12.12.2024, meniny má
2. novembra 2024

„Od detstva som mala sen, že budem pomáhať chorým ľuďom.“ Prečítajte si rozhovor s MUDr. Kristínou Rumanovou, vedúcou doktorkou onkologickej ambulancie v Seredi

„Od detstva som mala sen, že budem pomáhať chorým ľuďom.“ Prečítajte si rozhovor s MUDr. Kristínou Rumanovou, vedúcou doktorkou onkologickej ambulancie v Seredi
Zdroj: Seredsity.sk

Onedlho to bude rok, čo pôsobí v našom meste nová onkologická ambulancia, ktorú nájdete v priestoroch polikliniky na 1. poschodí budovy B. Aj vďaka tomu nemusia onkologickí pacienti cestovať za vyšetrením dlhé kilometre do vzdialených miest.

Ambulanciu vedie skúsená doktorka MUDr. Kristína Rumanová, ktorá pracovala viac ako deväť rokov v uznávanom Masarykovom onkologickom ústave v Brne. Ide o popredné zdravotnícke pracovisko špecializujúce sa na onkologickú liečbu v Európe.

Prinášame vám rozhovor s pani doktorkou, v ktorom môžete spoznať jej prístup k onkologickej starostlivosti, jej odhodlanie k personalizovanej liečbe a snahu o zlepšenie kvality života pacientov. Zároveň nás zaujímalo, ako sa vyrovnáva so súkromím pacientov, aké sú jej skúsenosti s najnovšími medicínskymi technológiami a aké perspektívy vidí pre budúcnosť onkologickej starostlivosti.

Pre onkologických pacientov je veľmi dôležité, že u pani doktorky Rumanovej sa objednáva na presné termíny, takže sa vám v žiadnom prípade nestane, že budete na vyšetrenie čakať niekoľko hodín v čakárni. Taktiež je voľných viacero možných termínov v rozumných časoch.

reklama

Vstupné vyšetrenie, respektíve aj ďalšie vyšetrenia sú úplne bezplatné a ambulancia spolupracuje so všetkými tromi poisťovňami. V rámci seredskej ambulancie sú dostupné všetky druhy liečby vrátane imunoterapie alebo cielenej liečby.

V nasledujúcich riadkoch sa v rozhovore s Dr. Rumanovou dozviete, čo ju motivuje, aké výzvy pred ňu stavia profesia onkológa v malom meste a aké sú jej pohľady na prevenciu a liečbu rakoviny. V prípade, že musíte podstúpiť rôzne vyšetrenia, respektíve hľadáte čo najskorší možný termín, tak môžete pani doktorku kontaktovať na telefónnom čísle 0919 176 653 alebo emailom na adrese kristina.rumanova@onkologiasered.sk.

Zdroj: Seredsity.sk

Ako ste sa dostala k rozhodnutiu stať sa doktorkou? Bol to detský sen alebo tento cieľ prišiel až v tínedžerskom veku na strednej škole?

Od detstva som mala sen, že raz sa stanem doktorkou. Už ako malá som si kreslila svoju ordináciu a túžila som pomáhať ľuďom. Som naozaj šťastná, že sa môj detský sen stal skutočnosťou. 

Čo Vás viedlo k tomu, aby ste svoju odbornú prax a vzdelanie zamerala práve na onkológiu?

Po škole som začala pracovať na internom oddelení v nemocnici Kroměříž. Dennodenne som sa stretávala s onkologickými pacientmi a postupne ma začalo zaujímať, ako to vlastne všetko je. Ako vzniká nádor, ako sa chová, či je možné mu predchádzať, no hlavne, ako sa dá liečiť. Zameranie na onkológiu súviselo hlavne s mojou túžbou pomáhať a liečiť ľudí, ktorí trpia vážnym ochorením. 

Môžete nám povedať viac o Vašej profesionálnej ceste a skúsenostiach, ktoré Vás priviedli k otvoreniu onkologickej ambulancie v Seredi?

Po predchádzajúcom zamestnaní som dostala ponuku pracovať v Masarykovom onkologickom ústave v Brne. Ide o popredné zdravotnícke pracovisko špecializujúce sa na onkologickú liečbu v Európe. Myslím si, že je to jeden z najlepších ústavov v rámci onkológie, diagnostiky, liečby a prevencie nádorových ochorení. Taktiež ale aj vedy ako takej. Deväť rokov, ktoré som tu strávila, mi dalo neuveriteľne veľa skúseností a praxe, ktoré dnes môžem zužitkovať pri pomoci onkologickým pacientom.

Onkologickú ambulanciu v Seredi sme otvorili pre pacientov, aby mali dostupnú onkologickú starostlivosť na najvyššej možnej úrovni. Aby nemuseli čakať niekoľko hodín v čakárni, aby dostávali čo najskoršie možné termíny, no hlavne, aby sme mohli pomôcť čo najviac ľuďom poraziť toto zákerné ochorenie.

Aké sú najväčšie výzvy, s ktorými sa stretávate pri diagnostike rakoviny v počiatočných štádiách a pri včasnom zahájení liečby?

Čas. Čas je v prípade onkologického ochorenia najväčšia výzva. Pacient so suspekciou na onkologické ochorenie, hlavne v začiatočnom štádiu, by mal byť včasne riešený zobrazovacími metódami a hlavne na chirurgii. Najlepšie hneď do troch týždňov. V našej krajine sa veľmi trápime z dostupnými termínmi a aj preto som sa vrátila späť na Slovensko, aby som pomohla čo najviac pacientom.

Môžete nám dať nejaké príklady prípadov, kde bolo dôležité včasné odhalenie rakoviny a agresívny terapeutický prístup?

Pri každom zhubnom nádore je dôležité odhaliť ho v iniciálnom štádiu a radikálne odstrániť. To je jediná reálna šanca na vyliečenie.

Ako sa vyrovnávate s emocionálnymi aspektmi práce v oblasti onkológie a aký vplyv to má na Vás osobne?

Veľmi ťažko. S každým pacientom si vytváram jedinečný vzťah a, bohužiaľ, som v pozícii, kedy na začiatku skôr oznamujem horšie správy. Naopak, robím všetko preto, aby som čo najviac pacientom mohla povedať na konci liečby pozitívnu správu.

Nakoľko sa stretávam s ťažkými osudmi a príbehmi, snažím sa vážiť si každý jedeň deň a všetko, čo v živote mám – rodinu, zdravie. Aj vďaka mojej práci viem, na čom naozaj záleží a že nie je absolútne potrebné sa stresovať nad rôznymi maličkosťami. Taktiež mi veľmi pomáha šport a aktívny spôsob života.

Zdroj: Seredsity.sk

Máte nejaké osobné príbehy pacientov, ktoré Vás inšpirujú alebo Vám utkveli v pamäti?

Každý jeden pacient a jeho príbeh mi utkvie v pamäti. Pre mňa neexistuje niekto výnimočnejší a niekto menej. Každá ľudská bytosť, ktorá sa ocitne s problémom v mojej ambulancii, je jedinečná a venujem jej osobitný prístup.

Ako sa snažíte podporiť pacientov a ich rodiny nielen po lekárskej, ale aj emocionálnej a psychologickej stránke?

Snažím sa, aby mali pacienti vo mne oporu. Častokrát pacienti aj ich príbuzní tápu v bludnom kruhu odmietania a beznádeje. Viem, že sa to možno ťažko počúva, no pozitívne myslenie dokáže zázraky a vždy sa snažím pacientom vysvetľovať, že aj keď to na začiatku vyzerá zle, tak treba všetku energiu sústrediť do myšlienky na dobrý koniec, ktorým je úspešná liečba.

Aké novinky či inovácie v oblasti onkológie vnímate ako najperspektívnejšie alebo najužitočnejšie v súvislosti s technologickým pokrokom v medicíne?

Samozrejme, chirurgické inovácie. Veľkú nádej vkladám do cielenej liečby a imunoterapie v onkológii.

Myslíte si, že bude niekedy existovať liek na niektorý z druhov rakoviny? 

Verím, že raz sa to vedcom a lekárom podarí. Vďaka moderným technológiám sa za posledné roky podarili obrovské pokroky, o ktorých sme niekedy len snívali. Každým rokom evidujeme mierne posuny a nakoľko som vždy pozitívne naladený človek, tak aj v tomto vidím nádej, že raz tu budeme mať úspešný liek či liečbu.

Aké metódy a programy prevencie rakoviny by ste odporučili verejnosti?

U žien pravidelné gynekologické prehliadky a mamografiu prsníkov od 40. roku. U pánov pravidelné samovyšetrenie semeníkov, prípadne pravidelné návštevy u svojho urológa.

Ako môžu jednotlivci prispieť k prevencii rakoviny prostredníctvom zdravého životného štýlu a stravovania?

Viacerými štúdiami na onkologických pacientoch je preukázané, že pohyb má obrovský priaznivý vplyv ako prevencia. Pohyb sa taktiež odporúča aj počas liečby nádorového ochorenia, nakoľko má priaznivý vplyv na priebeh liečby.

To platí aj u neonkologických pacientov. Pohyb znižuje kardiovaskulárne riziko a riziko metabolických ochorení. Nehovorím, že teraz musíte naplno trénovať 4-krát do týždňa vo fitnescentre, no je veľmi dôležité napríklad zaradiť do životného štýlu časté prechádzky, cvičenie s vlastnou váhou alebo kardio cvičenia.

Aký je Váš názor na význam mentálneho zdravia a emocionálnej pohody pri prevencii rakoviny a liečbe pacientov?

Obrovský. Psychika v obrovskej miere ovplyvňuje náš fyzický stav. To však platí aj naopak a naša fyzička ovplyvňuje to, ako sa cítime vo vnútri. Všetkým odporúčam sa vyvarovať každodennému stresu.

Čo si myslíte o skríningových testoch a ich úlohe pri včasnom odhalení rakoviny?

Plošný skríning najčastejších druhov rakoviny (prsník, krčok maternice, vaječníky, hrubé črevo, pľúca) má naozaj veľký význam vzhľadom na možné zachytenie iniciálnych štádií rakoviny. Tým sa zvyšuje aj úspešnosť vyliečenia.

S akými výzvami sa stretávate v oblasti spolupráce s inými odborníkmi a inštitúciami v rámci onkologickej starostlivosti?

Spolupráca je výborná a vždy mi dá veľmi veľa, ak sa na nejakú tému môžem poradiť s akýmkoľvek odborníkom. Čo ma však veľmi trápi, je skutočnosť, že počty chorých prevyšujú kapacity ambulancií a dostupných lôžok.

Aké špecifické typy rakoviny sú najčastejšie diagnostikované v rámci Vašej onkologickej ambulancie v Seredi?

Rakovina prsníka, vaječníkov, hrubého čreva, pľúc a kože.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdieľať na Facebooku