24.06.2024, meniny má
8. marca 2023

Žiaci základných škôl v Seredi skrášlili nové kontajnerové stojiská na Námestí slobody. Odpadky prekryla krása a umenie

Žiaci základných škôl v Seredi skrášlili nové kontajnerové stojiská na Námestí slobody. Odpadky prekryla krása a umenie
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Na stránkach nášho média sme vás informovali o dvoch nových uzamykateľných stojiskách, ktoré pribudli na Námestí slobody. Nie sú však už iba obyčajnými stojiskami. Žiaria nádhernými maľbami žiakov ZŠ Juraja Fándlyho a ZŠ Jana Amosa Komenského.

Myšlienka skrášliť kontajnerové stojiská sa niesla v znení „nech umenie a krása prekryjú odpady“, čo sa mladým talentom naozaj podarilo. Informáciu priniesla referentka komunikácie pre mesto Sereď Ing. Zuzana Slahučková na Seredských novinkách.

Mesto vyhovelo obyvateľom

Financie vo výške takmer 20 000 eur poskytla na realizáciu stojísk samospráva. Mesto tak vyhovelo požiadavkám miestnych obyvateľov, ktorí o situácii s odpadmi informovali už dávnejšie.

„Kontajnerové stojiská sú na frekventovanej pešej trase, kde sa veľa okoloidúcich aj vodičov áut zbavovalo svojich odpadov do týchto nádob. Ich uzatvorením teda vyšlo mesto v ústrety dlhodobým požiadavkám obyvateľov z tejto lokality,“ uviedla Ing. Zuzana Slahučková.

reklama

Cieľom bolo zvýšiť mieru separovania a postarať sa o vyššiu čistotu okolia. Pôvodne malo byť na mieste vyhotovených šesť stojísk v prípade, ak by polovicu sumy zaplatili obyvatelia a druhú časť samotné mesto. Žiaden z bytových domov sa však neprihlásil.

Zdroj: seredsity.sk

Skrášlili ich žiaci základných škôl

Nejde však o klasické kontajnerové stojiská. Ich steny zdobia nádherné umelecké diela nadaných žiakov zo základných škôl ZŠ Juraja Fándlyho a ZŠ Jana Amosa Komenského v Seredi.

Nájdete tu aj grafiku, ktorá vás oboznámi s tým, ako čo najlepšie separovať odpady. Okrem toho so sebou nesie dôležitý odkaz a to: „najlepší odpad je ten, ktorý nevznikol.“

O grafické prevedenie na stojiskách sa postarala spoločnosť Reclay Systems, ktorá je organizáciou zodpovednosti výrobcov. Zároveň v našom meste zabezpečuje fungovanie triedeného zberu. Mesto ďakuje ako základným školám, tak aj tejto spoločnosti za priloženie ruky k podnetu.

Nový typ kontajnerov

Sereď sa v budúcnosti plánuje inšpirovať ostatnými mestami, v ktorých funguje model polozapustených kontajnerových státí. Táto novinka má nahradiť uzamykateľné stojiská, ktoré sme doteraz poznali.

Mesto však predtým musí zvážiť priestorové a vlastnícke alternatívy. Plochy po kontajnerových stojiskách budú v ideálnom prípade využité v prospech zelene alebo parkovacích miest.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroje: Ing. Zuzana Slahučková, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku