13.08.2022, meniny má
10. februára 2022

Prebehla rekonštrukcia podstavca Pamätníka oslobodenia. Dominanta seredského námestia je zároveň vojnovým hrobom

Prebehla rekonštrukcia podstavca Pamätníka oslobodenia. Dominanta seredského námestia je zároveň vojnovým hrobom
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Pamätník oslobodenia, dominanta nášho seredského námestia potreboval už dlhšie opravu. Každý rok sa pri ňom koná pietna spomienka na obete 2. svetovej vojny. Nakoľko bol v zlom stave a jeho podstavec sa rozpadával, mestský úrad sa rozhodol pamätník zrenovovať.

Rekonštrukčné práce prebiehali od novembra minulého roku. Na poškodení pamätníka sa podpísal hlavne čas, svoje však vykonali aj poveternostné podmienky a vandali. Hlavne jeho spodná časť bola desaťročia v zlom stave.

V rámci skúmania podstavca Pamätníka oslobodenia v Seredi sa v roku 2018 realizovala obhliadka pamätníka so zameraním na kvalitu kamenného obkladu a stavebných prác.

Pre presné zistenie materiálu sa realizoval odber vzorky. Pódium Pamätníka oslobodenia sa nachádzal vo  výrazne zdegradovanom stave, najmä stupne schodov. Jednotlivé plochy dlažby boli pôsobením poveternostných vplyvov v priebehu rokov rozdrobené a popraskané.

reklama

Podstavec až z Turecka

Firmou, ktorá pamätník zrenovovala, bola spoločnosť Viliam Baloník – PIKVIP zo Serede. Táto vyšla víťazne z verejného obstarávania, a to so sumou 29 454 eur. Práce, ktoré na pamätníku a jeho podstavci odviedli, pozostávali pre predstavu z:
  • odstránenia starej obkladovej dlažby,
  • očistenia muriva vysokotlakovou vodou,
  • vybudovania novej schodiskovej konštrukcie,
  • zhotovenia izolácie,
  • kladenia novej dlažby,
  • vytmelenia a impregnácie kamenných povrchov.

Viliam Baloník zo spoločnosti PIKVIP pre Seredské novinky uviedol, že nový obklad na podstavci je z travertínu. Pamätník má obrovskú historickú hodnotu nielen pre Sereď. Preto musel byť použitý špeciálny typ travertínu, ktorý na Slovensku ani v okolitých štátoch nebol v ponuke, a tak bol dovezený až z Turecka.

Zopár slov o pamätníku

Dominanta nášho námestia bola postavená z veľkej vďaky občanov mesta, ktorí ho venovali sovietskej armáde za oslobodenie v druhej svetovej vojne. Autormi pamätníka sú podľa portálu Seredské novinky Ing. arch. Krajíček a akademický sochár František Draškovič.

Socha má kompozíciu v tvare kosáka s kladivom, pričom je tam aj reliéf postupujúcej Sovietskej armády. Pamätník bol podľa dostupných informácií odhalený v roku 1973.

zdroj: seredsity.sk

Dotáciu poskytla aj vláda Slovenskej republiky

Renovácia podstavca nášho pamätníka bola zrealizovaná aj s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorý poskytol dotáciu vo výške 16 000 eur. Tieto finančné prostriedky sú určené predovšetkým na opravu vojnových hrobov. Sú poskytované z rozpočtovej rezervy predsedu vlády Slovenskej republiky. Projekt ešte v roku 2020 pripravil projektový manažér na MsÚ Branislav Bíro.

Vojnový hrob je miesto, kde sú uložené ľudské ostatky vojnových obetí, ale aj náhrobok. Okrem toho sa ním rozumie aj pamätník či iný pietny symbol, alebo pamätné miesto, ktoré pripomína vojnovú udalosť.

Cieľom poskytovania týchto dotácií od štátu pre mestá je nielen oprava vojnových hrobov, pamätníkov alebo pamätných tabúľ. Je to aj všeobecné zvýšenie národného povedomia o boji proti fašizmu a proti extrémizmu.

Opravy zaplatíme všetci

Viliam Baloník na záver pre Seredské novinky ešte dodal, že k znehodnoteniu pamätníka prispeli aj seredské deti a mládež. A to hlavne jazdami na skateboardoch alebo kolobežkách po jeho podstavci. Žiaľ, podstavec je iba niekoľko dní po kompletnej obnove a už tam boli znovu spozorovaní skateboardisti pri tomto čine.

Aj keď si to deti a mládež neuvedomujú, prichádza týmto k ničeniu verejného majetku a v konečnom dôsledku opravu zaplatíme všetci.

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mesto Sereď, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku