23.09.2020, meniny má
reklama
14. augusta 2020

Novým exponátom v mestskom múzeu je historické zrkadlo pochádzajúce zo Seredského kaštieľa

Novým exponátom v mestskom múzeu je historické zrkadlo pochádzajúce zo Seredského kaštieľa
Zdroj: seredskenovinky.sk
reklama

Mestské múzeum v Seredi má vo svojej zbierke nový exponát. Je ním zreštaurované zrkadlo, ktoré pochádza zo Seredského kaštieľa a do ktorého sa v minulom storočí pozerala aj vtedajšia majiteľka kaštieľa Angelika d’Hénin de Alsace. Reštaurovanie historického zrkadla stálo mesto približne 3 000 eur.

Zriaďovateľom múzea je mesto Sereď a prevádzkovateľom Dom kultúry Sereď, preto sa investícia mohla zaradiť do rozpočtu mesta. Prispeli však aj návštevníci múzea. Túto informáciu priniesla RTV Krea.

Exponát sa dedil v rodine kuchárky z kaštieľa

Zrkadlo má približne 130-ročnú históriu, počas ktorej nepochybne slúžilo nejednému šľachticovi obývajúcemu Seredský kaštieľ. Neskôr toto zrkadlo dostala do daru kuchárka, ktorá pre šľachticov varila. V rodine kuchárky sa zrkadlo dedilo z generácie na generáciu, až kým ho pôvodní majitelia nedarovali múzeu. Jeho rám je cenným dokladom bytovej kultúry využívaným v šľachtickom interiéri.

„Chýbali niektoré časti, bola tam premaľba, ale rozhodli sme sa, že predsa ho zoberieme, lebo ozaj je takým cenným exponátom pre naše múzeum z hľadiska histórie Seredského kaštieľa,“ povedala pre RTV Krea Mária Diková, vedúca Mestského múzea Sereď.

zdroj: RTV Krea

Rekonštrukcia trvala tri mesiace

Samotné zrkadlo, respektíve sklo zrkadla, samozrejme, nie je pôvodné, ale nové. Pôvodný rám však kompletne zreštauroval syn známeho slovenského reštaurátora a rodák zo Serede Martin Šmigrovský. Oprava rámu mu trvala približne tri mesiace, pričom vďaka hĺbkovému sondážnemu výskumu predošlého vzhľadu zrkadla dokázal zistiť, ako presne dosiahnuť jeho pôvodný vzhľad. Niektoré ornamenty museli byť rekonštruované úplne nanovo, iné boli rekonštruované čiastočne.

„Postup reštaurátorských prác začal očistením rámu od sekundárnej premaľby olejovej, petrifikovanie drevenej hmoty, ktorá musela byť prevedená za účelom zakonzervovania a vyhubenia mikroorganizmov drevokazných, plastická rekonštrukcia ornamentálnej výzdoby, zlátenie a striebrenie, ktoré bolo v závere prekryté gold lakom,“ povedal pre RTV Krea Martin Šmigrovský, reštaurátor.

zdroj: RTV Krea

Múzeum plánuje zreštaurovať aj secesný sekretár a secesný fotoalbum s fotografiami pôvodom zo Serede. Okrem najnovšieho exponátu v podobe zrkadla nájdete v našom mestskom múzeu mnoho ďalších zaujímavých exponátov aj z kaštieľa. Prečo by ste mali múzeum určite navštíviť sa dočítate v našom staršom článku.

ZREŠTAUROVANÉ ZRKADLO

ZREŠTAUROVANÉ ZRKADLOMestské múzeum v Seredi má zreštaruovaný exponát, ktorý nielenže musíte vidieť, ale môžete sa vidieť aj v ňom. Ide o jedinečné zrkadlo. Jeho rám je cenným dokladom bytovej kultúry využívaným v šľachtickom interiéri.

Uverejnil používateľ RTV Krea Pondelok 3. augusta 2020

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea
Zdieľať na Facebooku