25.09.2023, meniny má
18. decembra 2022

Rozhodnite svojím hlasom, kde budú použité verejné financie. Participatívny rozpočet začal s fázou online hlasovania

Rozhodnite svojím hlasom, kde budú použité verejné financie. Participatívny rozpočet začal s fázou online hlasovania
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Viete, čo je to participatívny rozpočet? Ide o proces, na základe ktorého môžu obyvatelia miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov z mestského či obecného rozpočtu. Hlavnou myšlienkou je finančne podporiť občianske a komunitné projekty.

Trnavský samosprávny kraj spustil už štvrtý ročník svojho participatívneho rozpočtu. TTSK tak dáva aj v tomto roku ľuďom, občianskym združeniam, nadáciám a neziskovým organizáciám príležitosť byť súčasťou rozhodovania o použití časti verejných financií.

Hlasujte za vami vybrané projekty

Od 16.12.2022 je spustené hlasovanie, v ktorom môžete z vybraných projektov zvoliť minimálne tri, ktoré vás zaujali. Hlasovanie prebieha až do 9. januára 2023 a pozostáva z dvoch častí.

Prvou je tzv. deliberácia – teda rokovanie/premýšľanie o spomenutých projektoch. V tejto časti sa stanovujú kritériá, na základe ktorých budú projekty hodnotené a ich následné hodnotenie. Druhá časť spočíva v samotnom online hlasovaní. Obe časti majú pritom rovnaký podiel na konečnom výsledku.

reklama

Elektronické hlasovanie prebieha na stránkach tvorimekraj.sk a na výber máte z 83 projektov.

„Víťazné projekty sa budú realizovať na budúci rok, pričom každý z nich podporíme sumou až do výšky 5-tisíc eur,“ uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu trnavskej župy Jakub Sejna.

Zdroj: FB Tvoríme kraj

Sereď zastupujú dva projekty

Prvým projektom je Priestor pre stretávačky z dielne KC Priestor. Krátky opis projektu:

  • Stretávačky sú miestom pre stretávanie mladých ľudí zo Serede v KC Priestor, ktoré sa začalo na jar 2022. Potreba ich vzniku vzišla priamo od študentov a ich pedagógov, s ktorými spolupracujeme počas celého školského roka na rozličných podujatiach a workshopoch.
  • Priestor pre stretávačky tak bude komplexnou sériou pravidelných podujatí, v rámci ktorých budú mať mladí ľudia k dispozícii priestor, v ktorom môžu byť sami sebou, môžu si oddýchnuť, stretnúť svojich rovesníkov a prehlbovať priateľstvá.
  • Stretávačky sú šité priamo na mieru pre cieľovú skupinu – generáciu Z, mladých ľudí približne od 14 do 19 rokov študujúcich na základných školách a stredných školách v Seredi či žijúcich v našom meste.

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Druhým projektom je Svet za oknom z tepla domova, za ktorým stojí DD a DSS Sereď v spolupráci s Domovom sociálnych služieb pre dospelých Košúty. Zopár informácií o projekte:

  • Cieľom projektu je vytvoriť v priestoroch Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb miesto s pohodlným sedením pri virtuálnom okne vlaku v podobe televízora, na ktorom budú púšťať opatrovatelia a terapeuti klientom so zníženou pohyblivosťou alebo mentálnym zdravím videozáznamy z reálnych ciest dopravnými prostriedkami.
  • Simulácia jazdy vlakom určite poteší dušu každého cestovateľa. Vybavia sa mu spomienky na zážitky z mladosti, prinesie nové námety na veselé rozhovory a možno aj zvýši chuť do jedla.

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Projekty z okolia nášho mesta

So svojimi návrhmi projektov sa do procesu Participačného rozpočtu zapojili aj žiadatelia z okolia Serede. V obci Šintava ide o projekt Rekonštrukcia detského ihriska v Šintave.

V Dolnej Strede má záujem o dotovanie OZ Dolnostredan s projektom Vytvorenie oddychových miest v chránenom obecnom území obce Dolná Streda aj OZ Záhradkárov a ochrancov prírody v Dolnej Strede s projektom Výsadba lesoparku na Červenke – I.etapa.

Stačí len zopár kliknutí a aj vy sa takto jednoducho môžete zapojiť do prerozdelenia financií. Podporte rozvoj nášho mesta a jeho blízkeho okolia.

Zdroje: tvorimekraj.trnava-vuc.sk, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku