21.10.2021, meniny má
29. januára 2021

Múzeum holokaustu v Seredi uviedlo suvenírovú bankovku. Limitovaná edícia pripomína časť našej tragickej histórie

Múzeum holokaustu v Seredi uviedlo suvenírovú bankovku. Limitovaná edícia pripomína časť našej tragickej histórie
Zdroj: slovenskycestovatel.sk/FB Múzeum holokaustu v Seredi
reklama

Pred pár dňami sme si spoločne pripomínali Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, v rámci ktorého uviedlo Múzeum holokaustu v Seredi knihu. Všetky zaujímavosti o vydaní publikácie sa dočítate v našom predchádzajúcom článku. Múzeum tentokrát uvádza suvenírovú bankovku, ktorá by nemala chýbať u žiadneho zberateľa.

Múzeum otvorilo svoje brány pred piatimi rokmi

Suvenírová bankovka nesie názov „Sereď – Múzeum holokaustu“ a je vyrobená z bavlneného papiera, ktorý sa používa pri výrobe skutočných euro bankoviek. Múzeum bankovku uvádza pri príležitosti piateho výročia svojho otvorenia.

Zakúpiť si ju môžete na mailovej adrese kristina.svrckova@snm.sk alebo stačí napísať správu na ich facebookovej stránke. Pre súčasnú situáciu sú expozície vrátane pokladne do odvolania zatvorené. Je potrebné objednať minimálne päť kusov, ktoré vám budú zaslané na dobierku. Cena jednej bankovky je 3,50 eur. „Prosím, nežiadajte nás o vybrané čísla, nevieme vám vyhovieť,“ doplnilo múzeum.

Bankovky pomáhajú cestovnému ruchu

Bankovka patrí do série zberateľských MemoEuro bankoviek, ktoré vyrába nemecká spoločnosť Euroscope. Ich edície sú od roku 2018 známe po celej Európe, no slovenské vznikli po prvýkrát v roku 2020. Sú obľúbeným predmetom mnohých zberateľov a turistov, keďže sú vždy vydávané v limitovanej edícii.

Je to nástroj, ktorým vyniknú zaujímavé miesta na Slovensku. „Tešíme sa, že spoločnosť Euroscope našla na mape aj naše malé Slovensko, ktoré vďaka týmto suvenírom dokážeme zviditeľniť na celom svete. Sme radi, že dokážeme i naďalej nachádzať na Slovensku originálne miesta, ktoré sa stávajú motívom našich zberateľských predmetov,“ povedal vydavateľ Robert Kopaj.

Zdroj: FB Múzeum holokaustu v Seredi

Pre súčasnú situáciu je múzeum zatvorené

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Slúži aj ako pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu.

Medzi vystavenými artefaktmi nájdete dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Súčasťou výstavy je aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

Ak sa zaujímate o túto časť histórie, expozície spolu so vzdelávacím strediskom nájdete na Kasárenskej ulici 1005. Múzeum je pre súčasnú situáciu zatvorené, preto nezabudnite sledovať ich facebookovú alebo oficiálnu stránku.

Zdroj: snm.sk

Zdroj: Dušan Javor

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Múzeum holokaustu v Seredi, ssn.sk, snm.sk
Zdieľať na Facebooku