25.04.2024, meniny má
11. februára 2022

Reštaurátor František Šmigrovský zachránil množstvo slovenských pamiatok. Jeho výstavu môžete teraz navštíviť v Mestskom múzeu v Seredi

Reštaurátor František Šmigrovský zachránil množstvo slovenských pamiatok. Jeho výstavu môžete teraz navštíviť v Mestskom múzeu v Seredi
Zdroj: docplayer.cz/aktuality.sk
reklama

Mestské múzeum v Seredi usporiadalo spolu s OZ Vodný hrad výstavu reštaurátorskej tvorby a ochrany pamiatok slovenského reštaurátora a sochára Mgr. Františka Šmigrovského.

Zaujímavú výstavu umelca z nášho mesta môžete navštíviť do 29. marca 2022 v galérii mestského múzea. Je potrebné dodržiavať režim OP (očkovaní a prekonaní).

Jeho práce sú zaradené v niekoľkých zbierkových fondoch

Výstava je zostavená z fotografickej dokumentácie reštaurátorských prác Františka Šmigrovského, no dopĺňajú ju aj menšie reštaurované diela. Medzi jeho práce patria mnohé barokové, ale aj gotické oltáre a sochy v kostoloch po celom Slovensku. 

Môžete ich nájsť napríklad v Trnave, Hlohovci, Novom Meste nad Váhom, Kremnici, Bratislave-Rači, Kežmarku, Galante, Rabčiciach, Šamoríne, Hronskom Beňadiku, Veľkej Frankovej, Veľkých Ludinciach, Ludaniciach, Jasove či Modre.

reklama

„Reštauroval aj oltár a sochy v Mlynici a v Spišskej Belej, ktoré pochádzajú z dielne Majstra Pavla zo začiatku 16. storočia,“ uviedla vedúca mestského múzea Mária Diková.

Ďalej reštauroval aj kamenné a drevené plastiky či rôzne fragmenty a nábytok. Nachádzajú sa v zbierkových fondoch múzeí v Bratislave, Bojniciach, Fiľakove, Dunajskej Strede, Galante aj v Seredi.

Medzi zaujímavé exponáty, ktoré reštauroval, patrí keltský drevený čln – Monoxylon, ktorý je zaradený do zbierky Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede.

Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Zachránil mnoho slovenských pamiatok

František Šmigrovský sa narodil v Skalici, no pochádza z Veľkých Levár. Po základnej škole viedla jeho cesta na Strednú umelecko-priemyselnú školu v Bratislave, konkrétne na odbor rezbárstvo u profesora Ľudovíta Korkoša.

Potom absolvoval nadstavbové štúdium SUPŠ, odbor reštaurovanie u profesora Jána Gazdíka. Ďalej študoval na Vysokej škole výtvarných umení, odbor reštaurovanie u profesora Jozefa Poruboviča a docenta Jaroslava Kubu.

Od roku 1989 býva v Seredi, kde dodnes žije a tvorí vo svojom ateliéri. Pracovne však pôsobí po celom Slovensku. Reštaurovaniu oltárnej i svetskej architektúry, kamenných sôch a plastík sa intenzívne venuje od roku 1991. Vďaka jeho zručnostiam sa podarilo zachrániť pred zničením veľa pamiatok na Slovensku.

V jeho ateliéri vznikol aj model sochy Legionára, ktorá sa už hrdo týči pred budovou seredskej radnice na Námestí republiky. Ide o vernú kópiu sochy, ktorá sa tu naposledy nachádzala pred 62 rokmi.

Zdroj: seredsity.sk

Svojím umením pomáha aj mestu

Svoj čas venuje aj reštaurátorskej výskumnej činnosti v súvislosti so záchranou Seredského kaštieľa a Zámockého parku v Seredi, kde sa postaral o reštauráciu fasády a kazemát bastiónu.

V Seredi taktiež reštauroval Trojičný stĺp a kamenný kríž na cintoríne. V mestskom múzeu realizoval obnovu fasády Fándlyho fary, reštauroval štukový reliéf Madony s dieťaťom, klenbu renesančnej pivnice a interiérové výmaľby.

Okrem toho poskytuje svoje odborné rady mestu, mestskému múzeu a občianskemu združeniu Vodný hrad. Jeho práca inšpirovala pokračovať v obnovovaní historických umeleckých artefaktov aj jeho deti – dcéru Veroniku a syna Martina.

Zdroj: sk.wikipedia.org

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Mestské múzeum - Fándlyho fara v Seredi, teraz.sk
Zdieľať na Facebooku