26.04.2024, meniny má
17. februára 2020

Pozrite si historické videá zachytávajúce dokončenie výstavby a začiatok výroby bývalej Niklovej huty v Seredi

Pozrite si historické videá zachytávajúce dokončenie výstavby a začiatok výroby bývalej Niklovej huty v Seredi
Zdroj: aktuality.sk
reklama

Budovu bývalej Niklovej huty vám určite predstavovať nemusíme. Rovnako aj haldu lúženca, ktorá zostala po výrobe niklu, pozná snáď každý Seredčan. Práve táto halda je v súčasnosti jednou z najzávažnejších environmentálnych záťaží na Slovensku. Do ovzdušia sa z nej ročne vypráši 20 – 60 ton prachu. Seredčania a Dolnostredčania, ktorí si fungovanie Niklovky pamätajú, však často spomínajú dni, keď kvôli červenému prachu nebolo vidieť ani na koniec ulice.

Z histórie závodu

Napriek značným environmentálnym problémom bola Niklová huta obrovským priemyselným areálom, ktorý 30 rokov prosperoval a priniesol 1400 pracovných miest. V roku 1958 bola výstavba Niklovky schválená a už v roku 1962 bola stavba dokončená a začala sa prvá pokusná výroba. Ruda sa dovážala až z Albánska, no obsahovala iba necelé percento niklu. Nikel sa z nej vylúhoval chemickým procesom do tekutého stavu. Výsledný kov sa ešte prečisťoval elektrolýzou. Závod vyrábal elektrolytický nikel, práškový nikel a niklové granule z niklového odpadu. Odpad predstavoval až 99 % rudy a predával sa do zahraničia. Napriek tomu sa ho nakopilo viac, než sa stihlo vyvážať.

Zánik Niklovej huty

V deväťdesiatych rokoch sa výroba ukázala byť nerentabilná a ochrana životného prostredia bola na katastrofálnej úrovni. Okrem toho bola výroba aj napriek opatreniam karcinogénna a všetci zamestnanci museli dvakrát ročne navštevovať závodného lekára. Preto bola v rokoch 1992 – 1993 zastavená výroba a najväčší seredský závod zanikol. Viac o environmentálnom probléme, ktorý pozostatok Niklovky predstavuje, sa dočítate na tomto odkaze.

Pozrite si televízne reportáže z rokov 1962 a 1963, ktoré ukazujú, ako prebiehalo dokončenie výstavby seredskej Niklovky.

reklama

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: aktuality.sk, urbanexploration.sk, ciernediery.sk
Zdieľať na Facebooku