19.05.2024, meniny má
11. apríla 2024

Polícia upozorňuje na falošné SMS-správy, ktoré vyzývajú na úhradu poplatku za diaľnice

Polícia upozorňuje na falošné SMS-správy, ktoré vyzývajú na úhradu poplatku za diaľnice
Zdroje: freepick.com/canva.com
reklama

Polícia Slovenskej republiky nedávno informovala, že im občania na sociálne siete posielajú množstvo správ ohľadom podvodnej SMS, ktorá sa snaží ľudí nátlakom prinútiť zaplatiť „faktúru za diaľnicu“.

Tieto SMS-správy podľa informácií polície dostali ľudia po celom Slovensku, dokonca aj my. Policajti zároveň upozorňujú občanov, že Ministerstvo dopravy SR takto o skončení platnosti diaľničnej známky neinformuje a jedná sa o podvod.

Prišla vám podozrivá SMS-správa a zaváhali ste na minútu, či máte zaplatenú diaľničnú známku?

Dva znaky vďaka ktorým zistíte, že ide o podvod:

  1. odosielateľom je zvláštne zahraničné číslo. SMS sa síce tvári ako oficiálna správa, číslo však nepochádza zo Slovenska a nemá nič spoločné s Ministerstvom dopravy SR.
  2. Štylizácia SMS. Doručená správa ako táka vytvára naliehavú situáciu a tlačí na príjemcu, aby konal čo najrýchlejšie. Ide o typický znak podvodného konania, kedy sa podvodník snaží svoju obeť dostať do stresovej situácie.
sms

Zdroj: seredsity.sk

reklama

Na konci správy sa nachádza odkaz, na ktorý keď kliknete, dostanete sa na phishingovú stránku. Tá si od vás vyžiada údaje z karty a ak ich zadáte, vaše peniaze sú fuč.

Ak vám končí platnosť napríklad ročnej diaľničnej známky, príde vám SMS notifikácia od stránky eznamka.sk o blížiacom sa konci platnosti diaľničnej známky. V žiadnom prípade však takáto SMSka neobsahuje odkaz na zaplatenie novej diaľničnej známky ani text, ktorý vás núti niečo zaplatiť.

Na tento podvod upozornila aj Národná diaľničná spoločnosť.

Zdroje: FB Polícia Slovenskej republiky
Zdieľať na Facebooku