27.07.2021, meniny má
12. júna 2021

Pri obci Abrahám sa objavila medvedica s mláďatami, prišla tam z Majcichova. Šelmy čoraz častejšie schádzajú južnejšie

Pri obci Abrahám sa objavila medvedica s mláďatami, prišla tam z Majcichova. Šelmy čoraz častejšie schádzajú južnejšie
zdroj: medvede.sk/oldabraham.sk
reklama

Problém so synantropnými medveďmi máme po celom Slovensku už pár rokov. Medvede sa posúvajú k ľuďom a dokonca aj do nížiny. Slovenské medvede sa v súčasnosti vyskytujú nerovnomerne v pásme horských lesov od Kysuckej vrchoviny a Kysuckých Beskýd cez Javorníky a Veľkú Fatru až na Strážovské vrchy smerom na juh.

Hranica výskytu medveďa hnedého je na juhu tvorená pohorím Vtáčnik. Ako ďalšie môžeme spomenúť napríklad Poľanu, Javorie, Štiavnické vrchy či Stolické a Veporské vrchy. Revúcka vrchovina, Slovenský kras a Volovské vrchy uzatvárajú južnú hranicu. Samozrejmý je výskyt v Tatrách.

Jedince medveďa hnedého sa na Slovensku pohybujú po dvoch základných areáloch rozšírenia. Oba areály sú navzájom čiastočne oddelené. Medvede sa vyskytujú aj v niektorých pohoriach na západnom Slovensku. Môže sa tak ľahko stať, že sa zatúlajú. Medvede sa totiž pohybujú vo svojich domovských okrskoch, z ktorých ich však vyháňajú staršie jedince.

Medvedica aj s mláďatami pri Abraháme

V obci Abrahám pri Galante zaznamenali výskyt medveďa, pričom sa šelma potuluje po okolí aj s dvoma mladými. Naposledy medvedicu videli iba pár metrov od rodinných domov. Starosta upozorňuje ľudí a poľovníci zvýšili hliadky na kraji dediny. Medvede sa presunuli z Majcichova do obce Hoste a teraz sú už niekoľko dní v Abraháme. Spozorovali ich viacerí obyvatelia. Výzvu, aby situáciu nezľahčovali, berú vážne.

Koncom apríla zaznamenali pohyb asi 120-kilového medveďa hnedého aj pri obci Pata, tiež v galantskom okrese. Nasnímala ho aj fotopasca. Viac si môžete o tomto jedincovi prečítať v našom staršom článku. 

Medvede schádzajú do nížin

V poslednom období na Slovensku zaznamenali výskyt tejto šelmy pri Nitre, Trenčíne aj pri Galante. Medvede sú vyháňané staršími jedincami z tzv. domovských okrskov. Častokrát sú preto nútené opustiť územie, ktoré je pre nich prirodzené. Vyskytujú sa čoraz častejšie pri cestách a poliach. V poslednom období je pre ne veľkým lákadlom kukurica. Situácia s medveďmi sa nedá vyriešiť odstrelom, nakoľko sú chránené.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku