21.05.2024, meniny má
23. mája 2023

Pri príležitosti Víkendu otvorených parkov a záhrad môžete počas prvého júnového víkendu nazrieť do viac ako 110 parkov a záhrad na Slovensku

Pri príležitosti Víkendu otvorených parkov a záhrad môžete počas prvého júnového víkendu nazrieť do viac ako 110 parkov a záhrad na Slovensku
Zdroj: vozp.sk
reklama

V tomto roku nás čaká viacero významných kultúrnych udalostí. Jednou z nich je aj jubilejný XV. ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorého cieľom je priblížiť krásu a tiež šíriť myšlienky aktívnej ochrany a kvalitnej údržby našich parkov a záhrad.

V dňoch 2. – 4. júna 2023 budete mať jedinečnú príležitosť navštíviť viac ako 110 verejných i súkromných parkov a záhrad na území celého Slovenska.

Parky a záhrady ako dôležitá súčasť zeleného dedičstva Európy

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách vo svete.

Od roku 2018 sa na podnet Rady Európy začali organizátori týchto podujatí, ktorých cieľom je prezentovať hodnoty parkov a záhrad, spájať pod hlavičkou spoločnej európskej iniciatívy „Rendez-vous aux jardins“, ktorej hlavným koordinátorom je Ministerstvo kultúry Francúzskej republiky.

reklama

Každý ročník je unikátny spoločnou špecifickou európskou témou. Tohtoročná s názvom Melódie záhrad evokuje najmä zvuk prostredia záhrad: spev vtákov, reč zvierat (krákanie, bzučanie…), šumenie vôd, vetra alebo rastlín.

Aké záhrady a parky v okolí nášho mesta môžete navštíviť?

Múzejná záhrada Mestského múzea v Seredi

Do záhrady je voľný vstup počas celého roka v rámci otváracích hodín múzea, a to v utorky až soboty v čase 10.00 – 18.00 hod.

Múzejná záhrada tvorí prirodzené pokračovanie múzejných expozícií v priestoroch nádvoria múzea. Nájdete tu exteriérovú expozíciu zaniknutého stredovekého kostola zo 14. storočia, ktorý sa viaže k vzniku mesta Sereď.

Zdroj: vopz.sk

Počas víkendu otvorených parkov a záhrad si v Múzejnej záhrade budete môcť vychutnať hudobný koncert, rozprávku Neline aj prehliadku s odborným výkladom.

Medzi zaujímavosti, ktoré určite stoja za zmienku, bez pochyby patrí aj „Fándlyho“ nekvitnúca jabloň.

Zdroj: vopz.sk

víkend otvorených parkov a záhrad

Zdroj: vopz.sk

Zdroj: vopz.sk

Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom

Prírodná záhrada s rozlohou 2 700 m2 je zameraná na pestovanie zeleniny, ovocia a byliniek v suchom, teplom podnebí južného Slovenska v blízkosti rieky Váh.

V prírodnej záhrade sa pestuje bezorebne, čiže zem sa v nej neotáča. Na zachytávanie vlahy, ochranu a zúrodňovanie pôdy sa používajú mulč. Až 70 % pestovaných kultúrnych rastlín je vysievaných a predpestovaných z vlastného domáceho osiva a zvyšok sa získava výmenou alebo nákupom z biodynamických a ekologických zdrojov.

Zdroj: vopz.sk

Zdroj: vopz.sk

V tejto prírodnej záhrade sa nepoužívajú umelé hnojivá, herbicídy, pesticídy ani fungicídy. Dokonca na predpestovanie priesad nekupujú rašelinu, ale vyrábajú si vlastný kompost. Rešpektujú v nej všetky živé bytosti, preto má aj divoké kúty, kde človek nezasahuje alebo minimalizuje svoju činnosť.

Program počas podujatia

3. júna 2023

  • 10.00 Ranné ladenie
  • 11.00 Komentovaná prehliadka záhrady
  • 13.00 Vegetariánsky obed
  • 14.30 Bylinkové hydroláty (prednáška spojená s ochutnávkou)
  • 16.00 Komentovaná prehliadka záhrady
  • 18.00 Večerné ladenie s hang panom (Dušan Martinček prednáška a koncert)

Sprievodný program: maľovanie hennou, predaj z dvora.

Zdroj: vopz.sk

Zdroj: vopz.sk

Park rodín Tvrdošovce

Na území dnešného Parku rodín v Tvrdošovciach sa kedysi nachádzal obecný bitúnok, neskôr futbalové ihrisko a v rokoch 1979 – 1985 bola na tomto mieste v rámci Akcií Z vybudovaná materská škola.

V roku 2019 sa zrodila myšlienka založiť na nevyužívanej trávnatej ploche s rozlohou približne 5 000 m2 tzv. komunitný park. V roku 2020 bola vypracovaná krajinno-architektonická štúdia a vysadenia sa dočkali aj prvé stromy. Od roku 2020 park kontinuálne budujú a zveľaďujú miestni dobrovoľníci.

Zdroj: vopz.sk

Zdroj: vopz.sk

Tento park vzniká zdola nahor, z obmedzených finančných prostriedkov a rukami dobrovoľníkov. Zaujímavými prvkami sú aj diela miestnych remeselníkov – originálne drevené vtáčie krmítko, hmyzí hotel či rezbárske diela s názvom parku a vyobrazením listov drevín, ktoré sa v parku nachádzajú.

V Parku rodín sa taktiež nachádza množstvo zaujímavých rastlinných druhov. Z domácich drevín tu nájdete lipu malolistú, lipu veľkolistú, javor poľný, javor mliečny, dub letný, dub uhorský, jaseň štíhly, brest hrabolistý, brest väzový, jelšu lepkavú, jelšu sivú, vŕbu obyčajnú, borovicu lesnú a iné.

Program počas podujatia

Na svoje si prídu deti aj dospelí. Môžete sa tešiť na piknik, hudobný program, športový program, jazdu na koni a rôzne ďalšie atrakcie. Podrobný program bude zverejnený na facebookovej stránke OZ ViZia.

Zdroj: vopz.sk

Zdroj: vopz.sk

Zdroj: vopz.sk

Zdroje: vozp.sk, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku