19.04.2024, meniny má
28. januára 2023

Nová nemocnica v Trnave by mala byť podľa optimistického scenára v prevádzke v polovici roka 2026. Vyrásť má v areáli terajšej nemocnice

Nová nemocnica v Trnave by mala byť podľa optimistického scenára v prevádzke v polovici roka 2026. Vyrásť má v areáli terajšej nemocnice
Zdroje: FN Trnava/trnavskyhlas.sk
reklama

Trnavská Fakultná nemocnica je najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v Trnavskom kraji. V súčasnosti má k dispozícii až 641 lôžok. Ročne sa v nej lieči viac ako 25-tisíc pacientov.

Budovy terajšej nemocnice s výnimkou pavilónu chirurgických disciplín majú všetky viac ako 50 rokov. Tá najstaršia bola postavená ešte v roku 1904.

Nová nemocnica by mala stáť 382 miliónov eur

Zámer postavenia novej nemocnice podporili pred dvoma rokmi poslanci Mestského zastupiteľstva v Trnave aj poslanci Trnavského samosprávneho kraja. Teraz Fakultná nemocnica v Trnave vyhlásila verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu na výstavbu novej nemocnice.

Odhadovaná hodnota tejto zákazky bola vyčíslená na 2,8 milióna eur bez DPH. Prioritným kritériom pre získanie zákazky na vytvorenie projektovej dokumentácie však nie je len cena.

reklama

Nová nemocnica v štýle monobloku by mala vyrásť na zelenej lúke, ktorá sa nachádza v areáli terajšej nemocnice. Podľa štúdie uskutočniteľnosti by mohla byť kapacita novej nemocnice približne 558 pacientskych lôžok, rozdelených do jedno- a dvojlôžkových izieb.

Nová nemocnica

Zdroj: trnavskyhlas.sk

Pôjde o moderný monoblok s heliportom

Monoblok sa má skladať z troch osempodlažných pavilónov, v ktorých bude spolu 10 kliník a 18 oddelení. Medzi pavilónmi bude aj administratívna budova s dvoma nadzemnými a jedným podzemným podlažím.

Pred začatím výstavby nového monobloku bude však ešte potrebné zbúrať budovu starej chirurgie. Tá je v súčasnosti nevyužívaná. Po dokončení výstavby a začatí prevádzky novej nemocnice je v pláne stavebná úprava za účelom zlepšenia zdravotných podmienok budovy súčasnej gynekologickopôrodníckej kliniky.

Hlavný vstup do novej nemocnice by sa podľa zámeru presunul z Ulice A. Žarnova na novú plánovanú okružnú križovatku z Tamaškovičovej ulice.

Čo sa týka nákladov na výstavbu, tie sú podľa projektu rozvoja Fakultnej nemocnice v Trnave momentálne vyčíslené na 382 miliónov eur s DPH. V tejto sume je ale zahrnutá aj výstavba parkovacieho domu pre 420 vozidiel, ktorý má byť súčasťou novej nemocnice, ako aj heliportu pre pristávanie vrtuľníkov na streche novej budovy.

Zdroj: FB Fakultná nemocnica Trnava

Zdroj: fntt.sk

Zdroj: fntt.sk

Zdroje: trnavskyhlas.sk, mytrnava.sme.sk
Zdieľať na Facebooku