16.04.2024, meniny má
24. marca 2024

Od 2. júla má prísť k zrušeniu detskej pohotovosti v Galante. Rodičia s deťmi tak budú musieť cestovať do Trnavy alebo Dunajskej Stredy

Od 2. júla má prísť k zrušeniu detskej pohotovosti v Galante. Rodičia s deťmi tak budú musieť cestovať do Trnavy alebo Dunajskej Stredy
Zdroje: pentahospitals.sk/freepik.com
reklama

Počas minulého roka vláda SR predstavila plán postupného rušenia časti detských pohotovostí na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva vtedy na čele s Michalom Palkovičom predstavilo vyhlášku, v ktorej zadefinovalo, že rušenie ambulancií bude prebiehať v troch fázach.

Spomínaná vyhláška upravuje počet pevných bodov a ich spádového územia z minuloročného počtu 61 pevných bodov na 40 pevných bodov pre ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast. V prvej fáze pristúpilo ministerstvo k zrušeniu šiestich pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa.

Zdroj: pravda.sk

Táto zmena sa má dotknúť 21 pevných bodov, z toho šesť pevných bodov už nie je v prevádzke pretože ambulancie nefungujú a nemajú ani pediatrov. Zmeny sa netýkajú urgentných príjmov. Okrem obmedzovania APS sa má pristúpiť aj ku skráteniu ordinačných hodín.

reklama

Ako uviedol portál pravda.sk, podľa údajov rezortu zdravotníctva rodičia po 20. hodine služby APS nevyhľadávajú a ich počty sa mesačne pohybujú v jednotkách. Pracovná doba by sa teda mala upraviť nasledovne:

  • v pracovné dni pediatri slúžia od 16.00 do 22.00 hod. a po novom by to malo byť do 20.00 hod.,
  • počas dní pracovného pokoja slúžia od 7.00 do 22. hod.. Po novom by to malo byť od 8.00 hod. do 20.00 hod.

Slovensko dlhodobo zápasí s nedostatkom primárnych pediatrov. Tento segment bol niekoľko dekád na okraji záujmu, bez prijatia potrebných stabilizačných opatrení. Rezort ministerstva zdravotníctva preto pripravil zmeny, ktorých cieľom je udržanie pediatrických ambulancií, ako aj ambulancií APS pre deti, vzhľadom na nedostatok pediatrov a ich vekovú štruktúru.

Priemerný vek pediatrov je momentálne 59 rokov. Nedostatok primárnych pediatrov sa v posledných dvoch rokoch výrazne prehĺbil. Práve títo lekári, ktorých polovica je v dôchodkovom veku, cez deň slúžia v ambulanciách a popoludní nastupujú do ambulancií pohotovostných služieb, čo predstavuje neúmerné zaťaženie.

Viete kedy navštíviť ambulanciu pohotovosti?

Ambulantná pohotovostná služba (APS) poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre pacientov, ktorých zdravotný stav sa náhle zhoršil, ale nemusí im priamo ohrozovať život. Ide teda o prípady, kedy by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára. Osobitne sa prevádzkuje pre dospelých a pre deti a dorast. Samostatne sa poskytuje tiež APS pre zubné lekárstvo.

Do APS patria:

  • akútne vzniknuté ochorenia s následným zhoršením zdravotného stavu bez ohrozenia života (napr. vysoké teploty, alergické reakcie, bolestivé stavy, závraty a podobne).

Do APS nepatria:

  • táto služba nie je určená pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia. O takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch v nemocniciach. V prípade potreby sa priamo volá záchranka. Na pohotovosť nepatrí ani dlhotrvajúci kašeľ, nádcha, dlhotrvajúce mierne bolesti brucha, krátkodobá redšia stolica.
pohotovosti

Zdroj: freepik.com

 

Zdroje: npz.sk, pravda.sk
Zdieľať na Facebooku