19.01.2021, meniny má
23. novembra 2020

Ocenenie Ekologický čin roka 2019 bolo prevzaté. Úspešné environmentálne činnosti možno často prehliadame

Ocenenie Ekologický čin roka 2019 bolo prevzaté. Úspešné environmentálne činnosti možno často prehliadame
Zdroj: seredskenovinky.sk/seredsity.sk
reklama

Všetky aktivity, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia v Trnavskom kraji a k budovaniu environmentálneho povedomia, sa mohli uchádzať o úspech v súťaži Ekologický čin roka 2019. Súťaž už po deviatykrát vyhlásil Trnavský samosprávny kraj. Projekty bolo možné prihlásiť do 28. februára 2020 a tie najlepšie získali finančnú odmenu.

Ako sme vás pred mesiacom informovali v tomto článku, aj mesto Sereď sa zaradilo medzi víťazov. Ocenenie Trnavského samosprávneho  kraja za ekologický čin roka 2019 už prevzali Ing. Katarína Navrátilová a Bc. Zuzana Vohláriková. Stalo sa tak vo štvrtok 19. novembra 2020.

Malé kúsky tvoria veľký celok

Na Mestskom úrade v Seredi to môžeme celoplošne nazvať projektom „Aktivity pre životné prostredie“.

Mestský úrad Sereď totižto realizuje viacero environmentálnych činností, ktoré možno obyvatelia mesta často prehliadajú. Aj drobné detaily sú však súčasťou niečoho veľkého a svedčí o tom aj víťazstvo nášho mesta v tejto súťaži.

V rámci týchto environmentálnych činností Sereď pravidelne zabezpečuje výsadbu nových stromov na území mesta. V roku 2019 bolo takto vysadených 36 kusov listnatých stromov. Mesto zorganizovalo aj dva semináre pod názvom „Výsadba a povýsadbová starostlivosť o dreviny“ a „Základný kurz rezu stromov“.

Biodiverzita a zavlažovacie vaky

Naše mesto získalo toto ocenenie aj vďaka novinke, ktorou je zavlažovanie stromov špeciálnymi vakmi TREEGATOR. Objem vaku je až 55 litrov a pomalé vytekanie vody z neho umožňuje pozvoľné vsakovanie vlhkosti do pôdy. Ďalšou veľmi prospešnou činnosťou, ktorou sa naše mesto môže pýšiť, je plán revitalizácie priestoru na pohrebisku formou zriadenia vsypovej lúky. Dôležitou súčasťou je aj ochrana prírody a podpora biodiverzity bez použitia pesticídov.

V širšom kontexte ochrany a tvorby životného prostredia mesto Sereď pripravilo pre základné školy program, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie žiakov v oblasti odpadového hospodárstva, najmä na triedenie odpadu. Až 280 žiakov sa zúčastnilo 1. konferencie „Poznaj odpad, ktorý tvoríš“. Navyše mesto po celý rok pravidelne informuje občanov o triedení odpadov, systéme zberu odpadu a spôsobe nakladania s odpadom. Všetky informácie pravidelne zverejňuje na internetovej stránke Seredské novinky.

V neposlednom rade prebiehala likvidácia odpadov v katastri mesta Sereď najmä v záhradkárskej oblasti. V roku 2019 v meste zaznamenali desať nelegálnych skládok odpadov, pričom sa mestu podarilo odstrániť ich prevažnú časť na vlastné náklady. Mesto sa dlhodobo venuje aj čisteniu verejných priestranstiev, a tiež prebehla revitalizácia hrádze rieky Váh.

zdroj: seredskenovinky.sk

zdroj: seredskenovinky.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku