21.05.2024, meniny má
22. apríla 2023

Priaznivci nočnej oblohy budú mať o niekoľko hodín najlepšiu príležitosť vidieť meteorický roj. Lyridy vyvrcholia už v nedeľu nad ránom

Priaznivci nočnej oblohy budú mať o niekoľko hodín najlepšiu príležitosť vidieť meteorický roj. Lyridy vyvrcholia už v nedeľu nad ránom
Zdroje: interez.sk/voyageurs.org
reklama

Dnes v noci (22. 4. 2023) máme opäť príležitosť vidieť na oblohe zaujímavý meteorický jav. Tzv. Lyridy alebo aj padajúce hviezdy. Tento meteorický roj patrí medzi najstaršie. Prvé Lyridy boli zdokumentované už pred 26 storočiami.

Lyridy sa objavujú na oblohe každý rok v druhej polovici apríla a sú charakteristické pomerne rýchlymi meteormi. Meteorický roj je na oblohe činný od 16. do 25. apríla. Najvhodnejšie podmienky na pozorovanie týchto krás sa nám naskytnú počas jeho vrcholu, v noci zo soboty na nedeľu.

Čo robiť, aby sme Lyridy videli?

Najlepší čas na ich pozorovanie Lyríd bude v nedeľu 23. apríla pred úsvitom, kedy pozorovanie nebude rušiť Mesiac svojím jasom. Počas vrcholu Lyríd sa nám môže na oblohe podariť napočítať až 20 meteorov za hodinu, t. j. v priemere jeden meteor každé tri minúty.

Portál imeteo.sk radí:

reklama

„Ak chcete získať čo najlepší výhľad na tieto meteory, môžete si ľahnúť na chrbát s nohami smerujúcimi na východ a snažiť sa o čo najširší výhľad na oblohu, ideálne bez svetelného smogu.

Potom stačí dať očiam 20 až 30 minút, aby sa prispôsobili tme. Takýmto spôsobom môžeme vidieť na nočnej oblohe aj slabšie meteory.“

Aj keď sa výdatnosť Lyríd v porovnaní s Perzeidami a ich stovkou meteorov za minútu nedá rovnať, v niektorých rokoch sa môže vyskytnúť mimoriadne bohaté množstvo týchto padajúcich hviezd. Napríklad v rokoch 1922 a 1982 mali frekvenciu až stoviek meteorov za hodinu.

Zdroj: Krajská hvezdáreň v Žiline

Zdroje: imeteo.sk, webmagazin.teraz.sk
Zdieľať na Facebooku