23.07.2024, meniny má
2. júla 2024

Od utorka 2. júla platia novinky týkajúce sa detských pohotovostí. Okrem rušenia prišlo aj k zmene ordinačných hodín

Od utorka 2. júla platia novinky týkajúce sa detských pohotovostí. Okrem rušenia prišlo aj k zmene ordinačných hodín
Zdroje: TTSK/freepik.com
reklama

Počas minulého roka vláda SR predstavila plán postupného rušenia časti detských pohotovostí na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva vtedy na čele s Michalom Palkovičom predstavilo vyhlášku, v ktorej zadefinovalo, že rušenie ambulancií bude prebiehať v troch fázach.

Spomínaná vyhláška upravuje počet pevných bodov a ich spádového územia z minuloročného počtu 61 pevných bodov na 40 pevných bodov pre ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast. V prvej fáze pristúpilo ministerstvo k zrušeniu šiestich pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa.

pohotovostí

ZDROJ: PRAVDA.SK

S rušením pohotovostí prišla aj úprava hodín

Táto zmena sa dotkla 21 pevných bodov. Okrem obmedzovania APS sa pristúpilo aj ku skráteniu ordinačných hodín.

reklama

Ako uviedol ešte na jar portál pravda.sk, podľa údajov rezortu zdravotníctva rodičia po 20. hodine služby APS nevyhľadávajú a ich počty sa mesačne pohybujú v jednotkách. Pracovná doba sa teda mala upravila nasledovne:

  • v pracovné dni pediatri po novom slúžia od 16.00 do 20.00 hod.,
  • počas dní pracovného pokoja slúžia po novom od 8.00 hod. do 20.00 hod.

Najbližšou ambulantnou pohotovostnou službou pre deti a dorast sa tak pre Seredčanov stala Detská pohotovosť Trnava na Starohájskej.

S čím ísť na pohotovosť?

Ambulantná pohotovostná služba (APS) poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre pacientov, ktorých zdravotný stav sa náhle zhoršil, ale nemusí im priamo ohrozovať život. Ide teda o prípady, kedy by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára. Osobitne sa prevádzkuje pre dospelých a pre deti a dorast.

Do APS patria:

  • akútne vzniknuté ochorenia s následným zhoršením zdravotného stavu bez ohrozenia života (napr. vysoké teploty, alergické reakcie, bolestivé stavy, závraty a podobne).

Zdroje: npz.sk, pravda.sk
Zdieľať na Facebooku