04.03.2024, meniny má
26. apríla 2023

Rozoznáte medvedí cesnak od iných, nebezpečných rastlín? Dve ženy stála ich neznalosť takmer život

Rozoznáte medvedí cesnak od iných, nebezpečných rastlín? Dve ženy stála ich neznalosť takmer život
Zdroje: Tinkine recepty/freepik.com
reklama

Medvedí cesnak má ešte stále svoju sezónu a nájsť ho môžete aj v okolí nášho mesta. Každoročne však varujeme pred tým, aby ste si túto rastlinu nepomýlili s inými, pre naše zdravie nebezpečnými. Viete ho však správne identifikovať?

Internetom pred niekoľkými dňami prebehla správa o tom, ako sa dve ženy v susedných Čechách priotrávili po tom, čo v domnení, že zbierajú obľúbený prírodný liek a prísadu do jedla, skonzumovali listy jedovatej jesienky.

Medvedí cesnak si zamenili s jesienkou

Ako informujú TV Noviny nemocnica v českom Kroměříži prijala v rozpätí niekoľkých dní dve ženy, ktoré sa priotrávili, keď zjedli listy jesienky, ktorú si pomýlili s medvedím cesnakom.

Obidve ženy boli vo vážnom stave. Zdravotníci do médií tento prípad zverejnili ako varovanie pre všetkých nadšencov, ktorí sa každoročne vydávajú do lesa na zber medvedieho cesnaku.

reklama

Podľa portálu idnes.cz bola jedna žena prevezená na štandardnú izbu, druhá však stále zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti. Nie je to však ojedinelý prípad. Podobne skončí počas každej sezóny cesnaku niekoľko jedincov, ktorí nevedomky zbierajú niečo iné, ako mali v pláne.

Zdroj: seredsity.sk

Ak sa stane, že omylom skonzumujete listy jesienky alebo konvalinky, ktoré sa obe na medvedí cesnak podobajú, je nutné okamžite volať záchranku. Ako prvá pomoc pred jej príchodom sa odporúča vyvolať si zvracanie a užiť čierne uhlie.

Samotná konzumácia týchto rastlín sa môže prejaviť silný zvracaním a hnačkou. ​„U poškodených môže dôjsť až k zlyhaniu pečene a obličiek či narušeniu krvotvorby,“ upozornil primár interného oddelenia kroměřížškej nemocnice Pavel Třeštík.

Pri návšteve lesa hlavne počas jari treba dávať pozor na to, čo zbierame. Listy medvedieho cesnaku si môžete veľmi ľahko zmýliť s listami konvalinky a jesienky obyčajnej.

medvedí cesnak

Porovnanie: jesienka/konvalinka/medvedí cesnak. Zdroj: bystricoviny.sk/medvedicesnak.sk/vitarian.sk

Zdroje: tvnoviny.sk, idnes.cz, noviny.sk
Zdieľať na Facebooku