08.09.2024, meniny má
10. apríla 2024

Na tohto chrobáka si treba dať veľký pozor. Prudko jedovatá májka fialová sa na Slovensku premnožila

Na tohto chrobáka si treba dať veľký pozor. Prudko jedovatá májka fialová sa na Slovensku premnožila
Zdroj: biolib.cz/Getty images
reklama

Počasie máme za posledné dni veľmi pekné a pri pobyte v prírode si treba dať pozor na tohto chrobáka. Na Slovensku sa premnožil najjedovatejší chrobák na našom území. Informoval o tom portál ta3.com.

Májka fialová (Meloe violaceus) je približne 2 – 4cm dlhý chrobák z čeľade májkovité (Meloidae). Najmä v týchto dňoch môžete vidieť májky pri prechádzkach v prírode aj v okolí mesta. Stretávať ju budete môcť ešte pár mesiacov. Veľa ľudí však nevie, že májka fialová patrí nielen medzi ohrozené živočíchy, ale aj medzi najjedovatejšie na našom území.

Májky majú komplikovaný životný cyklus

Samičky májok sú väčšie ako samčekovia, čo slúži neskôr v rozmnožovacom cykle. Vývin májky je ale značne obtiažny. Dnes na ne aj napriek komplikovanému vývinu môžete natrafiť pri každej prechádzke a nájdete ich veľké množstvo.

Májky môžu naklásť až tisícky vajíčok, z ktorých sa neskôr vyliahnu malé larvy, ktoré nazývame triungulinus.

reklama

Zaujímavosťou je, že táto larva sa ihneď po vyliahnutí vyšplhá na kvet. Tam sa prichytí tromi háčikmi k nejakému hmyzu, obyčajne k včele alebo čmeliakovi.

Larva sa totiž musí dostať do úľa, kde sa najskôr živí včelími vajíčkami. Doteraz bola mylne označovaná ako „včelia voš“ hlavne včelármi, ktorí si mysleli že ide o samostatný druh.

Potom sa premení na larvu druhého štádia. Tá sa živí už larvami včiel a medom a pre včelárov je to naozaj nepríjemný parazit. Neskôr sa dvakrát zvlieka. Ďalej sa premení na larvu tretieho štádia, ktorá jednu zimu prezimuje.

Na jar nasleduje premena na štvrtú larvu, ktorá sa zakuklí, a z kukly sa vyliahne dospelý chrobák. Dospelá májka sa už ale živí rastlinnou potravou. Rada si pochutí na okvetných lístkoch alebo listoch.

Najjedovatejší chrobák na území Slovenska

Vedeli ste, že spoločenská hodnota Májky fialovej je 90 eur? Na pohľad môže byť atraktívna, no jej chytenie vás môže vyjsť draho, pričom myslíme na vlastné zdravie.

Májku by ste preto nikdy nemali chytať ani do rúk. Chceme vás upozorniť, že hemolymfa májky spôsobila problémy deťom a dospelým ľuďom aj v minulých rokoch. V prípade vylúčenia tekutiny na kožu sa postihnuté miesto veľmi ťažko hojí. Pripomína popáleninu a nepríjemne bolí.

Preto vyzývame hlavne mamičky s deťmi, aby sa ich nedotýkali. Najmä pre malé deti môžu byť veľmi nebezpečné, nakoľko sú veľmi atraktívne. Svojou výraznou farbou a veľkosťou pútajú pozornosť práve v týchto jarných dňoch, kedy vyliezajú z kukly fialové dospelé jedince a vydávajú sa hľadať si partnerov.

Zdroj: nahuby.sk Martin Burian

Zdroje: ta3.co, thewildepisode.com
Zdieľať na Facebooku