04.06.2023, meniny má
12. augusta 2019

Pozrite sa na nové termálne kúpalisko v Nesvadoch, ktoré si postavili z vlastných zdrojov. Je takéto niečo možné aj v Seredi?

reklama

Niektorí obyvatelia Serede si možno spomínajú na veľkolepé plány na výstavbu kúpaliska v Seredi. Tento zámer sa zrodil v máji 1975 a zahŕňal vystavanie vodnej plochy na priestore 2 656 m2 a ďalšieho príslušenstva na ploche 3 000 m2.

Parkovisko pre 100 áut, detské ihriská, volejbalové a tenisové ihriská, nezastavané a ostatné rekreačné plochy mali zaberať 47 500 m2. Celý tento projekt mal stáť 10 790 562 korún československých, t. j. 358 181 eur. Kúpalisko malo zahŕňať detský bazén 25 x10 m, plavecký vonkajší bazén 50 x 21 m, skokanský bazén 12,3 x 12,25 m, krytý výcvikový bazén 12,5 x 6 m a neplavecký vonkajší bazén 25 x12,5 m.

Pomalé začatie výstavby, jej prerušenie a nakoniec úplne zastavenie mali za následok, že Sereď je naďalej bez vlastného kúpaliska a na jeho mieste vyrástol bytový komplex Meander. Seredčania tak musia za letným osviežením cestovať do okolitých miest a obcí. O tom, kde sa môžete v letných horúčavách schladiť, sme písali v tomto článku.

Namiesto kúpaliska bytový komplex Meander. Zdroj: vemareal.sk

reklama

Nové kúpalisko v Nesvadoch

Dnes vám však chceme ukázať, že všetko sa dá, keď je vôľa. Obec Nesvady na južnom Slovensku v okrese Komárno je iba necelú hodinu od Serede, má niečo cez 5 000 obyvateľov a v posledných dňoch svojou šikovnosťou zahanbila aj väčšie mestá.

V piatok 26. júla 2019 tu totiž po štvorročnej výstavbe otvorili nové termálne kúpalisko. Návštevníci majú k dispozícii päť bazénov s termálnou vodou s celkovou plochou takmer 700 m2. Kúpalisko s rozlohou 49 hektárov bude otvorené celoročne. V letnej sezóne má kapacitu 1 300 návštevníkov denne, v zime to bude 300 ľudí denne.

Zdroj: termalonline.hu

Pomaly ďalej zájdeš

Tento úžasný projekt financovala obec z vlastných zdrojov. O kúpalisku snívali totiž obyvatelia Nesvád takmer polstoročie. Ako uviedol bývalý starosta Jozef Haris, bolo to odvtedy, ako tu podnik Nafta Gbely narazil na termálnu vodu s podobným zložením ako v Podhájskej. V tom čase však nebolo možné výstavbu kúpaliska realizovať.

Po roku 1989, keď bol prijatý zákon o obecnom zriadení, ktorý samosprávam rozviazal ruky v oblasti plánovania rozvoja, sa myšlienka na kúpalisko opäť obnovila. Nakoľko ide o 49 hektárov, obec sa musela vysporiadať s vyše 180 vlastníkmi, čo sa jej nakoniec v roku 1996 aj podarilo. Začalo sa hľadanie investora a hoci mali o výstavbu kúpaliska záujem aj zahraniční investori (Belgičania, Rakúšania, Nemci, Česi, Rusi, Španieli, Maďari, Švajčiari, Lýbijčania), obec sa nakoniec rozhodla postaviť ho svojpomocne. Žiadny z nich  totiž nedokázal garantovať, že výstavbu kúpeľov aj zrealizuje.

Bez investora, bez eurofondov

Kým sa pokúšala nájsť investora svojho zámeru, zaplatila obec zo svojho rozpočtu nový geotermálny vrt priamo na mieste plánovaného kúpaliska, nakoľko ten pôvodný zo 60. rokov je pomerne ďaleko od obce. Nakoľko investora nezohnali, pustili sa do realizácie sami a v auguste 2015 sa začalo stavať.

„Bolo to odvážne rozhodnutie. Vyžadovalo to nesmierne veľa úsilia. Teraz však už môžeme povedať: podarilo sa,“ povedal Jozef Haris na slávnostnom otvorení.

Po takmer štvorročnom úsilí sa malej obci podarilo zvládnuť štvormiliónovú investičnú akciu, čo je, mimochodom, celkový ročný rozpočet obce. Vybudovali tiež infraštruktúru k 107 stavebným pozemkom na penzióny a ďalšie rekreačné budovy, z ktorých polovica už má svojho majiteľa. Ďalej sa vystavali nové cesty, chodníky, verejné osvetlenie či parkovisko pre 99 osobných áut a dva autobusy. Celkovo sa na území rekreačného areálu v Nesvadoch preinvestovalo viac ako šesť a pol milióna eur. Zaujímavou zmenou oproti pôvodnému plánu je to, že namiesto antikoru sú bazény keramické v súlade s najnovšími trendmi.

Zdroj: nesvady.sk

Liečivá voda v Nesvadoch

Nový, desaťročný geotermálny vrt dosahuje teplotu 62 °C a vyviera z hĺbky viac ako 1500 metrov. Voda pôsobí svojimi fyzikálnymi vlastnosťami a chemickým zložením priaznivo na pohybový aparát, nervový systém, kožné ochorenia a posilnenie imunitného systému. Taktiež pôsobí na relaxáciu svalstva po zvýšenej športovej záťaži a intenzívnej fyzickej námahe.

Zdroj: ahojkomarno.sk

Nespia na vavrínoch

Okrem novej štvrte s penziónmi plánuje obec ďalší rozvoj. Do dvoch rokov by mala byť hotová nová cyklotrasa, ktorá bude spájať Nové Zámky a Komárno. V okolí kúpaliska vzniká veľká rekreačná zóna. Bude v nej päťhektárové jazero, ktoré je už z tretiny vyhĺbené. Okolo neho má vzniknúť veľký oddychový areál, kde časom pribudnú pavilóny s wellnessom a rehabilitáciou, tobogány, atrakcie pre deti, promenáda s gastroslužbami či športoviská s požičovňou športových potrieb.

Okrem toho sa pracuje na rekreačnom jazere s oddychovou zónou a pódiom pre kultúrno-spoločenské podujatia. Pribudnúť má aj kemping, požičovňa bicyklov financovaná z programu Interreg a budúci rok sa neďaleko kúpaliska rozbehne výstavba Senior parku pre 80 dôchodcov.

Zdroj: hold.sk

Zdroj: hold.sk

Čo k tomu dodať?

Snáď už len toľko, že na zoznam vašich oddychových dovolenkových miest pribudlo ďalšie. Všetky informácie o Thermále Nesvady nájdete na tejto stránke.

Nám ostáva len zaželať novému kúpalisku veľa spokojných návštevníkov, snáď aj Seredčanov, a dúfame, že jedného dňa budeme podobný článok písať o našom, seredskom kúpalisku, na ktoré čakáme už 44 rokov.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, dobrenoviny.sk, mynovezamky.sme.sk, thermalnesvady.sk, noviny.sk, nesvady.sk, obecne-noviny.sk, ahojkomarno.sk, hold.sk, termalonline.hu
Zdieľať na Facebooku