Rok 2020 sa niesol v znamení pandémie. Všetko zlé je však na niečo dobré a aj počas čiernych dní, ktoré sprevádzali naše životy v tomto roku, sa stalo viac než dosť krásnych, potrebných či nevídaných udalostí.
Pripravili sme pre vás najlepšie správy, ktoré ste mohli počas celého roka zaznamenať. Na chvíľu zabudnite na negatívne správy, ktoré sa k nám hrnú z okolia, a zamerajte sa na nádej z tých pozitívnych. Niektoré z nasledujúcich správ vám určite aspoň trochu vyčaria úsmev na tvári.
Ozónová diera nad územím Antarktídy bola trikrát väčšia ako Grónsko. Táto diera sa počas pandémie uzavrela. Svetová meteorologická organizácia sa vyjadrila, že tento jav spôsobili látky poškodzujúce ozónovú vrstvu.
Tieto sa stále nachádzajú v atmosfére a dopomohla tomu aj veľmi studená zima v stratosfére. Podľa hovorkyne organizácie tento úbytok ozónovej vrstvy nemal nič spoločné s pandémiou koronavírusu. Nevadí, aspoň ide o niečo, čo sa obnovilo samo, bez zásahu ľudí.
zdroj: travelistan.sk
Zvýšený počet strážcov, kontroly a večný boj. Počet slonov v Keni sa medzi rokmi 1989 a 2020 viac ako zdvojnásobil najmä vďaka zvýšenému úsiliu proti pytliactvu. Kým Keňa mala v roku 1989 iba 16 000 slonov, medzi rokmi 2018 a 2020 toto číslo stúplo na viac ako 34 000 jedincov. Táto africká krajina totiž v posledných rokoch zaujala k pytliactvu oveľa tvrdší prístup.
zdroj: dw.com
Prírodovedci, vedci a výskumníci objavili počas roka 2020 viac než 20 nových druhov rastlín a živočíchov. Narazili dokonca aj na také živočíchy a rastliny, o ktorých si mysleli, že sú už dávno vyhynuté. V súvislosti s biodiverzitou tak môžeme povedať, že rok 2020 bol nadmieru úspešný. Rôznym vedeckým akadémiám sa podarilo opísať 213 druhov na piatich kontinentoch. Patrili tam aj také, ktoré sme už považovali za vyhynuté. Medzi novoobjavenými druhmi sú hlavne plazy – hady a žaby.
Pred viac než sto rokmi bol vyhubený druh veľryby modrej. Rybári v okolí ostrova Južná Georgia sa postarali o jej enormný úbytok. Je to druh veľryby, ktorá je najväčším a najhlasnejším živočíchom na zemi. Roky boli vody Atlantického oceánu bez života a tiché. Nedávna vedecká expedícia, o ktorej informoval The Guardian, však spozorovala na tomto mieste viac ako 58 veľrýb. Spozorovanie tohto druhu 50 rokov po tom, čo bol komerčný lov veľrýb zakázaný, tak vzbudzuje do ďalších rokov nádej, že kriticky ohrozený cicavec sa vracia do vôd Atlantiku v plnej sile.
zdroj: oceana.org
Dobrých správ za rok 2020 je veľa, väčšina sa týka, pochopiteľne, prírody. Tá mala počas pandémie možnosť konečne si trošku oddýchnuť. Ďalšie skvelé novinky sú napríklad to, že slovenský test na COVID-19 patrí medzi najlepšie v Európe.
Na Slovensku tiež kodifikovali posunkový jazyk, v Afrike sa podarilo vďaka očkovaniu úplne vyhubiť detskú obrnu. Čína sa zaviazala do roku 2060 úplne anulovať emisie. Takisto klesol aj počet obetí terorizmu, Saudská Arábia a Palestína zakázali detské manželstvá, klesol dopyt po rope a v Británii sa nakazilo najmenej ľudí HIV vírusom.
Vakcína proti koronavírusu sa sala najrýchlejšie vyvinutou účinnou vakcínou na svete. Riškovi Bálintovi sa podal liek proti spinálnej svalovej atrofii, na ktorý sa zložili ľudia z celého Slovenska. Rok 2020 bol aj napriek pandémii jedným z tých lepších. Zostáva nám aj naďalej byť pozitívnymi a uvedomiť si, že dobré činy sa dejú aj počas negatívneho obdobia.
zdroj: dobrenoviny.sk