21.10.2021, meniny má
28. septembra 2021

Na brehu Váhu pribudli vďaka seredským skautom nové lavičky a mólo

Na brehu Váhu pribudli vďaka seredským skautom nové lavičky a mólo
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Pri Garbiarskej ulici, na brehu Váhu, pri ktorom leží aj naše mesto, začali už seredskí skauti usilovne pracovať na ďalších nových prvkoch. Doposiaľ boli pri rieke Váh vybudované bylinková špirála a ohnisko, o ktorých sme vás informovali v tomto článku. Najnovšie k nim v týchto miestach pribudli novovybudované lavičky, netradičné prvky na sedenie a mólo.

Okrem skautov z 82. zboru Polaris Sereď sa do tejto činnosti zapája aj OZ Vodný hrad. Skauti pracujú na vybudovaní oddychovej zóny. OZ Vodný hrad doplní oddychový priestor o náučný chodník s názvom „Seredské lodné mlyny – zabudnutá história“Tento úžasný projekt tak skrášli kúsok nášho mesta, umožní ľuďom kontakt s riekou a zrenovuje priestor, ktorý je dlhšiu dobu nevyužívaný.

Pribudli nové prvky

Skauti zo zboru Polaris plánovali vyčistiť a presvetliť dlhodobo zanedbané a husto zarastené územie na brehu Váhu. Seredčania všetkých vekových skupín si tam tak budú môcť dopriať dlhoočakávaný relax s vybudovanými chodníkmi, ohniskom a prvkami drobnej architektúry. Iniciatívu podporila aj seredská radnica.

„Realizovať myšlienku Oddychovej zóny Garbiarska môžeme najmä vďaka tomu, že sa nám podarilo získať grant z Nadácie Slovenskej sporiteľne MÁM NA TO. Úspešní sme boli aj pri získaní financií z Patricipatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja. Na jeseň 2019 sme spolu s mestom Sereď  a s vojakmi realizovali orezy a čistenie priestoru. Mesto bolo nápomocné aj s odvozom dreva a konárov, ktoré sme počas brigád vypíli,“ uviedol pre Seredské novinky Ondrej Kurbel, poslanec MsZ, ktorý zastupuje skautov.

Skautom sa doposiaľ podarilo vybudovať unikátnu bylinkovú špirálu či ohnisko, pri ktorom si budete môcť opiecť špekačky, slaninku či iné dobroty alebo len tak posedieť spolu s ostatnými. K nim teraz pribudli netradičné lavičky a mólo, kde si Seredčania môžu vychutnávať pohľad na rieku Váh alebo oddychovať v našej prírode.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Pridanú hodnotu tejto lokalite dodá neskôr aj aktivita OZ Vodný hrad, ktoré sa zameriava na upevňovanie povedomia Seredčanov o histórii nášho mesta. Podľa predsedu OZ Vodný hrad Rastislava Petroviča chce združenie vybudovať chodník s informačnými tabuľami o unikátnych lodných mlynoch na Váhu. Tieto lodné mlyny kedysi dávno vytvárali nezameniteľný kolorit nášho zaujímavého mesta.

Seredskí skauti z 82. zboru

Skauti v našom meste pôsobia už šesť rokov. Dňa 7. októbra 2015 bol založený 1. oddiel skautov a skautiek Sereď fungujúci v rámci 80. zboru Ginko Piešťany, čím sa začala písať novodobá história skautov v Seredi. Samostatný zbor pod názvom 82. zbor Polaris Sereď vznikol po dvoch rokoch fungovania oddielu dňa 5. októbra 2017. Zbor je nižšou organizačnou jednotkou Slovenského skautingu, zborovým vodcom seredských skautov je brat Yogi.

Zdroj: IG 82.polarissered

Seredčania môžu prispieť ku skrášleniu priestoru

Pri tvorbe textu informačných tabúľ popri Váhu čerpá OZ poznatky hlavne z odbornej literatúry a archívnych prameňov. K spolupráci si nedávno privolali aj seredskú verejnosť. Ešte stále máte možnosť prispieť svojimi fotografiami alebo zaujímavosťami.

Naším cieľom je získať obrazovú dokumentáciu a fotografie z rodinných albumov alebo informácie z obecných kroník. Vychádzať chceme aj zo spomienok seniorov. Z významných seredských mlynárskych rodín sa v archívnych dokumentoch spomínajú viaceré, ako Dúbravovci, Navrátilovci či Hanzlíkovci. Ak má niekto fotografie so záberom na lodné mlyny alebo nám vie poskytnúť dokumenty s nimi spojené, môže sa obrátiť na Mestské múzeum v Seredi,“ dodal predseda Petrovič.

Všetci dobre vieme, že aj o seredskú históriu je dôležité sa zaujímať. Vedieť niečo o histórii mesta, lodných mlynov, o Váhu v minulosti je nesmierne dôležité aj pre ďalšie generácie. Seredčania sa tak budú môcť na tomto mieste niečomu aj priučiť, popritom ako budú oddychovať.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: IG 82.polarissered, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku