12.04.2021, meniny má
4. marca 2021

Prichádza jar a s ňou aj mláďatá týchto druhov. Nedotýkajte sa zvierat v prírode, nie sú opustené

Prichádza jar a s ňou aj mláďatá týchto druhov. Nedotýkajte sa zvierat v prírode, nie sú opustené
Zdroj: quark.sk/A. Škriňová
reklama

Teplé slnečné lúče prebúdzajú nielen nás, ale aj prírodu. Postupne budeme môcť stretávať aj v našom mestskom parku mláďatá rôznych druhov zvierat. Pre ich prežitie je však dôležité poznať ich spôsob života. Keďže zvieratám postupne uberáme ich životný priestor, je dôležité, aby sme sa s nimi naučili žiť. Pochopili ich správanie, spôsob života a, čo je hlavné, nedotýkali sa ich.

Mladé zajace

Zajac poľný sa vyskytuje hlavne voľne v prírode, na poliach, v extraviláne obcí, no niekedy aj v mestách. Mláďatá zajaca sa rodia do plytkých jamiek na lúke, matky im nepripravujú hniezdo, ako je to u králikov domácich. Malé zajačiky sa narodia kompletne osrstené, majú otvorené oči a už o chvíľku sa dokážu hýbať a v prípade nebezpečenstva utiecť.

Malé zajace, ktoré matka necháva samé na poli alebo v tráve, si ľudia často mýlia s opustenými. V tomto prípade však ide len o mechanizmus prírody, keď sa matka vzďaluje, aby neprilákala pozornosť predátorov. Mláďatá si chodí párkrát do dňa nakŕmiť a skontrolovať. V žiadnom prípade malých zajačikov nechytajte, kvôli vášmu pachu by ich mama už neprijala.

Ľudia sú nepoučiteľní

Aj napriek osvete, ktorú sa snaží šíriť stále viac ľudí, bývajú ľudia nepoučiteľní. Každý rok sú záchranné stanice plné mláďat nielen zajaca poľného. Ak sa zajačikov chytíte, jediným riešením je skúsiť ho vychovať pod dohľadom odborníkov. Bohužiaľ, nie vždy sa to podarí, nakoľko sú malé zajačiky veľmi citlivé na akúkoľvek zmenu či stravu. Preto, prosíme, myslite na to, ak im nechcete dopriať naozaj krutú smrť.

zdroj: A. Škriňová

Mláďatá srniek

Pomaly, dokonca už začiatkom apríla, sa začnú rodiť aj malé srnčatá. Teplejšia zima spôsobuje, že všetko začne oveľa skôr. Najlepšia vec, ktorú môžete teraz pre prírodu spraviť, je opäť nič nechytať a nevyrušovať. Druhá vec je, strážiť si psov aspoň v tomto období. Samozrejme, je to pre ľudí ťažké, keďže s príchodom slnka a dlhších prechádzok psy radi behajú na voľno, hlavne teda v prírode.

Malé srnky budete môcť nájsť čoskoro na lúkach, schúlené a samé. Vyzerajú, akoby boli opustené. No celé toto je opäť len úžasný mechanizmus prírody, aby mama neprilákala predátorov. Mláďatá si však chodia pravidelne kontrolovať a nakŕmiť. Po chvíľke sa však vzdialia, aby znovu nebudili pozornosť predátorov.

zdroj: A. Škriňová

Malé vtáčiky

Veľakrát nájdete na zemi aj mláďatá rôznych druhov vtákov. Drozdy, vrabce, strnádky, sýkorky… Títo drobci taktiež nie sú opustení. Nie sú samé, nie je im zima, nevadí im dážď, ani slnko. Ľudia sa o nich boja najčastejšie kvôli tomu, že sedia alebo cupkajú po zemi a nevedia vyletieť. Tieto mláďatá sú však už „vyletené“ z hniezda, rodičia ich kŕmia na zemi. Letky majú zatiaľ len čiastočne vyvinuté.

V inštinktoch majú len čakať niekde na zemi a tváriť sa, že tam nie sú. Na rozdiel od cicavcov, vtáčikom nevadí, ak ho preložíte kúsok ďalej, ak by bolo pri ňom napríklad nebezpečenstvo v podobe áut či psov a mačiek. S rodičmi sa nájdu, tí ich neodvrhnú. Zbytočne ich však nechytajte, nenoste ich k sebe domov v snahe ich vychovať, ani nevolajte záchranu, lebo oni naozaj zachrániť nepotrebujú. Takisto ako všetky druhy spomenuté vyššie.

zdroj: A. Škriňová

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: A. Škriňová
Zdieľať na Facebooku