27.04.2024, meniny má
28. januára 2022

Vlastivedné múzeum v Galante prináša jedinečnú možnosť obliecť sa do histórie. Čaká tu na vás zaujímavá výstava, ale aj zaujímavé stále expozície

Vlastivedné múzeum v Galante prináša jedinečnú možnosť obliecť sa do histórie. Čaká tu na vás zaujímavá výstava, ale aj zaujímavé stále expozície
Zdroj: muzeumgalanta.sk
reklama

Kultúrny život na Slovensku sa opäť pomaly prebúdza, a preto sme pre vás vybrali pár zaujímavých výstav z Vlastivedného múzea v Galante.

Či už sa rozhodnete obliecť do histórie alebo objavovať platidlá z čias minulých, rozhodne z neho budete odchádzať s kopou nových zaujímavých poznatkov.

Čo sa skrýva pod šatami?

Vlastivedné múzeum v Galante si pre návštevníkov pripravilo zaujímavú výstavu, v rámci ktorej môžete nahliadnuť pod šaty z obdobia od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia.

Autorkou a kurátorkou výstavy je historička Margaréta Nováková, ktorá našla v zaprášenom lodnom kufri na povale rodinného domu svojho manžela ozajstný poklad.

reklama

Pred desiatimi rokmi v ňom objavila pekne uložené, zožltnuté kusy oblečenia, ktoré tvorili súčasť výbavy nevesty v 19. storočí. V minulosti ich dostávali bohaté dievčatá pri výdaji.

„Výstava prezentuje históriu spodnej bielizne zhruba do 50. rokov 20. storočia, elegantné aj každodenné kúsky, ktoré tvorili súčasť šatníka dám z vyššej spoločnosti v mestách, ale aj obyčajných žien z dedín. Nezabudli sme ani na pánov, sú tu originály, ale aj repliky toho, čo nosili muži. Je tu naozaj pestrá paleta toho, čo sa ukrývalo pod šatami,“ prezradila Nováková.

Históriu si môžete vyskúšať aj na vlastnej koži

Výstavu Čo sa skrýva pod šatami? môžete navštíviť do 26. februára 2022 vo Vlastivednom múzeu v Galante. Je doplnená aj o repliky a zbierkové predmety z Tekovského múzea v Leviciach.

Zaujímavosťou je možnosť vyskúšať si niekoľko kúskov krinolín a spodničiek, aby ste sa aspoň na okamih mohli preniesť do minulých čias. Okrem toho tu nájdete rubáše z konopného plátna, spodné košele a sukne či celotelový spodný odev so zadným dielom na zapínanie a odnímanie v prípade potreby, alebo repliku pánskeho bedrového rúška.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Raj pre numizmatikov

Medzi stále expozície múzea patrí Numizmatická výstava v trezore, kde na vás čakajú bohaté nálezy zo Serede či Šintavského hradu.

Vedeli ste napríklad, že budova Vlastivedného múzea v Galante bola postavená v roku 1905 ako banka? Práve preto tu existovala trezorová miestnosť, ktorá bola v roku 2019 zrekonštruovaná na numizmatickú expozíciu.

Nálezy zo Serede

Nález z roku 1975 pri stavbe sídliska Sereď – Stred IV. sa zaradil medzi najväčšie nálezy z doby korunovej meny. Obsahoval 517 zlatých a strieborných mincí z obdobia vlády Františka Jozefa I. z rokov 1848 až 1916, ktoré ukryl neznámy Seredčan v mliečniku.

Mince korunovej meny sa začali raziť v roku 1982 až do roku 1918, kedy Rakúsko-Uhorsko reformovalo menu. Papierové peniaze boli spoločné, zatiaľ čo mince sa razili vo Viedni (rakúsky typ) a v Kremnici (uhorský typ). Základnou jednotkou bola koruna (korona), ktorá sa delila na 100 halierov („fillér“).

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Mince zo Šintavského hradu

Pozrieť si môžete aj stredoeurópske razby mincí, ktoré boli nájdené počas archeologického výskumu Šintavského hradu v rokoch 1984 až 1993. Súčasťou nálezu bolo vyše 500 mincí a vedúcim výskumu bol Mgr. Jozef Ižóf.

Najstaršie mince sú datované až do 14. storočia, no najpočetnejšími boli denárové platidlá z 16. – 17. storočia. Vzácnosťou sú najmä denáre Mateja Korvína alebo žetón zo 17. storočia z Norimbergu. Hromadný nález možno vysvetliť tým , že Šintavou prechádzala významná starobylá obchodná cesta – Česká cesta.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: muzeumgalanta.sk
Zdieľať na Facebooku