04.06.2023, meniny má
20. marca 2023

Oslávte jedinečnosť rozdielnymi ponožkami. Zapojte sa do ponožkovej výzvy pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu

Oslávte jedinečnosť rozdielnymi ponožkami. Zapojte sa do ponožkovej výzvy pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu
Zdroj: FB Downov syndróm
reklama

Od roku 2006 patrí 21. marec Svetovému dňu Downovho syndrómu. Downov syndróm je vrodený defekt spôsobený poruchou chromozómov. Tento symbolický dátum je odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri uvedenej diagnóze ide o trizómiu 21. chromozómu.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo svete každý rok narodí približne 3 000 až 5 000 detí s touto poruchou chromozómov.

Na podporu a pochopenie Downovho syndrómu

Tento svetový deň má prispieť k lepšiemu pochopeniu života ľudí s Downovým syndrómom. Pokiaľ by ste chceli vyjadriť svoje sympatie a podporu ľuďom s DS, stačí urobiť len málo – obuť si ponožky rôznych farieb či veľkostí.

Zapojením sa do ponožkovej výzvy pomôžete aj vy šíriť porozumenie a rešpekt k rozdielnosti. Obujte si v utorok 21. marca 2023 dve odlišné ponožky a tento znak podpory môžete zvečniť aj fotografiou na sociálnych sieťach s hashtagom #PonozkovaVyzva.

reklama
Downovho syndrómu

Zdroj: downovsyndrom.sk

Typickými príznakmi Downovho syndrómu sú plochý vzhľad tváre, široký koreň nosa, šikmé očné štrbiny, krátky krk, malé uši, široké ruky s krátkymi prstami. V prvých rokoch býva telesná hmotnosť väčšinou podpriemerná, po puberte je typický sklon k obezite.

Podľa zaznamenaných predpokladov odborníkov zo začiatku 20. storočia sa očakávalo, že ľudia s Downovým syndrómom budú žiť menej ako 10 rokov. Dnes sa až okolo 80 % dospelých s Downovým syndrómom dožije 50 a viac rokov. Samotné ochorenie sa nedá liečiť, liečia sa pridružené zdravotné problémy.

zdroj: mamaaja.sk/Veronika Plesníková

Zdroje: Národné centrum zdravotníckych informácií, downovsyndrom.sk, mamaaja.sk
Zdieľať na Facebooku