24.06.2024, meniny má
30. júla 2019

Občianske združenie Vodný hrad chce otvoriť hradnú bránu. Seredčania, podporíte túto aktivitu?

reklama

Občianske združenie Vodný hrad nemusíme Seredčanom predstavovať. Už od roku 1998 približuje verejnosti rôznymi aktivitami poznatky z histórie mesta Sereď a jeho okolia a najmä sa snaží o záchranu Seredského kaštieľa, bývalého vodného hradu Šintava. Naposledy sme o tomto OZ písali v súvislosti s vyhlásením literárnej súťaže, o ktorej si môžete prečítať na tomto odkaze.

Najnovšou a veľmi vítanou aktivitou združenia je vyhlásenie verejnej zbierky z cieľom obnoviť staticky narušený kamenný portál hradnej brány Šintavského hradu a vrátiť mu pôvodný výraz.

Verejná zbierka – vítaná pomoc verejnosti

Rozhodnutím Okresného súdu v Galante, ktoré nadobudlo právoplatnosť 18. júla 2019, bola vyhlásená verejná zbierka Občianskeho združenia Vodný hrad s názvom Otvárame hradnú bránu – obnova portálu na seredskom kaštieli pod registrovým číslom 202-2019-009843.

Zámerom zbierky je obnova staticky narušeného kamenného portálu hradnej brány Šintavského hradu, ktorý dnes podopiera iba provizórna drevená konštrukcia.

reklama

Bránu dal postaviť gróf Stanislav Thurzo, manžel Anny Roziny Listiusovej niekedy po roku 1600 počas rozsiahlej prestavby hradu na protitureckú bastiónovú pevnosť. Cieľom je navrátiť portálu, ktorý bol súčasťou tretej hradnej brány, jeho renesančnú podobu.

Zdroj: OZ Vodný Hrad

Ako, kde a dokedy môžete prispieť?

Verejnú zbierku môže OZ Vodný hrad vykonávať iba v územnom obvode Okresného úradu Galanta v období od 22. júla 2019 do 20. júla 2020. A vy môžete prispieť na obnovu vstupného portálu dvoma spôsobmi:

1) zaslaním dobrovoľného peňažného príspevku na osobitný účet zbierky vedený v Slovenskej sporiteľni pod číslom SK26 0900 0000 0051 5968 1250 od 22. júla 2019 do 20. júla 2020

2) poskytnutím príspevku do stacionárnych pokladničiek od 1. augusta 2019 do 20. júla 2020, ktoré môže združenie použiť na verejných priestranstvách a s udelením súhlasu aj v priestoroch právnických osôb prístupných verejnosti či v priestoroch vo vlastníctve fyzickej osoby

Ďalšie informácie o zbierke

Cieľová rozpočtovaná suma: 17 686 eur
Návrh vizualizácie: architekt Ing. Ondrej Kurbel
Rozpočet reštaurátorskych prác: reštaurátor Mgr. František Šmigrovský
Pamiatková starostlivosť: Mgr. Arch. Rastislav Petrovič
Finančná starostlivosť: Ing. Martina Hilkovičová
Stavebný inžiniering: Ing. Peter Olejár, Ing. Robert Hilkovič

Všetky ďalšie informácie o zbierke aj o fungovaní občianskeho združenia nájdete na jeho internetovej stránke alebo na Facebooku OZ.

Zdroj: OZ Vodný hrad

Zdroj: OZ Vodný hrad

Má takto vyhlásená zbierka význam?

Nedá sa nespomenúť, že len nedávno vyhlásilo mesto Sereď dve verejné zbierky. Od 1. mája 2019 do 1. mája 2021 môžu obyvatelia Serede podporiť rekonštrukciu štadióna v Seredi aj obnovu Seredského kaštieľa. Otázkou však ostáva, či tieto zbierky v priebehu dvoch mesiacov už neupadli do zabudnutia a či sa to isté nestane aj s touto verejnou zbierkou.

Ako na sociálnej sieti OZ Vodný hrad pod príspevkom o vyhlásení tejto zbierky bolo spomenuté v jednom komentári, možno by bolo účelnejšie siahnuť po modernejších metódach financovania.

Jednou z možností je napríklad financovanie formou crowdfundingu, ktorý využíva na zjednodušenie transakcií medzi žiadateľmi a prispievateľmi webové technológie a online platobné systémy. Možno ste už na takúto formu financovania natrafili na sociálnej sieti, keď niektorý z vašich priateľov požiadal o narodeninový darček formou peňažného príspevku na dobrú vec v jeho mene.

Ďalšou, a na Slovensku možno skôr využívanou formou ako prvá spomenutá, je založenie transparentného účtu, pri ktorom sú informácie o pohyboch na účte verejné a verejnosť ich tak môže kontrolovať. Práve túto možnosť momentálne rieši aj OZ Vodný hrad. Založenie takéhoto typu účtu však na Slovensku ponúkajú zatiaľ len niektoré banky.

Každopádne, v dnešnej dobe internetu, sociálnych sietí a všadeprítomnej reklamy je dôležité aj dobré veci neustále pripomínať a propagovať, ak chceme, aby boli podporené. My však veríme, že hoci na vás táto zbierka nebude vyskakovať z každej strany, podporíte ju a prispejete tak aspoň malou čiastkou k skrášleniu NÁŠHO kaštieľa.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Facebook Občianske združenie Vodný Hrad, vodnyhrad.sk, sered.sk, podnikajte.sk, finance.sk
Zdieľať na Facebooku