05.03.2021, meniny má
18. februára 2021

Pozrite si učebnicu od nakladateľstva Vysokej školy života. Na netradičnej kampani sa podieľal aj Seredčan

Pozrite si učebnicu od nakladateľstva Vysokej školy života. Na netradičnej kampani sa podieľal aj Seredčan
Zdroj: startlab.sk/sfta.sk Ondrej Synak
reklama

Sociálne siete sú zaplavené nespočetným množstvom dezinformácií, ktoré sa následne zdieľaním šíria rýchlosťou blesku. Nezisková organizácia Post Bellum preto prišla s výnimočnou kampaňou, na ktorej sa podieľal aj Seredčan Viktor Krivosudský. Úspešný zvukár dokonca získal v minulosti ocenenie Slnko v sieti, o čom zistíte viac v tomto článku.

Učebnica, ktorá by nemala nikdy vzniknúť

Cieľom Post Bellum je dokumentovať autentické príbehy pamätníkov totalitných režimov 20. storočia. Žiaľ, históriu v dnešnej dobe dokážu ľahko prekrútiť „internetoví odborníci“, ktorí následne svoje bludy označujú za pravdu.

Preto sa rozhodli zozbierať to „najlepšie“, čo komentáre na Facebooku ponúkajú, a zostavili nezvyčajnú učebnicu od Pedagogického nakladateľstva Vysokej školy života. Našťastie, je, samozrejme, len fiktívna a Post Bellum verí, že nebude musieť nikdy vzniknúť.

„Iba každý šiesty mladý človek úplne dôveruje tomu, čo sa dozvie v škole a hlavný zdroj informácií je pre nich internet,“ objasnili bližšie.

Zdroj: postbellum.sk

„Riešením je rozvíjanie kritického myslenia u mladých ľudí a vzdelávanie o historických faktoch. Aby sa mladí vedeli sami zodpovedne a uvážene rozhodnúť, ktorým tvrdeniam na internete budú dôverovať,“ povedala riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková.

V spote vystupuje známa komička a herečka Lujza Garajová Schrameková a o zvuk sa postaral Seredčan Viktor Krivosudský, ktorý pracoval aj na československom trileri Amnestie.

Dostalo sa im obrovskej podpory

Kampaň má pomôcť v ďalšom šírení príbehov a spomienok pamätníkov totalitného režimu. Post Bellum sa podarilo získať prostriedky na zdokumentovanie dvanástich z nich, no na Slovensku je ich medzi nami omnoho viac.

Z cieľovej sumy 5 000 eur sa im podarilo od darcov vyzbierať 9 429 eur. Na jedno natáčanie je potrebných 400 eur. Ak ste na dobrú vec prispeli, mohli ste si vybrať z ponuky odmien, ako napríklad predplatné štvrťročníka Príbehov 20. storočia, mikinu z edície Bratiska alebo krásnu grafiku vytlačenú na Risomate.

Ak vás zaujíma pravdivá história a autentické výpovede pamätníkov, rozhodne nezabudnite sledovať ich FB stránku, na ktorej nájdete aj ďalšie pripravované projekty.

Zdroj: postbellum.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Post Bellum SK, startlab.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku