19.05.2024, meniny má
31. marca 2020

Odborníčka na stravovanie Radka Drábiková radí: Takto si dokážete zlepšiť vašu imunitu a udržať váhu pod kontrolou v čase koronavírusu

Odborníčka na stravovanie Radka Drábiková radí: Takto si dokážete zlepšiť vašu imunitu a udržať váhu pod kontrolou v čase koronavírusu
Zdroj: seredsity.sk/

Slovensko má po plošnom testovaní a vedecké analýzy ukazujú, že ťažké dni máme ešte stále pred sebou. O to viac musíme počas týchto dní zlepšiť budovanie našej imunity a stravovacie návyky.

Proti koronavírusu môžeme bojovať každý sám najlepšie ako vieme. Okrem toho klasického vybavenia v podobe rúška, rukavíc alebo respirátorov sú tu aj doplnky výživy, vitamíny či minerály.

O jednotlivých krokoch, ktoré treba robiť, aby ste si udržali nielen dobrú imunitu, ale aj vašu váhu sme sa porozprávali s odborníčkou na stravovanie Radkou Drábikovou, ktorú môžete poznať aj ako vždy usmiatu majiteľku seredskej pobočky Naturhouse na Parkovej ulici v Seredi. Táto bylinná lekáreň sa v priebehu pár rokov stala silnou značkou, ktorú obyvatelia nášho mesta poznajú a ktorá pomohla mnohým ľuďom bojujúcim nielen s nadváhou.

Ich produkty si aj v týchto náročných dňoch môžete prísť vyzdvihnúť na prevádzku po dohodnutí si termínu na čísle 0915 772 793 alebo na emaili naturhouse.sered@gmail.com.

reklama

V článku sa dozviete:

  • Môže nezdravý životný štýl vplývať na vašu imunitu?
  • Dôležitosť pitného režimu pre imunitu
  • Sú raňajky naozaj základom dňa?
  • Základné vitamíny v boji proti koronavírusu
  • Vplyv cudzorodých liečiv

V prvom rade si skúsme v laickej reči vysvetliť, čo vlastne znamená pojem imunitný systém

Imunita, teda odolnosť, obranyschopnosť organizmu znamená, že naše telo je pripravené vysporiadať sa s nepriaznivými vonkajšími okolnosťami v podobe vírusov a ďalších patogénov, ktoré na nás v podstate nepretržite útočia.

Ak náš imunitný systém funguje správne, všetko dobre dopadne. Moderný život však prináša výzvy v podobe chronického stresu, vysokej toxicity prostredia a ďalších vplyvov. Budovanie imunitného systému neznamená dodržiavať niečo pár dní. Je to dlhodobý proces. No začať môžete kedykoľvek, najlepšie hneď teraz.

Aké sú podľa vás najväčšie hrozby v momentálnom stravovaní? Životný štýl sa zmenil doslova všetkým Seredčanom

Mnohí z nás zostali doma s deťmi, nemôžeme pracovať ako zvyčajne, všetko je zrazu iné a náročnejšie. Sme vystavení stresu a obavám z budúcnosti, nákupným horúčkam v potravinách a robíme si zásoby prevažne z potravín, ktoré by sme si za bežných okolností v takom prehnanom množstve nekupovali (sladké vody, pečivo, ryža, cestoviny, konzervy, paštéky, sladkosti, údeniny…)

Alebo čo je ešte horšie, či už z nudy alebo z pocitu, že jeme stále to isté, začnú si mnohí objednávať rýchle občerstvenie, pretože teraz je to aj s donáškou, a tak už ani nemusíme chodiť do reštaurácií, prinesú nám to priamo pred dvere.

Ale toto obdobie nás nenúti a ani nevedie k prejedaniu a nie je ani riešením chlácholiť sa a ospravedlňovať sa, že zo stresu zjem celú 300 g čokoládu a zapijem to super sladkým nápojom a robím to skoro každý deň.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí sa našli vo všetkom vyššie spomenutom?

„Výhodou“ povinnej karantény je fakt, že by sme práve teraz mali nakupovať a správať sa v stravovaní veľmi rozumne a nenakupovať nepotrebné potraviny.

Toto obdobie nie sú sviatky, že si doprajeme kalórie navyše. Práve naopak, je dôležité myslieť na svoje zdravie. Mali by sme sa viac zásobiť ovocím, zeleninou, kyslomliečnymi výrobkami, chudým mäsom a podporovať celé toto obdobie aktívnym pohybom. Samozrejme s rúškom a mimo zvýšenej koncentrácie ľudí.

Stačí si každý deň navariť dobré čerstvé jedlo, myslieť na pravidelnosť a pestrosť stravy, zabezpečiť si dostatočný pitný režim a v rámci možností ísť na malú prechádzku s deťmi, so psíkom alebo aj sám aspoň na 30 minút niekam do prírody a vyvetrať si hlavu aj žalúdok. Prišiel čas na zmenu a my musíme začať od seba.

Je v momentálnom období pitný režim ešte dôležitejší ako pred koronavírusom?

Prosím všetkých čitateľov, aby v týchto dňoch dodržiavali pitný režim viac ako inokedy. Dehydrované sliznice sú náchylné na usadenie vírusov či iných patogénov a dehydratácia organizmu môže viesť až k vážnym zdravotným komplikáciám s prechladnutím či virózou.

Ilustračný obrázok/Zdroj: pexels.com

Mali by sme dni, ktoré celé trávime doma, začínať raňajkami?

Ľudia, ktorí vynechávajú raňajky, sú oveľa ľahšie obeťami „zimných chorôb“ vrátane bežného prechladnutia, ako ukazujú svetové výskumy. Ak si nedáte raňajky, vaša hladina cukru môže významne poklesnúť a naopak sa počas dňa ľahšie navýši hladina stresového hormónu kortizolu, ktorý vyvoláva chute na sladké, pocity úzkosti a toto prepína nastavenie organizmu na program úteku, ktorý imunitu oslabuje.

Ak sa budeme baviť o vitamínoch a ich podpore imunity, aké bude vaše odporúčanie?

Je veľa výživných látok, ktoré imunitu podporia. Základom fungujúcej imunity je pochopiteľne dostatočné množstvo vitamínu C. Aj keď sa môže zdať, že je naša denná konzumácia potravín, ktoré ho obsahujú, dostatočná, musíme počítať s faktom, že ovocie aj zelenina v obchodoch sú často predčasne zberané a dlho skladované či prepravované na veľké vzdialenosti, a to sú faktory, ktoré obsah živín radikálne znížia.

Na mieste je prvá pomoc v podobe suplementácie potravinovými doplnkami, a to nielen vitamínu C. Kľúčovým minerálom v imunitnom boji je zinok. V prípade jeho nedostatku je značne redukovaná aktivita T-buniek imunitného systému, ktoré sú de facto jeho vojakmi. Krevety, mušle, ustrice, hovädzie mäso, cícer, ľanové a tekvicové semienka, fazuľa, špenát, varená listová zelenina, tahini pasta, miso, kakao, kešu orechy sú bohatým zdrojom zinku.

Dôležitý je však aj selén, horčík a vitamín D, ktorého máme teraz málo, nakoľko sme drvivú väčšinu dňa zavretí doma. Chce to čerstvý vzduch, veľa slnka, a tiež kúsok horkej čokolády alebo šálku chutného kakaa. To všetko vám totiž pomôže nielen k dodaniu potrebných živín, ale tiež sa zlepší vaša nálada a uvoľnenosť, ktoré posilňujú imunitu.

V čom sú najväčšie výhody Balíka pre lepšiu imunitu, ktorý teraz ponúka Naturhouse?

Zakúpením tohto balíčka získajú naši zákazníci nielen kvalitné bylinné produkty, ale aj týždenný stravovací plán či recepty na zdravé pokrmy. Balík obsahuje aj našu vlákninu FIBROKI – prebiotikum, ktoré má v kombinácii s probiotikami pozitívne účinky na tráviaci systém a posilní tak obranyschopnosť vášho tela. Vláknina FIBROKI obsahuje tiež extrakty zo sušeného jablka, ktoré majú normalizujúci vplyv na črevnú mikroflóru. Medzi našimi zákazníkmi je naozaj obľúbená.

Súčasťou balíčka je tiež balenie 14 ampúl produktu INMUNAT obsahujúceho koncentrované výťažky zo špargle, ktorá výborným spôsobom podporuje funkcie a regeneráciu črevného tkaniva. Tieto ampulky okrem iného obsahujú fruktooligosacharidy, ktoré fungujú ako energetický zásobník črevnej mikroflóry alebo vitamín C, ktorý prečisťuje krv vo vašom tele.

Každý, kto by mal záujem zistiť o tomto balíku viac informácií, sa môže obrátiť priamo na mňa na telefónnom čísle 0915 772 793 alebo na emaili naturhouse.sered@gmail.com.

V rámci balíčka získate:
• exkluzívne bylinné produkty – vlákninu FIBROKI a balenie INMUNAT so 14 ampulkami,
• vstupné a výstupné bioimpedančné merania vrátane podrobného vysvetlenia výživovým poradcom,
• týždenný stravovací plán,
• recepty na zdravé pokrmy.

Balík pre lepšiu imunitu nájdete na tomto odkaze.

S jarnými mesiacmi prichádza aj čas byliniek. Odporučili by ste niektorú?

Byliny sú silné imunostimulátory, ktoré proces začatý správnou výživou neuveriteľne podporia. U bylín vyzdvihnime napríklad bazu čiernu. Veď to predsa poznáte: „Pred harmančekom zlož klobúk a pred bazou kľakni!“ Baza čierna možno úplne nezabráni prieniku vírusov, ale podľa viacerých štúdií výrazne skráti dobu preliečenia, a tiež zásadne redukuje vážnosť symptómov.

Odporúčate aj cudzorodé liečivá?

Nebola by to úplná konverzácia o imunite, keby sme zabudli na echinaceu. Nielenže spolu s propolisom a vitamínom C skvele pomáha deťom, ale pri pravidelnom používaní v nej nájde podporu aj každý dospelý.

Bylinná lekáreň Naturhouse je nabitá týmito účinnými látkami a k ​​vašej podpore máme pripravené produkty PANAKIBIOTIC a BRONISAN FORTE, SAMBUKI a mnohé ďalšie. Ampulky INMUNAT využívajú silné imunostimulačné schopnosti húb shitake. Tieto huby môžete samozrejme tiež konzumovať v strave.

A keď už sme v Ázii, nie je možné nespomenúť kráľa ázijských liečiv, ktorým je samozrejme žen-šen. Po stáročia bola jeho konzumácia výsadou čínskych cisárov, moderná doba má však svoje výhody. Zastavte sa v najbližšej pobočke Naturhouse a posilnite sa žen-šenom v podobe kúry ENERKI.

Čo by sme počas týchto karanténných dní nemali zabudnúť zakomponovať do bežnej stravy?

Určite ste tiež počuli o moci probiotických baktérií. Skutočne, konzumácia fermentovaných potravín, ako je nepasterizovaná kyslá kapusta, kimči, a tiež kvalitných jogurtov či kefírov sa ukazuje ako nesmierne dôležitá súčasť podpory imunitných reakcií.

V tejto súvislosti tiež pripomenieme dôležitosť správnej funkcie tráviaceho traktu, ktorý je hlavným sídlom mikroflóry organizmu a z ktorého tiež pochádza veľká časť imunitnej obrany (70 % imunitného systému sa nachádza práve v čreve). Bez dostatočnej konzumácie vlákniny a vlákninových produktov ani naša mikroflóra nebude prospievať, a preto je v starostlivosti o seba samého podstatné dbať na obsah vlákniny v potravinách, a tiež ju zdravo dopĺňať.

Produkty FIBROKI, ako sú vlákninové sušienky, toasty, granulovaná vláknina či DIETESSE cereálie patria medzi vyhľadávané stálice sortimentu Naturhouse.

Máte na záver pre našich čitateľov ešte nejakú radu?

Určite áno. Majte na pamäti, že najobľúbenejšie slovenské národné koreniny ako cesnak, cibuľa, pór či momentálne medvedí cesnak obsahujú síru, vďaka ktorej dokážu účinne odpudzovať patogény.

Kurkuma či kari korenie, v ktorých sa síra tiež nachádza, sú už stálicami vedeckých štúdií. Na posilnenie imunity je nutný aj dostatočný spánok, techniky uvoľňovania stresu, dostatočná hygiena a nakoniec to, čo ste už veľakrát počuli – dostatočné množstvo vody.

Článok vznikol v spolupráci s Naturhouse Sereď.

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci s Naturhouse Sereď.
Zdieľať na Facebooku