28.01.2023, meniny má
3. januára 2023

Na Námestí slobody v Seredi pribudli uzamykateľné stojiská na odpady. Skrášlia ich šikovné ruky žiakov

Na Námestí slobody v Seredi pribudli uzamykateľné stojiská na odpady. Skrášlia ich šikovné ruky žiakov
Zdroje: regiony.zoznam.sk/seredsity.sk
reklama

Mesto Sereď umiestnilo na Námestie slobody dve nové uzamykateľné stojiská pre smetné nádoby. Ich snahou je zvýšiť v centre mesta čistotu a taktiež mieru separovania odpadov.

Samospráva poskytla na stojiská takmer 20 000 eur. Smetné nádoby budú okrem toho skrášlené s pomocou žiakov zo základných škôl, ktorí ich prekryjú krásnymi zelenými motívmi.

Problém sa snažia vyriešiť už dlhodobo

Obyvatelia z okolia Námestia slobody informovali mesto o tejto veci už dávnejšie. Ich kontajnerové stojiská často využívali aj okoloidúci a vodiči áut, čomu sa teraz mesto snaží predísť.

„Pôvodným plánom bolo pozvať obyvateľov k finančnej spolupráci – ak by si polovicu sumy zaplatili oni, mesto by uhradilo iba druhú časť a pri tomto variante by sa za vyčlenený rozpočet dalo vyhotoviť približne šesť stojísk,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Slahučková pre TASR.

reklama

Ako uviedla, žiaden bytový dom sa neprihlásil, a preto sa rozhodli ísť do budovania za mestské peniaze s tým, že vyberú miesto, kde budú vedieť realizáciou vyriešiť najviac znečisťované priestranstvá.

Zdroj: seredsity.sk

Odpady skrášlia zelené vzory

Slahučková ďalej TASR informovala o tom, že mesto plánuje smetné nádoby skrášliť v štýle „umenie prekryje odpady“. Už počas tohto mesiaca sa vďaka šikovným rukám žiakov základných škôl premenia čelné plochy stojísk na maľby so zelenými motívmi.

Grafika má za cieľ nielen miesto skrášliť, ale tiež priniesť návody, ako lepšie separovať odpady. Celá činnosť sa bude niesť v myšlienke „najlepší odpad je ten, ktorý nevznikol“.

Nový typ kontajnerových státí

Radnica sa bude snažiť vytvoriť model pre optimálne priestorové rozloženie budúcich polozapustených kontajnerových státí v celom meste. „Chceme sa preto inšpirovať dobrou praxou miest, kde už takéto kontajnerové státia prevádzkujú a majú svoje skúsenosti,” doplnila Slahučková. Pri takomto modeli by sa znížil počet kontajnerových státí.

Mesto však pred tým musí preveriť priestorové a vlastnícke možnosti. V prípade realizácie týchto polozapustených státí plánujú prenechať vzniknuté „ušetrené” plochy po súčasných stojiskách v prospech parkovacích miest, no ideálne v prospech mestskej zelene.

Zdroje: teraz.sk
Zdieľať na Facebooku