05.10.2024, meniny má
25. februára 2020

Pomôžte udržiavať biologickú diverzitu našej krajiny. Prečítajte si, ako vyrobiť domček pre hmyz alebo „hmyzí hotel“

Pomôžte udržiavať biologickú diverzitu našej krajiny. Prečítajte si, ako vyrobiť domček pre hmyz alebo „hmyzí hotel“
Zdroj: budky.sk/oekolandbau.de
reklama

Viete, čo je hmyzí hotel? Možno si hmyz spájate skôr s nepríjemnými živočíchmi a so zlými zážitkami v podobe veľkých húfov komárov pri vode, otravných múch či ôs pri letnej grilovačke. Ale aj tento, pre mnohých ľudí nepríjemný hmyz, tvorí neoddeliteľnú súčasť prírody, pretože prispieva k dôležitému opeľovaniu rastlín, bez ktorého by sme nemali základné potraviny, a taktiež likviduje ďalších drobných škodcov.

Práve preto sa v posledných rokoch rozrastá trend, ktorý sa týka tzv. hmyzích hotelov. Ide o jednoduchú konštrukciu, ktorá je zámerne umiestňovaná do záhrad alebo v mestách na balkóny, kde slúži ako domov pre týchto malých užitočných živočíchov. My vám dnes, keďže ide jar, prinášame návod, ako si takýto hmyzí domček pripraviť.

Čo budeme potrebovať?

  • Drevená škatuľa alebo stará skrinka (kartónové krabice sa neodporúčajú, nakoľko po navlhnutí nedržia tvar),
  • výplň – menšie polienka, kúsky drievka, nalámané konáriky, suchá tráva, rôzne druhy šišiek, mach, (čokoľvek, čo nájdeme bežne v prírode),
  • kúsok pletiva (voliteľné).
Hmyzí+hotel+-+velký,+62cm.+Hmyzí+hotel,+domeček+pro+hmyz+je+ ...

zdroj: pinterest.com

Ako na to?

  1. Základom hmyzieho hotela je akákoľvek pevná konštrukcia (najčastejšie z dreva), do ktorej sa neskôr naskladá a vtesná ďalší prírodný materiál. Ak máte doma napríklad starú drevenú škatuľu alebo menšiu nepoužívanú skrinku, pokojne môžete ako základ pre stavbu hotela použiť aj tú. Namiesto škatule môžete konštrukciu vyrobiť z dosiek, ktoré pevne spojíte do požadovaného tvaru.
  2. Ako výplň „izbičiek“ vám poslúžia najrôznejšie prírodné materiály, ako sú napríklad polienka, suchšie drievka, polámané konáre, suché druhy rôznych tráv, šišky z rôznych stromov, mach či kúsky suchých bambusových tyčiek. Môžete taktiež využiť aj nejakú staršiu tehlu či menší kvetináč, ktorý do izbičiek vložíte.
  3. Materiál, s ktorým by ste mali základ vyplniť, naskladajte dovnútra tak, aby sa vám vytvorili rôzne zákutia a hmyz sa tak mal kde schovať. Keď sa rozhodnete zrovnať segmenty podľa typu materiálu, môže to pôsobiť aj ako vkusná dekorácia. Kto chce, môže si ešte celú plochu prekryť pletivom s drobnými očkami, aby sa zabránilo vyzobávaniu hmyzu vtákmi.
  4. V osídľovaní pomôžete aj tak, že väčšie kusy navŕtate a vytvoríte v nich tak ďalšie otvory a medzierky. Čím hlbší otvor urobíte, tým to bude lepšie pre vašich návštevníkov, pretože tak znížite riziko toho, že sa stanú potravou pre vtáky a budú sa cítiť bezpečnejšie.
Jedhoduchý hmyzí hotel z prírodných materiálov

zdroj: maclab.sk

reklama
Hmyzí hotel Maxo - veľký drevený domček pre užitočný hmyz v záhrade l noblegarden.sk

zdroj: noblegarden.sk

Koho v hoteli môžete očakávať?

Kus dreva priláka chrobáky, ktoré ho prevŕtajú a ak je na ňom aj kôra, prídu aj drobnejšie chrobáky, ktoré sa radi schovávajú práve tam. Konáriky a kúsky kôry prilákajú pavúky, ďalšie prospešné druhy chrobákov a stonožky. Slama a suché listy sú obľúbeným prostredím lienok a ich potomkov. Včely samotárky si rady stavajú domčeky v rôznych trúbkach, napríklad bambusových. Môžete prihodiť aj kúsky papiera alebo mokrý kartón.

Dôvody, prečo ísť do toho

Čo je dnes veľmi dôležité a stále viac mnohých ľuďom chýba, je porozumenie fungovaniu prírody. Z vecí, ktorým nerozumieme, máme zvyčajne strach, a tak to je aj pri hmyze. Pozorovaním sa naučíte, že tieto živočíchy vôbec nie sú také odstrašujúce a porozumiete aj ich úlohe v prírode.

Dôležitá je aj náhrada prirodzeného prostredia. Ľudia potrebujú čoraz viac priestoru pre vlastné bývanie, čím berú priestor živej prírode. Vytvoriť im teda priestor je spôsob, ako vrátiť prírode aspoň kúsok toho, čo sme jej vzali.

Okrem iného vaša záhrada bude zaujímavejšia. Hotely pre hmyz mávajú rôzne tvary a veľkosti. Líšia sa navzájom tak, ako sa líšia samotné záhrady. Výsledok bude nielen estetický, ale v tomto prípade aj skutočne funkčný. Mnoho škôlok či letných táborov hľadá spôsoby, ako svojich obyvateľov vylákať do prírody a vymyslieť im tam zábavnú aktivitu. Stavba a pozorovanie hotelov pre hmyz je v tomto prípade skvelý príklad.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: kreativita.info.sk
Zdieľať na Facebooku