24.09.2020, meniny má
reklama
5. augusta 2020

Pri bývalých kasárňach bol osadený pamätník seredským ženistom v podobe obojživelného transportéra

Pri bývalých kasárňach bol osadený pamätník seredským ženistom v podobe obojživelného transportéra
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Ženisti sú mimoriadne dôležitou súčasťou funkčných ozbrojených síl. Ako sa vyjadril minister obrany Jaroslav Naď pri nedávnej návšteve našich seredských kasární, potrebujeme ich pri stavebných prácach, majú spôsobilosti na potápanie, zneškodňujú míny, zabezpečujú asistenčné úlohy pri povodniach, priemyselných haváriách a v súčasnosti pomáhajú aj na hraniciach a realizujú mnoho ďalších úloh podľa aktuálnych potrieb.

A práve mesto Sereď je sídlom ženistov, ktorí tu majú svoje nezameniteľné zastúpenie v radoch profesionálnych vojakov v našich kasárňach. Pred pár rokmi prišiel primátor nášho mesta Martin Tomčányi s nápadom postaviť seredským ženistom pamätník v podobe obojživelného PTS transportéra.

Zdroj: seredsity.sk

Univerzálny transportér ako pamiatka

Osadeniu PTS-10 transportéra na určené miesto predchádzalo množstvo vybavovania. Vydávanie súhlasov príslušnými orgánmi trvalo vyše roka a pol.

V júni pokračovalo vybudovanie plochy pod pamätník transportéra. Nemohlo chýbať spevnenie tejto plochy hlavne kvôli váhe samotného obojživelníka. Transportér bol nakoniec včera 4. augusta 2020 prevezený a pomocou vojenskej techniky a žeriavu daný na miesto.

Vystavený PTS-10 transportér bol zapožičaný z Vojenského historického ústavu Bratislava. Ide o výstavný historický exponát z Vojenského historického múzea v Piešťanoch.

Tento unikátny kúsok vojenskej techniky bol osadený na najvhodnejšom a pre ženistov charakteristickom mieste, a to pri bývalých kasárňach pri Váhu.

Zdroj: seredsity.sk

Určený pre osoby aj techniku

PTS-10 je pásový obojživelný transportér určený na prepravu osôb, delostrelectva, ťahačov a inej techniky v armáde. Techniku je možné prepravovať ako po súši, tak aj pri prekonávaní vodných prekážok.

Ďalej môže byť používaný na prepravu ranených na nosidlách alebo na prepravu výsadku v plnej zbroji. Pohyb vozidla na súši zabezpečujú pásy.

Pohyb vo vode dve lodné skrutky umiestnené v spodnej zadnej časti vozidla. Hmotnosť tohto transportéra je 17 ton. Zvládne zaťaženie 10 ton na vode vo vzdialenosti do 3 kilometrov a na suchu sa táto nosná hmotnosť približuje k piatim tonám.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Prestrihnutie pásky s ministrom

Včera sa však konalo len osadenie transportéra, okolie pamätníka ešte čakajú početné úpravy. V pláne je úprava terénu a realizácia informačných tabuliek.

PTS-10 transportér bude ako pravý pamätník samozrejme obkolesený svetlami. Spoľahnúť sa môžeme taktiež na stály dohľad bezpečnostnej kamery v okolí pamiatky. 

Pamätník čaká ešte slávnostné prestrihnutie pásky. To sa bude konať 25. augusta 2020 za účasti ministra obrany Jaroslava Naďa.

Naši ženisti sa tak môžu tešiť z nového pamätníku a z nasledujúcej slávnostnej udalosti. My zase na zaujímavé miesto pri bývalých seredských kasárňach.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku