25.09.2023, meniny má
4. marca 2023

Ochotnícke divadlá z Paty a Šintavy si pre vás pripravili klasiky Jej pastorkyňa a Ženský zákon, ktoré by ste si nemali nechať ujsť

Ochotnícke divadlá z Paty a Šintavy si pre vás pripravili klasiky Jej pastorkyňa a Ženský zákon, ktoré by ste si nemali nechať ujsť
Zdroje: FB Patanské ochotnícke divadlo - Pathália/sintava.sk
reklama

Pokiaľ máte chuť na dávku divadelného umenia, nemusíte za ním chodiť ďaleko. Ochotnícke divadlá z Paty a Šintavy si pre vás pripravili dve fantastické predstavenia, a to rovno klasiky Ženský zákon a Jej Pastorkyňa.

Inscenácie od Jozefa Gregora Tajovského a Gabriely Preissovej prinesú výrazne odlišné zápletky, ktoré si vychutnajú rovnako milovníci humoru, ako aj poriadnej drámy. Kedy a kde si ich budete môcť pozrieť?

Jej pastorkyňa v Šintave

Šintavské ochotnícke divadlo zabáva svoje obecenstvo už vyše sto rokov. Presný dátum vzniku ochotníckeho divadla v Šintave nie je, žiaľ, nikde zaznamenaný. Prvé zmienky pochádzajú z roku 1922, kedy miestny pán dekan Štefan Jankovič založil krúžok Omladina a pre jeho činnosť bezplatne zapožičal časť farskej budovy.

V jeho podaní ste mohli vidieť taktiež Ženský zákon, ako aj hru Fera Urbánka s názvom Pytliakova žena. Tentokát vás pozývajú na uvedenie drámy Jej pastorkyňa od Gabriely Preissovej z roku 1890. Hru, ktorú režíroval Peter Miklošík, si budete môcť vychutnať už túto nedeľu 5. marca 2023 o 16.00 hod. vo Farskom centre Šintava. Cena vstupného je 4 eurá.

reklama

Očakávať môžete poriadne dramatické situácie, ktoré postihnú mladú ženu Jenufu. Očakáva dieťa s nezodpovedným Števom, ktorý však o svadbu nemá záujem. Vzal by si ju Laco, no ten neznesie predstavu, že by mal vychovávať dieťa muža, ktorého neznáša.

Zdroj: sintava.sk

Ženský zákon v podaní Pathálie

Patanské ochotnícke divadlo Pathália vzniklo v roku 2021 a jeho prvým predstavením bola veselohra Ženský zákon, ktorú si budete môcť pozrieť opäť v sobotu 11. marca 2023 o 17.00 hod. v sále Kultúrneho domu Pusté Sady. Cena vstupného je dobrovoľná.

O skvelú réžiu sa postaral Martin Terneny. Svoje herecké umenie na javisku predvedú Barbora Javorová, Mária Tóthová, Anna Borzová, Vladimíra Kučerová, Ema Takáčová, Branislav Korec, Milan Korec, Daniel Varga a Matúš Kučera. Scenár pochádza z pera Jarmily Kataríny Lehoczki a prešiel kontrolou Oľgy Vaškovej. Divadelnú hru bude doprevádzať hudba Klubu dôchodcov Pata pod vedením Ireny Búranovej.

Klasické dielo Jozefa Gregora Tajovského patrí k jedným z jeho najhranejších divadelných hier. Príbeh sleduje osud Zuzy Javorovej a Mary Maleckej, ktorých tvrdohlavosť vyvolá nečakaný konflikt medzi vlastnými rodinami i deťmi. Nechýba tu ani klebetnica Dora, ktorá sleduje najmä svoje vlastné záujmy. Výsledkom sú rozbúrené emócie a nečakané skúšky rozumu a lásky.

Príďte podporiť miestne divadlá a pozrite si dve odlišné divadelné hry, ktoré vás svojimi príbehmi zaisto očaria. Ďalšie pripravované predstavenia Šintavského ochotníckeho divadla budú uverejnené v šintavskej facebookovej skupine, a predstavenia Patanského ochotníckeho divadla Pathália na tomto odkaze.

Zdroj: FB Patanské ochotnícke divadlo – Pathália

Zdroje: FB Patanské ochotnícke divadlo - Pathália, FB Šintava - spoločne rozvíjame obec, sintava.sk
Zdieľať na Facebooku