Nevidomý Marián Tóth zo Šintavy bol úspešný na medzinárodnom turnaji v kolkoch

Zdroje: FB Majo Male/pexels.com

Nevidiaci Šintavčan Marián Tóth je napriek strate zrakového vnímania úspešný vo viacerých oblastiach športu. Venuje sa kolkom, cyklistike aj veslovaniu.

Zrak sa mu začal zhoršovať už na základnej škole, no podľa jeho blízkych sa s hendikepom naučil žiť a život si užíva plnými dúškami.

Úspechy na Slovensku aj v zahraničí

Marián sa spolu s ďalšími členmi klubu ŠK NSŠ Male Šintava zúčastnil na medzinárodnom turnaji v kolkoch zrakovo znevýhodnených športovcov. Memoriál Jozefa Kolbaského sa konal 23. júla 2022 v Košiciach. Zúčastnilo sa ho spolu 53 hráčov z Nemecka, Rumunska, Česka a Slovenska.

V tejto konkurencii obsadil Marián Tóth vo svojej kategórii B1 prvé miesto. Jeho kolega Róbert Sliva získal taktiež vo svojej kategórii B2 prvé miesto. Anna Strížová skončila v kategórii B3 s pomyselnou zemiakovou medailou na štvrtom mieste.

Zdroj: FB Majo Male

Predtým sa zúčastnili na Medzinárodnom turnaji v kolkoch v Prahe. Klub Male Šintava tu ako družstvo obsadil 1. miesto a v súťaži dvojíc 1. a 2. miesto.

Spolu s Róbertom Slivom sa Marián zúčastnil aj na Majstrovstvách Európy v kolkoch v srbskom Apatine. So svojou spoluhráčkou Ľudmilou Šišákovou z klubu Škorpióni Nitra tesne prehral súboj o finále a tretie miesto o 3 koly. Za úspech však môžeme považovať už samotnú účasť.

Úspešný aj v iných športoch

Marián Tóth zúročuje svoju lásku k športu aj v iných športových disciplínach. Má za sebou napríklad viacero domácich a zahraničných súťaží v jazde na tandemovom bicykli. Cyklistike sa venuje v rámci Cyklistického klubu AB Sereď, kde mu sparingpartnera na bicykli robí Vladimír Tomčányi.

Okrem toho vesluje za Veslársky klub Šintava. Na virtuálnych Majstrovstvách ČR v jazde na veslárskom trenažéri skončil na fantastickom druhom mieste.

„Je to o tom, že človek si nesmie robiť z ničoho veľkú hlavu, potom by museli rozširovať dvere. Život nie je o tom, aby sme si ho strpčovali. Musíme myslieť pozitívne. Mali by sme brať veľa vecí s nadhľadom, s tým sa lepšie žije ako s depresiami,“ prezradil Tóth pre MY Nitra.

Mariánovi želáme ďalšie športové úspechy a najmä stále rovnako pozitívny prístup k životu, ako má teraz.

Zdroj: FB Cyklistický klub AB SEREĎ

Zdroj: FB Veslársky klub Šintava

Páčil sa vám článok? Podporte Mariána jeho zdieľaním.

Zdroje: FB Majo Male, mynitra.sme.sk, seredsity.sk