20.06.2024, meniny má
15. marca 2023

ROZHOVOR: Knižnica nemusí byť nuda. Prečítajte si inšpiratívny rozhovor s vedúcou mestskej knižnice v Seredi

ROZHOVOR: Knižnica nemusí byť nuda. Prečítajte si inšpiratívny rozhovor s vedúcou mestskej knižnice v Seredi
Zdroje: seredsity.sk/unsplash.com
reklama

Keď sa povie knižnica, staršie generácie si určite predstavia budovy, v ktorých trávili svoju mladosť. Dnešní mladí ľudia sa však o knihy veľmi nezaujímajú, čo je veľká škoda. Knihy okrem toho, že predstavujú nekonečnú studňu informácií, dokážu stimulovať ľudskú predstavivosť, a to hlavne v mladom veku, kedy je to najdôležitejšie.

V knižnici sa každý deň náhodne stretne mnoho ľudí. Väčšina sa však po úspešnom nájdení publikácie poberie späť domov. Niektorí využijú čas v nej na oddych, pre niektorých je jej návšteva povinnosťou. Iní do nej nechodia veľmi radi, lebo si ju spájajú s nepríjemnými spomienkami.

Keďže je marec, mesiac knihy, pripravili sme si pre vás v redakcii Seredsity.sk rozhovor s vedúcou mestskej knižnice v Seredi.

V rozhovore sa dozviete:

  • Aké tituly sa najviac vypožičiavajú v knižnici?
  • Aké vekové kategórie najviac navštevujú knižnicu?
  • Akým spôsobom knižnica pracuje s deťmi a mládežou?
  • Čo chystá knižnica do budúcna?
  • Akú rolu zohráva dôležitosť knižnice v živote ľudí?
  • Koľko kníh je v seredskej knižnici a či je možnosť výkupu kníh?
  • Ako funguje katalóg kníh?
  • Aký má názor na elektronické čítačky?
  • A množstvo iného.

Mestská knižnica v Seredi

K zmene zabehnutých koľají je niekedy treba len trocha kreativity alebo viac chuti do práce. Nepochybne oboje z toho má vedúca mestskej knižnice v Seredi, pani Dominika Podhorová, ktorá vedie knižnicu síce iba krátko, ale s o to väčšími plánmi do budúcna.

reklama

Mestskej knižnici „šéfuje“ od septembra 2022 a podľa jej názoru typická inštitúcia nemusí pôsobiť zašednutým a nudným dojmom. Knižnica naozaj nemusí byť mŕtvolne tichým miestom zapáchajúcim starými knihami, kde ťa knihovníčka okrikuje, aby si stíšil hlas.

Mestská knižnica vznikla v roku 1952 a od roku 1994 patrí do organizačnej štruktúry Domu kultúry v Seredi. Koľko kníh sa nachádza v seredskej knižnici a ktoré tituly sa najviac vypožičiavajú?

Knižný fond seredskej knižnice obsahuje viac ako 50-tisíc knižných jednotiek. Na nákup kníh využívame aj finančné prostriedky poskytnuté dotáciou z Fondu na podporu umenia.

Najviac vypožičiavaná kategória kníh je krásna literatúra pre deti a dospelí čitatelia väčšinou siahajú po románoch a detektívkach.

Zdroj: seredsity.sk

Aké vekové kategórie najviac navštevujú knižnicu?

Knižnicu najviac navštevujú dôchodcovia a detičky z materských a základných škôl.

Akým spôsobom pracujete s deťmi a mládežou?

V mesiacoch marec a september spolupracujeme s materskými, základnými a strednými školami a organizujeme exkurzie do knižnice, aby sme deťom priblížili svet kníh a knižníc, ich históriu a vývin.

Ku každej prednáške pristupujeme osobitne, tak aby si deti priniesli domov nielen nové informácie, ale aj zážitok.

Zdroj: seredsity.sk

Knižnica patrí všetkým, ktorí majú o knihy záujem. Kde všade sa čitatelia dozvedia o knižnici a rôznych vašich podujatiach?

Pracujeme na založení facebookovej stránky, na našu webovú stránku chceme pridať online dotazník, cez ktorý by nám ľudia posielali názvy kníh, ktoré by radi u nás videli. Samotná knižnica vrátane nás zamestnankýň má „slúžiť“ ľuďom a vzhľadom na to, že nie všetci sú zhovorčiví, chceme popracovať aj na tom, aby nám ľudia mohli dať anonymne spätnú väzbu (čo sa im ne/páči, čo by chceli zmeniť alebo čo im chýba).

Mnohým ľuďom sa povaľujú knihy doma a uvažujú, ako ich ešte využiť. Vykupuje knižnica v Seredi knihy od ľudí?

Knihy nevykupujeme, keďže takýto druh nákupu nemáme ako vydokladovať. Párkrát sa stalo, že nám chýbal nejaký diel zo série, ktorý bol vypredaný a dotlač sa neplánovala. V takomto prípade, ak sme titul našli v antikvariáte alebo ho niekto ponúkal, zaplatili sme ho z vlastného vrecka.

Stálo to za ten úsmev a radosť v očiach čitateľa. Väčšinou, ak má niekto knihy, ktorých by sa chcel zbaviť, daruje nám ich do knižnice alebo ich umiestni na prízemí na stôl, odkiaľ si ich môžu zobrať ľudia, ak sa im nejaké zapáčia.

Zdroj: seredsity.sk

Ako a kedy funguje prevádzka knižnice?

Otváracia doba je počas pracovných dní od 9.00 – 12.00 a od 13.00 – 17.00 hod., počas víkendov je knižnica zatvorená. Čitatelia majú možnosť vrátiť knihy aj mimo otváracej doby, a to do Biblioboxu, ktorý je umiestnený pri vchode.

Knižnica má na svojej webovej stránke online katalóg, kde si čitatelia môžu skontrolovať svoje konto, vyhľadať konkrétnu knihu, jej dostupnosť, prípadne si ju rezervovať alebo si pozrieť, aké novinky nám do fondu pribudli.

Čítať knihu a držať ju pritom v ruke je obohacujúce. Aký máte názor na moderné, elektronické čítačky kníh? Plánujete ich zakomponovať do knižnice v Seredi?

Čo sa týka elektronických čítačiek… ja osobne sa s nimi nestotožňujem. Pod slovíčkom „čítanie“ si predstavujem vôňu knihy, šuchot listov pri otáčaní stránok, cítim, že mám v ruke knihu a nie obrazovku. Každá kniha (tlačená) má dušu, svoju históriu, má v sebe odtlačky ľudí, ktorí ju čítali a držali.

Samozrejme, to je len môj názor, neodsudzujem ľudí, ktorí preferujú e-knihy, práve naopak, som rada, ak v súčasnosti niekoho vidím čítať niečo iné, ako články na sociálnych sieťach. V budúcnosti, samozrejme, plánujeme do fondu pridať aj tieto elektronické čítačky, ktoré sa budú požičiavať formou zálohy.

Ebooks Pictures | Download Free Images on Unsplash

Zdroj: unsplash.com

Aké plány máte v knižnici do budúcna?

Ako som už spomenula v predchádzajúcej otázke, plánujeme do knižnice zakúpiť aj elektronické čítačky, ktoré sa budú požičiavať formou zálohy. Taktiež by sme chceli zaviesť knižnú burzu – raz mesačne by ľudia prišli so svojimi knihami do knižnice, kde by si ich navzájom mohli vymeniť, predať alebo kúpiť.

Pre deti chceme zaviesť čitateľský klub, aby sme im priblížili knižnicu a pomohli budovať vzťah ku knihám.

Na záver by som citovala známeho autora série Hra o tróny G. R. R. Martina „Čitateľ prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal, prežije len jeden.“ Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi.

„Parádne“ si pri nich oddýchneme a dokážu zlepšiť kvalitu nášho života a to je len hŕstka dôvodov, prečo začať čítať knihy. Škoda, že tak málo ľudí ich berie pravidelne do ruky…

Čitateľom seredsity.sk prajeme veľa zdravia v tomto chrípkovom období a dúfame, že popri čítaní článkov si nájdu čas aj na čítanie kníh či návštevu knižnice.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdieľať na Facebooku