21.05.2024, meniny má
29. septembra 2023

Pani Monika Kunová zo Serede si z rúk ministerky kultúry prevzala ocenenie Majsterka ľudovej umeleckej výroby

Pani Monika Kunová zo Serede si z rúk ministerky kultúry prevzala ocenenie Majsterka ľudovej umeleckej výroby
Zdroj: ÚĽUV
reklama

V našich článkoch vám vždy radi predstavujeme zaujímavé osobnosti zo Serede a okolia. Či už ide o fotografov, športovcov či umelcov rôzneho druhu.

Medzi nich patrí aj pani Monika Kunová, ktorú nedávno ocenila ministerka kultúry Silvia Hroncová odovzdaním titulu Majsterka ľudovej umeleckej výroby. Pani Monika tak bola ocenená za jej celoživotný prínos v rámci tradičnej remeselnej výroby.

Výšivkárstvo a kroje

Pani Monika Kunová sa narodila v Seredi. V domácom prostredí vídala často vyšívať svoju babku a obdivovala jej práce. Zrejme tu sa u nej zrodila láska k výšivkárskemu remeslu a celkovo k ručným prácam. Pani Monika spočiatku svoje práce s radosťou darovala svojim blízkym, kamarátom a známym, no jej záľuba vo vyšívaní ju stále poháňala dopredu, no zároveň i do histórie techník. Publikácie o slovenskom tradičnom odeve i rozhovory s pamätníkmi ju preto priviedli k vyšívaniu krojov z rôznych regiónov Slovenska.

Zdroj: ÚĽUV

reklama

Ako nám pani Monika však v krátkosti vysvetlila, v dnešnej dobe je veľmi ťažké nájsť niekoho, kto by bol ochotný vôbec zapožičať takýto kroj.

Najradšej vyšíva plným plochým stehom na ľanovom alebo bavlnenom plátne napnutom na ráme podľa vopred predkreslených línií vzory najmä z oblasti Čataja, ktorého znakom je hustejšie kontúrovaná výšivka.

Ovláda však aj krížikovú a dierkovú výšivku, ktorou zdobí mužské krojové košele ale aj rukávce, zástery a iné súčiastky tradičného odevu z rôznych regiónov. Okrem toho sa venuje aj tvorbe vlastných vyšívaných prikrývok a obrúskov, na ktorých kombinuje rôzne vzory i farebnosť. Pri tejto výrobe používa prevažne ľanové a bavlnené látky a vyšívacie priadze bežne dostupné na trhu.

Zdroj: ÚĽUV

V súčasnosti je už v dôchodkovom veku a má dostatok času a hlavne chuti venovať sa aj naďalej remeselnej činnosti a zároveň odovzdávať svoje bohaté skúsenosti a znalosti v rámci rodinného kruhu i priateľom.

„Kto má k tomu vzťah a chce, ten sa to naučí, ale kto to iba vidí a povie si no tak je jednoduché, to dokážem aj ja, tak ten sa to nenaučí. Musíte k tomu mať vzťah a musíte to mať v sebe vnútorne,“ priblížila nám pani Monika.

Pozrite si oficiálnu videovizitku z dielne ÚĽUV-u, ktorá bola prezentovaná verejnosti vrátane ministerky kultúry.

Monika Kunová

Zdroj: ÚĽUV

Zdroj: ÚĽUV

Zdroj: ÚĽUV

Zdroj: ÚĽUV

Zdroj: ÚĽUV

Zdroje: ÚĽUV, Peter Kuna, Monika Kunová
Zdieľať na Facebooku