25.04.2024, meniny má
25. augusta 2020

Putovná výstava „Po druhej svetovej vojne“ je odvčera sprístupnená na Námestí slobody v Seredi

Putovná výstava „Po druhej svetovej vojne“ je odvčera sprístupnená na Námestí slobody v Seredi
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Ako sme vás informovali v tomto článku zo začiatku augusta, občianske združenie Post Bellum sa chystalo priniesť aj do nášho mesta unikátnu putovnú výstavu s názvom Po druhej svetovej vojne. Túto udalosť sa podarilo zorganizovať a výstava je úspešne nainštalovaná. Odvčera 24. augusta 2020 si priamo na Námestí slobody budete môcť prečítať o osudoch ľudí, ktorí prežili druhú svetovú vojnu.

Keďže ide o stále sa pohybujúcu (putovnú) výstavu, začiatkom leta bola inštalovaná najprv v Pezinku, neskôr v Šali a k nám prišla z Topoľčian. Výstava bola aj v Seredi zrealizovaná vďaka finančnej podpore Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. Výstavu si budete môcť pozrieť na Námestí slobody do 6. septembra 2020.

15 ľudí, 15 príbehov

Putovná výstava „Po druhej svetovej vojne“ vznikla v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. Nadväzuje na osvedčený koncept predošlých putovných expozícií Post Bellum a prináša 15 príbehov ľudí, ktorí prežili 2. svetovú vojnu.

Dojemné príbehy pätnástich ľudí, ktorí zažili nacistickú i komunistickú diktatúru na vlastnej koži, sú uverejnené na veľkoplošných transparentoch na štyroch vežiach.

reklama

„Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková.

Zdroj: seredsity.sk

Príbehy ľudí cez citáty

Koncept tejto výstavy je dobrým spôsobom, ako ukázať aj mladým ľuďom kus histórie. A to dokonca dojemnou formou, ktorá však v sebe zanecháva aj citlivý odkaz, citáty či múdrosti.

Príbehy ľudí, ktorí sa stali hrdinami pamäti nášho národa počas oboch totalitných režimov, sú na paneloch zachytené formou krátkych citátov. Patrí k nim aj príbeh Lýdie Piovarcsyovej (1933), ktorá je dedičkou antikvariátu Steinerovcov. Lýdia prežila vojnu vďaka pestúnke, keď arizátor Ľudo Ondrejov poslal oboch jej rodičov do koncentračného tábora Osvienčim.

Ďalší z panelov prezentuje príbeh divadelnej herečky Dalmy Holanovej Špitzerovej (1925), ktorá prežila holokaust, v pracovnom tábore v Novákoch hrávala divadlo, čiastočne aj preto, aby dokázala prežiť neustálu hrozbu smrti. Neskôr sa zúčastnila Slovenského národného povstania.

Okrem príbehov druhej svetovej vojny nájdete na výstave aj príbehy spojené s komunistickou diktatúrou. Patrí k nim napríklad príbeh Antona Tomíka (1932), ktorý bol bezdôvodne zatknutý a na 15 rokov ho odsúdili za údajnú protištátnu činnosť. Ďalej sa dočítate o príbehu Nadi Földváriovej (1933), ktorá so svojím manželom Kornelom Földvárim zažila kruté dôsledky normalizácie. Bola vylúčená zo Zväzu hudobných skladateľov a mala zákaz činnosti.

Portréty všetkých ľudí nafotil fotograf Tomáš Halász a autorom grafiky Bojovník proti fašizmu umiestnenej na titulnom paneli je Matúš Maťátko.

Zdroj: seredsity.sk

Organizácia Post Bellum

Post Bellum SK je občianske združenie, ktoré od roku 2011 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Táto nezisková organizácia sa snaží zaznamenávať rôzne príbehy a podávať ich ďalej. Organizácia Post Bellum totiž verí, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti.

Organizáciu zaujímajú pohľady na dejiny z rôznych strán. Každý príbeh pamätníka rozpráva o dilemách, ktorým museli čeliť naši rodičia, starí rodičia a prarodičia. To nás častokrát stavia pred otázku, ako by sme sa v podobných situáciách zachovali my.

Pamätníci kľúčových momentov 20. storočia rýchle umierajú. Post Bellum preto považuje za dôležité zachovať ich spomienky aj pre naše deti, ktoré už nebudú mať možnosť sa s nimi osobne stretnúť.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Podporte výstavu zdieľaním.

Zdroje: postbellum.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku