19.04.2024, meniny má
25. januára 2023

Na Slovensku sa po prvýkrát podarila unikátna operácia. Adamovi daroval obličku otec s inou krvnou skupinou

Na Slovensku sa po prvýkrát podarila unikátna operácia. Adamovi daroval obličku otec s inou krvnou skupinou
Zdroj: tvnoviny.sk
reklama

Dvadsaťšesťročný Adam zo začiatku pociťoval iba únavu a mal problémy s krvným tlakom. Neskôr zistil, že má nevyliečiteľnú chorobu, ktorá sa skôr či neskôr skončí transplantáciou obličky.

Smutný príbeh Adama nakoniec priniesol aj niečo pozitívne. Adamovi transplantovali obličku od živého darcu s inou krvnou skupinou, čo sa na Slovensku udialo po prvýkrát. Informácie uviedol portál TV noviny.

Unikátna operácia prvýkrát na Slovensku

Lekári tvrdia, že svitá nová nádej aj pre čakateľov, ktorí sa nevedia dostať k orgánom. Takéto operácie doteraz robili iba v zahraničí.

Adam čakal na darcu orgánu pol roka. Čakanie bolo o to dlhšie, pretože má krvnú skupinu 0.

reklama

„Krvná skupina 0 môže dostať za normálnych okolností bez špeciálnej prípravy iba obličku od darcu s krvnou skupinou 0. Títo dlhšie čakajú aj na obličku od mŕtveho darcu,“ povedala zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky pre transplantácie obličiek Zuzana Žilinská.

Odborníci z Transplantačného centra na bratislavských Kramároch urobili takzvanú ABO inkompatibilnú transplantáciu obličky.

Orgán daroval otec, hoci má inú krvnú skupinu

„Neteší to žiadneho rodiča, ktorý sa musí pozerať na dieťa, ktoré má takéto zdravotné obmedzenia. Kto má dieťa, ten to pochopí. Niet nad čím uvažovať. Keď môžem pomôcť, pomôžem,“ uviedol darca obličky Adamov otec.

Na takúto zložitú operáciu sa musia darca aj príjemca pripravovať niekoľko týždňov a prejsť viacerými testami. Adam má za sebou špeciálnu metódu liečby.

„Z krvi sa separuje iba plazma, ktorá je nositeľkou protilátok, aby sa čo najúčinnejšie odstránili protilátky z plazmy, ktoré sú tie nežiadúce a potrebujeme ich znížiť na prijateľnú úroveň,“ opísala prípravu Žilinská.

„Robíme to takým spôsobom, aby sme čo najmenej poškodili darcu tohto orgánu. Je to zdravý človek, ktorý prišiel dobrovoľne darovať kus seba a podstúpiť operáciu,“ hovorí hlavný operatér Ján Breza.

Krok vpred pre transplantológiu

„Čím viac pacientov odtransplantujeme od živých darcov, tým rýchlejšie sa dostanú k transplantácii od mŕtveho darcu tí, ktorí živého darcu nemajú, a teda čakajú na obličku. Takto môže napríklad darovať obličku darca s krvnou skupinou B príjemcovi s krvnou skupinou A. Tie možnosti sú tam rôzne,“ priblížila Žilinská.

Operácia podľa lekárov posúva transplantológiu na Slovensku dopredu a zvýši dostupnosť transplantácie obličiek od živých darcov.

Zdroje: tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku