23.07.2024, meniny má
2. júla 2024

Policajti skontrolovali mládež v posledný deň školského roka. Osláviť alkoholom sa ho v Seredi rozhodlo päť mladistvých

Policajti skontrolovali mládež v posledný deň školského roka. Osláviť alkoholom sa ho v Seredi rozhodlo päť mladistvých
Zdroj: Polícia SR - Trnavský kraj
reklama

Policajti z Okresného riaditeľstva PZ v Galante spolu s pracovníčkou ÚPSVaR Galanta a príslušníkmi Mestských polícií Galanta a Sereď skontrolovali posledný školský deň verejné priestranstvá a pohostinstvá v mestách Galanta, Sereď a v obci Váhovce.

Policajti vykonali s osobami mladšími ako 18 rokov celkovo 41 dychových skúšok. Pozitívny výsledok malo až päť mladistvých, všetci v meste Sereď. O kontrole informovala polícia na sociálnej sieti.

Nafúkali dvaja chlapci a tri dievčatá

Najvyššiu hodnotu – 0,4 promile, policajti zistili 17-ročnému cudzincovi. Ďalší, iba 15-ročný chlapec, mal výsledok dychovej skúšky 0,27 promile.

Trojica 16-ročných dievčat mala taktiež pozitívny výsledok, no vzhľadom na jeho hodnotu ich policajti podrobili aj opakovanej dychovej skúške, ktorá už mala vo všetkých troch prípadoch negatívny výsledok. Dievčatá si preto prevzala sociálna pracovníčka a na mieste s nimi vykonala pohovor.

reklama

Policajti prípady opitých chlapcov na mieste zadokumentovali a spisy postúpia obciam, v ktorých majú mládežníci trvalé bydlisko, na ďalšie konanie. Mladiství budú, v sprievode svojich rodičov, riešení za požívanie alkoholu. Vo veci bude konať aj príslušný odbor sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Počas akcie policajti preverili aj šesť pohostinstiev, pričom ani v jednom z nich sa nenachádzali žiadne mladistvé ani maloleté osoby.

Zdroj: FB Polícia SR – Trnavský kraj

policajti

Zdroj: FB Polícia SR – Trnavský kraj

Policajti upozorňujú – do 18 rokov len nealko

V zmysle zákona deti do 15 rokov a osoby mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa vyšetreniu. Zároveň zákon stanovuje, že deti do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje. Za porušenie zákona môže hroziť zákonnému zástupcovi nielen finančná pokuta, ale aj pozastavenie vyplácania prídavkov na dieťa.

„Apelujeme na rodičov, aby venovali zvýšenú pozornosť tomu, kde, s kým a ako trávia ich deti voľný čas, a to najmä teraz, počas prázdnin, keď majú mládežníci viac voľného času ako počas školského roka,“ varuje polícia.

Polícia bude v takýchto preventívno-represívnych akciách, zameraných na požívanie alkoholických nápojov a iných omamných látok maloletými a mladistvými osobami, pokračovať aj v rámci celého Trnavského kraja.

Zdroj: FB Polícia SR – Trnavský kraj

Zdroje: FB Polícia SR - Trnavský kraj
Zdieľať na Facebooku