27.11.2024, meniny má
24. februára 2022

Naše krajské mesto Trnava má množstvo zaujímavých pamiatok. Ktoré z nich ste už navštívili?

Naše krajské mesto Trnava má množstvo zaujímavých pamiatok. Ktoré z nich ste už navštívili?
Zdroj: regiontrnava.sk/vitajtevtrnave.sk
reklama

Trnava má množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré je možné buď obdivovať zvonku, alebo ich aj priamo navštíviť.

Okrem množstva kostolov sú to tiež synagógy, divadlo či bývalý cukrovar. Dnes vám predstavíme niektoré z nich.

Trnavské kostoly

Množstvo kostolov, ktorých sa v Trnave nachádza až 10, priniesli tomuto mestu prezývku Malý Rím. Patrí k nim napríklad Kostol sv. Heleny, Bazilika sv. Mikuláša, Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Kostol sv. Jakuba staršieho, apoštolaEvanjelický kostol. Veľa z nich je umiestnených v historickom centre mesta.

Zaujímavá je napríklad Bazilika sv. Mikuláša, ktorá je nazývaná taktiež Dóm sv. Mikuláša alebo Hrubý kostol. Ide o rímskokatolícku baziliku minor a farský kostol. Prvé zmienky, vtedy ešte o románskom kostole sv. Mikuláša, pochádzajú z 11. storočia. Stál vo východnej časti dnešného mesta.

reklama

Pôdorys tejto stavby je neznámy, hoci je predpoklad, že mal obdĺžnikový tvar s užšou svätyňou s polkruhovým ukončením. V rokoch 1380 – 1421 bol na základoch románskeho kostola postavený nový kostol v neskorogotickom slohu. Ten starý už totiž nevyhovoval.

Zo súčasnosti je významný dátum 9. november 2008, kedy bol Dóm sv. Mikuláša pápežom Benediktom XVI. vyhlásený za baziliku minor. Toto postavenie umožňuje používať pápežský znak (skrížené kľúče) na zástavách chrámov, chrámovom náradí a pečiatke.

V bočnej barokovej kaplnke (dal ju postaviť arcibiskup Imrich Esterházi) je umiestnený obraz Panny Márie Trnavskej, ktorý ronil slzy v období tureckých nájazdov.

Zdroj: Daniel Bíro

Zdroj: Daniel Bíro

Galéria Jána Koniarka

Vznik galérie je datovaný do roku 1976. V jej názve sa objavuje významná osobnosť slovenského sochárstva – Ján Koniarek. Narodil sa vo Voderadoch 30. januára 1878 a zomrel 4. mája 1952 v Trnave, kde pôsobil od roku 1918. Od roku 1992 sídli galéria v bývalej veľkostatkárskej vile známej ako Kopplova vila.

V rokoch 2001 – 2002 bolo postavené Nové krídlo Kopplovej vily, kde sa v stálej expozícii Sochár Ján Koniarek nachádza časť autorovho diela. V tomto novom priestore sa tiež odohrávajú koncerty vážnej a džezovej hudby a iné kultúrne aktivity.

Galéria je zameraná na výtvarné umenie 20. a 21. storočia, na umelcov aktívnych na európskej scéne a výtvarníkov pôsobiacich  v Trnave. Jej poslaním je budovať zbierkový fond a sprístupňovať umelecké diela verejnosti. V rámci odborných činností sa tiež zameriava na spracovávanie dokumentácie a riešenie vedeckovýskumných úloh. Súčasťou galérie je aj odborná knižnica.

Galéria Jána Koniarka je jednou zo zakladateľských organizácií medzinárodnej siete inštitúcií zameraných na prezentáciu súčasného umenia Art Centres of Europe. Je tiež hlavným  usporiadateľom medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátovej tvorby – Trienále plagátu Trnava (TPT). V novembri 2021 bol spustený už 11. ročník súťaže a do konca marca je možné sa prihlásiť.

O novinkách v galérii sa môžete viac dozvedieť na web stránke alebo na Facebooku.

Zdroj: trnava-vuc.sk

Zdroj: trnava-vuc.sk

Divadlo Jána Palárika

Divadelná budova bola postavená v roku 1831. Mesto výstavbu financovalo na vlastné náklady, pričom časť financií pochádzala aj od obyvateľov. Postavené bolo podľa projektov architekta B. Grunna. Budova je považovaná za najstaršiu zachovanú budovu tohto druhu na Slovensku.

Slávnostné otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831. Prvá divadelná hra v slovenčine bola uvedená v roku 1869. Vďaka prestavbe v roku 1907 sa jednoduchá klasicistická fasáda zmenila na secesnú – neobarokovú.

V tom období pribudli nové vysoké okná, balkóny a v interiéri bola vytvorená reprezentačná zrkadlová sieň. Tá sa zachovala až do súčasnosti. Od 1. apríla 2022 je zriaďovateľom divadla Trnavský samosprávny kraj.

Zrkadlová sála, ktorá je súčasťou divadla, bola nedávno kompletne zrekonštruovaná za 550-tisíc eur. Do plánov na využívanie sály je zaradené aj organizovanie menších kultúrnych a spoločenských podujatí, koncertov alebo výstav.

Aj tomto prípade sa o novinkách môžete dozvedieť z web stránky divadla a z Facebooku.

Zdroj: trnava-vuc.sk

Zdroj: trnava-vuc.sk

Cukrovar

Vznik cukrovaru sa datuje do rokov 1869 – 1870, kedy ho postavilo konzorcium brnianskych obchodníkov, ktoré zastupoval Václav Jursa. Významné postavenie v konzorciu mal Isidor Vincenz Flesch z Brunningen, ktorý už nejakú dobu podnikal v cukrovarníctve.

Trnavský cukrovar fungoval pod cukrovarskou akciovou spoločnosťou, ktorá bola schválená uhorským ministerstvom poľnohospodárstva, priemyslu a obchodu a dostala podľa neho aj meno – „Izidor Flesch a spol.“

V roku 1876 cukrovar odkúpil barón Karol Stummer, podľa ktorého niesol aj názov – Cukrovar Karola Stummera, a pod týmto názvom je v Trnave aj viac známy. Barón pochádzal z Rakúska a vlastnil tiež cukrovar v Továrnikoch.

Trnavský cukrovar bol v meste významným zamestnávateľom, hlavne koncom 19. a začiatkom 20. storočia. V roku 1869 zamestnával 500 ľudí a počet zamestnancov sa postupne zvyšoval.

Podľa Miroslava Beňáka, architekta a člena OZ Čierne Diery, nebol však tento cukrovar prvý v Trnave: „Prvý cukrovar postavili bratia Vajmárovci v roku 1840 v priestoroch dnešného sídliska Družba. Ako prví použili na území Trnavy parný stroj. V roku 1863 cukrovar zanikol,“ povedal pre atteliér.

V cukrovare sa vyrábal kryštálový, práškový aj kockový cukor. Spája sa s ním však aj tradícia konzervovania ovocia a zeleniny. V roku 1940 bola totiž v cukrovare spustená prevádzka konzervárne.

Vyrábali sa tu rôzne druhy sterilizovanej zeleniny, uhorky, lečo, rajčinový pretlak a obľúbená Trnavská papriková nátierka. Z kompótov to boli marhuľové, čerešňové, broskyňové a iné ovocné kompóty. V sortimente boli aj marmelády a džemy. Výrobky sa balili do plechoviek alebo do sklených pohárov.

Výroba v trnavskom cukrovare bola ukončená v roku 2004. Medzi národné kultúrne pamiatky, ktoré musia zostať zachované, patria štyri objekty: hlavná výrobná budova, oba cukorné sklady a administratívna budova. Významné sú však aj zámočnícka dielňa z roku 1923, torzo repnej práčky, VN rozvodňa, medzistrojovňa a NN rozvodňa z roku 1958.

V súčasnosti však už existujú plány na jeho rekonštrukciu. Developer chce túto lokalitu napojiť na historické centrum. V novej štvrti má byť rezidenčná časť zahŕňajúca polyfunkčný priestor s rôznym poslaním.

Vnútrobloky majú obsahovať množstvo zelene, pričom ich úlohou je poskytovať priestor na voľnočasové aktivity obyvateľov. Výstavba prvých štyroch bytových domov so 119 bytmi má začať vo februári 2022.

Zdroj: vitajtevtrnave.sk

Zdroj: vitajtevtrnave.sk

Synagógy

Trnava má ako jedno z mála miest zachované dve synagógy zo záveru 19. storočia. Po Krajinskom kongrese v Budapešti v roku 1868 sa totiž sformovali tri židovské prúdy – status quo ante, neologický a ortodoxný. Aj v Trnave sa tak v roku 1881 odčlenila od pôvodnej náboženskej obce skupina ortodoxných veriacich.

Ortodoxná synagóga, nazývaná aj Malá synagóga, bola postavená začiatkom 19. storočia na Haulíkovej ulici. Je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky.

Po rekonštrukcii sa začala využívať na výstavy fotografického umenia. V súčasnosti v nej sídli veľmi zaujímavá kaviareň Synagóga Café. Pravidelne sú tu organizované rôzne vernisáže, koncerty alebo besedy a literárne čítačky.

Nakoľko vynesením zvitku tóry strácajú synagógy svoj sakrálny charakter, Ústredný zväz židovských náboženských obcí nemá nič proti ich novému využitiu.

Zdroj: attelier.sk

Zdroj: attelier.sk

Neologická synagóga status qou ante stojí na Halenárskej ulici. Postavená bola pravdepodobne v roku 1891 podľa návrhu viedenského architekta Jakoba Gartnera. Medzi jej charakteristiky patria orientálne prvky, liatinové stĺpy s hlavicami a neomietnuté tehlové murivo.

V rámci dispozície ju tvorí apsida (polkruhová kupola) a modlitebňa s galériou pre ženy. Kedysi bola využívaná na firemné účely ako sklad a bola zdevastovaná. V súčasnosti je z nej výstavný priestoro Galérie Jána Koniarka – Centrum súčasného umenia. Pred synagógou je umiestnený pamätník židovským obetiam holokaustu.

Zdroj: foto.turistika.cz

Zdroj: foto.turistika.cz

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: wikipedia.org, muzeum.sk, trnava-vuc.sk, asb.sk, attelier.sk, trnavskyhlas.sk, trnava-live.sk, gjk.sk, ciernediery.sk, FB Cukrovar, spravy.pravda.sk
Zdieľať na Facebooku