25.09.2023, meniny má
7. marca 2023

Opäť sa rozbieha sezóna medvedieho cesnaku. Viete, kde sa v okolí nášho mesta nachádza a ako ho využiť?

Opäť sa rozbieha sezóna medvedieho cesnaku. Viete, kde sa v okolí nášho mesta nachádza a ako ho využiť?
Zdroje: bratislavskenoviny.sk/seredsity.sk
reklama

Teploty na teplomeroch pomaly stúpajú a príroda sa postupne začína prebúdzať po svojej zimnej prestávke. Znakom nezadržateľne sa blížiacej jari je aj medvedí cesnak, ktorý už hojne začal rásť napríklad aj v okolí Serede.

Medvediemu cesnaku sa darí zväčša v listnatých a lužných lesoch, v ktorých má na svoj rast dostatok vlhkosti a úrodnej pôdy. Práve takéto lesy s dostatkom vlahy máme aj v okolí nášho mesta v blízkosti Váhu.

Medvedí cesnak ako všeliek aj prísada do kuchyne

Medvedí cesnak sa za posledné roky dostáva čoraz viac do obľuby. Môžu za to bezpochyby aj jeho liečivé účinky, ktoré ocení nejeden priaznivec prírodnej medicíny.

Jeho výrazná aróma, mierne korenistá chuť a liečivé účinky sú totiž známe už tisícky rokov. Naši predkovia ho vo veľkom využívali nielen v kuchyni, ale aj pri liečbe veľkého množstva rôznych ochorení.

reklama

Na čo sa dá medvedí cesnak využiť?

  • má detoxikačnú schopnosť a posilňuje imunitu,
  • pomáha pri žalúdočných problémoch,
  • pomáha pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení,
  • je hotovým zázrakom na kŕčové žily,
  • lieči bolesť hlavy,
  • využíva sa aj pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest,
  • silná korenistá chuť cesnaku dokáže z tela vyplaviť parazity,
  • má antibiotický, antiseptický a antibakteriálny účinok,
  • lieči nespavosť.

Pri jeho zbere si však treba dať pozor. Až veľmi nápadne sa totiž podobá na konvalinku, ktorej konzumácia môže byť pre človeka zdravie ohrozujúca.

ZDROJ: MEDVEDICESNAK.SK

Napriek veľkej podobnosti s konvalinkou by ste medvedí cesnak mali v lesoch v tomto období identifikovať v celku jednoducho. Rastie na veľkých plochách a zaručeným znakom, že ste natrafili na tú správnu rastlinu, je aj typická ostrá vôňa po cesnaku.

Ak vás láka prechádzka v prírode s cieľom nazbierať si tento liečivý zázrak, poradíme vám, kde sa nachádzajú lokality s jeho výskytom. Zájdite napríklad za kemping. Práve tam bolo možné ho nájsť v hojnom počte aj po minulé roky.

Ďalšou, pre Seredčanov atraktívnou lokalitou pre zber medvedieho cesnaku, sú aj Kaskády. Na tomto mieste nás mnoho rokov po sebe vítala ohromujúca cesnaková vôňa. Obyvateľom Šintavy odporúčame navštíviť aj miesta za Lodenicou.

To, že cesnak blízko Serede naozaj rastie, potvrdila aj vynikajúca kuchárka a pekárka známa po celom Slovensku Tinka Karmažín. Aj ona sa totiž vybrala do lesa nazbierať si toto „prírodné antivirotikum a antibiotikum“, ako nazvala medvedí cesnak vo svojom príspevku na sociálnej sieti.

Ak vás zaujímajú Tinkine tipy týkajúce sa zberu, spracovania a uchovania medvedieho cesnaku vo forme pesta, aromatického oleja či tinktúry môžete ich nájsť v jej bylinkovej knihe. Ak ju nemáte doma, stačí vám kliknúť na tento odkaz.

medvedí cesnak

Zdroj: FB Tinkine recepty

Zdroje: seredsity.sk, FB Tinkine recepty
Zdieľať na Facebooku