27.04.2024, meniny má
17. novembra 2020

Od štrngania kľúčov na námestiach ubehlo už 31 rokov. Čo všetko sa odvtedy na Slovensku zmenilo?

Od štrngania kľúčov na námestiach ubehlo už 31 rokov. Čo všetko sa odvtedy na Slovensku zmenilo?
Zdroj: TASR
reklama

V kalendári dnes svieti dátum 17. november, kedy si už tradične pripomíname pád komunistického režimu, ktorý nám priniesol slobodu a demokraciu. Od študentských demonštrácií a štrngania kľúčov dnes ubehlo už 31 rokov. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo všetko sa od revolučných udalostí na Slovensku zmenilo. Dnes už tieto veci berieme ako samozrejmosť, no netreba zabudnúť, že za to vďačíme všetkým odvážnym ľuďom, ktorí sa nebáli postaviť proti vtedajšiemu režimu.

Možností na nákup vyše hlavy

Pokiaľ si dnes chcete zaobstarať nový nábytok do vašej obývačky, možností, ako a kde ho kúpiť, je viac než dosť. Stačí si v e-shope vybrať farbu, nájsť vhodnú veľkosť a o týždeň sa z neho už môžete tešiť doma. Namiesto státia v radoch nás hlava bolí zo zhonu v nákupných centrách, ktoré u nás postupne od 90. rokov začali pribúdať.

Vajcia a mlieko dnes vyberáme spomedzi mnohých možností a značiek v zahraničných supermarketoch. Mnohí ľudia dnes zastávajú názor, že potraviny boli za socializmu kvalitnejšie, podľa odborníkov je však toto tvrdenie sporné.

Podľa analytičky spoločnosti Wood & Company, Evy Sadovskej, dnes zarábame v priemere reálne o 30 % viac ako v roku 1989. „Na nakupovanie Slovákov vplýva nielen dostupnosť obchodov a tovarov, ale aj situácia na trhu práce a výška ich príjmov. Slováci začali reálne (teda po očistení o infláciu) zarábať viac ako v roku 1989 až v roku 2007,“ vyjadrila sa pre Finreport.sk

reklama

Zdroj: pixabay.com

Elektronika a automobily

Medzi tovary, ktorým výrazne klesla cena, patria elektronika, domáce spotrebiče a automobily. Podľa odborníkov na ne dnes musíme odpracovať kratší čas než v minulosti. Pre porovnanie, na farebný televízor by sme v roku 1989 museli odpracovať 4 mesiace a vyšiel by nás 13 000 korún. Ak by sme si v súčasnosti chceli zaobstarať LCD televízor, museli by sme naň pracovať 11 dní a v priemere by stál asi 600 eur.

Podľa Štatistického úradu SR a prepočtov Wood & Company stál osobný automobil Favorit 84 600 korún a pracovať naň bolo treba 27 mesiacov. Porovnať to môžeme s kúpou Fábie v roku 2020, ktorá stojí 13 177 eur a museli by sme na ňu odpracovať 12 mesiacov.

Zdroj: cas.sk/anc

Byty zdarma

Mnohí si v súčasnosti na kúpu vysnívaného bytu alebo domu musia na krk uviazať hypotéku, ktorú budú splácať až do dôchodku. Preto dnes možno počuť chvály na to, ako boli v minulom režime štátne byty prideľované zadarmo, aj keď na ne bolo treba čakať v poradovníku. Nájomníci dostávali dekrét, ktorý im umožnil trvalé užívanie bytu, no kúpiť si ho nemohli. Aj napriek masívnej výstavbe panelákov ich bolo stále nedostatok. Družstevné byty stáli asi 30 000 korún.

Mladí ľudia dnes na to, aby si mohli vôbec vziať hypotéku na kúpu nehnuteľnosti, musia mať určitú časť peňazí nasporenú, čo zo slovenských platov nie je práve najjednoduchšie. Podľa Realitnej únie SR sme v roku 1989 museli na jeden štvorcový meter bytu odpracovať približne 4 dni, v súčasnosti je to až 36 dní.

Zdroj: FB Socializmus

Platíme viac aj za lieky

Zdravotná starostlivosť a lieky boli v minulosti zadarmo, aj keď je pravda, že mnoho z nich nebolo ľahko dostupných, a preto mali pacienti s vážnymi ochoreniami problém dostať sa k danému lieku.

Martin Halas z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív vraví, že v oblasti starostlivosti o dlhodobo chorých bolo pred rokom 1989 všetko zadarmo. V súčasnosti táto starostlivosť stojí v priemere od 400 do 1 600 eur mesačne. „Školstvo a zdravotníctvo síce deklaruje ústava, že sú bezplatné, avšak v skutočnosti na ne rodiny vynakladajú nemalé finančné prostriedky,“ povedal pre cas.sk.

Zdroj: cas.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: cas.sk, finreport.sk, pluska.sk, realitnaunia.sk
Zdieľať na Facebooku