deň bol v roku 1945 oslobodený koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Počas holokaustu v období druhej svetovej vojny nacisti zavraždili šesť miliónov Židov.

V rezolúcii nazvanej Spomienka na holokaust, schválenej 1. novembra 2005, Valné zhromaždenie OSN určilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu a bude sa pripomínať každý rok.

zdroj: SITA/AP

Múzeum holokaustu v Seredi

Múzeum holokaustu v Seredi, pobočka SNM-Múzea židovskej kultúry, vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktoré predstavujú autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník všetkých zavraždených Židov zo Slovenska. Samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých väčšina bola zavraždená počas holokaustu.

zdroj: snm.sk

zdroj: snm.sk

Podporte Múzeum holokaustu v Seredi zdieľaním.

Zdroje: ta3.com, FB Múzeum holokaustu v Seredi, snm.sk
Zdieľať na Facebooku